צבי סטפק ממיטב: "ניהול השקעות נכון היה לשים 85%-80% בשווקים מפותחים ולא בבריק-שמיק שכולם רצו אליו"

גוש מדינות ה-BRIC כולל את ברזיל, רוסיה, הודו וסין; סטפק: "השאלה מה לעשות עכשיו תלויה במצבו הפיננסי של השואל: למי שיש אורך רוח מומלץ להמתין"

טל לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוי

בניהול השקעות תקין, היינו משקיעים 85%-80% בשווקים מפותחים כמו אירופה, יפאן וארה"ב ורק 15% היו אמורים לצאת לשווקים המתעוררים, כאשר כל מדינה היתה זוכה לנתח של 2%-1%. בפועל, המשקיע הישראלי חייב לעשות הכל בגדול והוא השקיע את רובו המכריע של הכסף במדינות ה"בריק-שמיק" ולכן ההפסדים כבדים", כך אומר בעלים ומנכ"ל בית ההשקעות מיטב. מדינות הבריק (BRIC) הן ברזיל, רוסיה, הודו וסין.

למרות הירידות החדות סבור ספטק, כי שוקי המניות בעולם הם לא בועה, והבועה היחידה שאנו רואים היא שוק הנדל"ן האמריקאי. "מדובר בבועה שעשויה להיות לה השלכה חזקה על כל העולם", אומר סטפק, "אזרח אמריקאי ממוצע חי במינוף רב: הוא אינו חוסך והוא מוציא כסף רב על החזרת משכנתאות. במקביל, הוא לא מקטין הוצאות. ברגע שהצריכה של האמריקאים תצטמצם תיבלם גם הצמיחה בשווקים המתעוררים, שכן הודו וסין לא תוכלנה לצמוח אם בארה"ב לא ירכשו מה שהם מייצרים.

"הסיבה המרכזית לירידות היא שהשווקים המפותחים והמתעוררים אינם מתמחרים את הסיכונים הקיימים ופשוט נכנסו לסוג של אופוריה", אומר סטפק, "הדברים נכונים לא רק להודו, סין וטורקיה אלא גם לשוק האמריקאי שלא תימחר את בועת הנדל"ן ואת עליית הנפט והסחורות".

"השאלה מדוע האסימון נפל דווקא לפני מספר ימים ולא לפני מספר חודשים, היא תוצאה של פסיכולוגיה של השוק - כלומר שאלה שנותרת פתוחה", הוא אומר, "אחד הסימנים החזקים למחירי השיא של השווקים הגיע בשבוע שעבר כאשר מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-0.6%, לעומת תחזית של 0.5%. הרי מדובר בסטייה כל כך קטנה ושולית אולם, השווקים הגיעו לרמת רגישות כה גבוה שדי היה גם בזו כדי ליצור ירידות חזקות"

"כרגע מדובר ברעידת אדמה בסולם 5 מתוך 10 כלומר, כזו שאינה גורמת הרס מוחלט אבל כן לתחושה מאוד לא יציבה ולפחדים. הפסיכולוגיה שעבדה שעות נוספות באופן חיובי לפני שבוע, עובדת שעות נוספות באופן שלילי", הוא מסביר, "הפסיכולוגיה משחקת פה תפקיד משמעותי אבל זה יכול היה לקרות אילולי הרף הגבוה אליו הגיעו השווקים".

ההשקעה המועדפת על סטפק מבין השווקים המתעוררים נותרה סין, אותה הוא מעדיף במפורש על פני ברזיל ובמיוחד על פני הודו שנסחרת לדבריו במחירים גבוהים. גם הרמה הכלכלית של מניות אירופה נתפשת לדבריו כסבירה ביותר ומספקת רמת דיווידנדים טובה. גם הריביות העולות אינן גבוהות מדי, כך שמדובר בשוק טוב להשקעה. גם מדד ה-S&P 500 האמריקאי נסחר לדבריו ברמות סבירות.

לשאלת מיליון הדולר "מה לעשות כרגע" עונה סטפק בשני אופנים: "השאלה מה לעשות תלויה בשואל: למי שיכול להרשות לעצמו אורך רוח ויש לו אפשרות להשאיר את הכסף - מומלץ להישאר. אולם, מי שזקוק לכסף ומקצץ בהוצאות שוטפות על מנת להשקיע - מומלץ לצאת".

הסיבה לכך היא שהתחזית להמשך מבוססת על הערכות וסטפק מדגיש, כי "אסור לאדם להשקיע את כל כספו (או כסף לו הוא זקוק) על בסיס הערכה בלבד ותהיה זו מושכלת ככל שתהיה - כי גם זו יכולה להתברר כשגויה בסופו של דבר".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה