מכת חשמל

בן נון ויו"ר הוועד, מיקו צרפתי, רוצים לפתור את הבעיה באמצעות בניית עוד תחנת כוח גדולה בעלות של 1.5 מיליארד דולר. אלא שגם בלי זה יש לחברת החשמל חוב ענק של 45 מיליארד שקל

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

האם נזכה לעבור את הקיץ בשלום? האם יהיו עוד הפסקות חשמל כמו זו שהתרחשה בתחילת השבוע שעבר?

אם תשאלו את מנכ"ל חברת חשמל, אורי בן נון, תקבלו תשובה מטרידה ביותר: "ביולי ובאוגוסט אנו עלולים להיכנס לבעיה, צריך הרבה מזל שהקיץ יעבור בלי תקלה". אז מה, צריך להתפלל לנס? אין ניהול? אין תכנון? אין מונופול ענק עם 13 אלף עובדים?

מדובר בחברה שהימרה על אספקת החשמל למעליות, לרמזורים, לתעשייה ולמלונאות - 60 פעם במשך 2005, כל פעם 6.4 שעות בממוצע - ולא הסיקה מכך דבר. עד שפעם אחת, בשבוע שעבר, מזלה לא עמד לה, והכל התפוצץ בפרצופה.

כל אחד מ-60 האירועים מוגדר כ"מצב סיכון", כלומר מצב שבו ההיצע גדול מהביקוש בלא יותר מ-500 מגה-וואט. במצב מתוח שכזה, אם יחידה גדולה אחת (רוטנברג באשקלון או אורות רבין בחדרה) קורסת עקב תקלה - חברת החשמל חייבת ליזום מיד הפסקות חשמל.

בן נון ויו"ר הוועד, מיקו צרפתי, רוצים לפתור את הבעיה באמצעות בניית עוד תחנת כוח גדולה בעלות של 1.5 מיליארד דולר. אלא שגם בלי זה יש לחברת החשמל חוב ענק של 45 מיליארד שקל, ובכל מקרה, הבעיה איננה מחסור בכושר ייצור, אלא ניהול חובבני שלא מנצל כראוי את המשאבים הקיימים.

הוועדה גילתה ששתי תחנות כוח חדשות - אלון-תבור (350 מגה-וואט) וגזר (250 מגה-וואט) - אינן עובדות כלל זה כחצי שנה, עקב "סוגיות הכרוכות בקבלת רשיונות ייצור". הוועד מתנגד להפעלת התחנות, שאם היו פועלות - היו מונעות את הפסקות החשמל. הוועדה אף קבעה ש-25% מיחידות הכוח היו בתחזוקה ובשיפוצים ביוני, כאשר הקיץ כבר בעיצומו. כתוצאה משני מחדלים אלה נוצר "מצב סיכון" שהביא להפסקות החשמל השערורייתיות.

מדהים לגלות שחברת החשמל לא ניסתה מעולם לדאוג באמצעים כלכליים להשטחת "שיא הביקוש". היא היתה יכולה לעשות זאת בקלות, אם היתה מכריזה ביום ראשון לפני שבוע, שהחל משבע בערב מחיר החשמל יורד ב-50%. משקי בית רבים היו דוחים את הכביסה והייבוש לשעות הערב, ומפעלים גדולים היו דוחים פעולות עתירות אנרגיה ללילה.

חברת החשמל גם לא מעניקה הנחות משמעותיות למפעלים גדולים בתמורה לאפשרות לנתק אותם מהזרם בשעות השיא - וזאת למרות שהם מחזיקים בגנרטורים גדולים למקרה חירום. כמו כן היה אפשר לשלב את אלפי הגנרטורים הקיימים במדינה במערך אספקת החשמל. כל זה לא נעשה.

עכשיו הכדור נמצא בידי בנימין בן אליעזר. האם יתמוך ברפורמה במשק החשמל שעברה כחוק בכנסת? האם יהיה בעד פיצול חברת החשמל תוך כדי הכנסת תחרות אמיתית בחלוקה ובייצור - למשל רוטנברג מול אורות רבין? האם יעזור ליצרנים פרטיים להקים תחנות כוח?

בן אליעזר הנוכחי שונה לטובה מפואד של לפני הפריימריס, שהיה עושה דברם של הוועדים הגדולים. הוא מדבר אחרת - והוועדים מודאגים. השנה הקרובה תוכיח אם מדובר רק בדיבורים, או גם במעשים - לטובת אזרחי ישראל.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?