התייקרות מחירי האנרגיה הביאה לירידה ברווח של קבוצת נייר חדרה, למרות עלייה בהכנסות ל-783 מיליון שקל

המנכ"ל אבי ברנר: "עליית מחירי האנרגיה הגדילה את העלויות ברבעון בכ-14 מיליון שקל ובנוסף נמשכה ההתייקרות במחירי חומרי הגלם"

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

למרות עלייה מרשימה במכירות נייר חדרה ברבעון הראשון של השנה, עליית מחירי האנרגיה בתקופה הביאה לירידה בשורה התחתונה של הקבוצה, הכוללת מלבד מפעלי נייר אמריקאיים גם את חברת מונדי, את חוגלה קימברלי, את כרמל ואת ת.מ.מ.

הרווח התפעולי של נייר חדרה הסתכם ב-37.7 מיליון שקל, לעומת 36.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד ו-23.8 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2005 (עלייה של 4.4% ו-58.4%, בהתאמה). שיפור זה הושג לדברי החברה בעיקר כתוצאה מהעלאת מחירי המכירה, הגידול הכמותי במכירות וצעדי ההתייעלות שננקטו בקבוצה.

השיפור בשורה העליונה וברווח התפעולי לא באו לידי ביטוי בשורת הרווח הנקי אשר הסתכם ב-8.2 מיליון שקל מול 14 מיליון שקל בתקופה המקבילה ו-8.6 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2005.

אבי ברנר, מנכ"ל קבוצת נייר חדרה הסביר: "מגמת עלית מחירי האנרגיה, במיוחד מחירי המזוט והסולר, שאפיינה את שנת 2005 נמשכה גם ברבעון הראשון של 2006 והשפיעה על תוצאות החברה. ההתייקרות, שהסתכמה בממוצע מול הרבעון הראשון של 2005 בכ-29% במחיר הסולר לתחבורה ובכ-78% במחירי המזוט, השפיעה בצורה משמעותית על הפעילות בקבוצה ועל תוצאותיה הכספיות, והגדילה את העלויות בקבוצה ברבעון הראשון השנה לעומת אשתקד בכ-14 מיליון שקל. בנוסף נמשכה ההתייקרות במחירי חומרי הגלם העיקריים של הקבוצה בפעילויותיה השונות, וגרמה לתוספת עלות לקבוצה בסך של כ-25 מליון שקל ברבעון הראשון השנה לעומת הרבעון המקביל אשתקד".

גם ב-2005 סבלה נייר חדרה מאותה הבעיה. החברה חתמה את השנה עם רווח נקי של 45.7 מיליון שקל, המהווה ירידה של 28% ביחס לרווחיה בשנת 2004, שעמדו על כ-62 מיליון שקל.

שוק ההון לא פיספס את את ההשפעה השלילית של זינוק מחירי האנרגיה על החברה. ב-2005 ירדה המניה, הנסחרת בתל אביב וב-AMEX, ב-13.7% וגם ברבעון ראשון היא המשיכה לרדת, אלא שמאז חודש אפריל התאוששה והשיגה עליה של 16% מאז תחילת 2006. שוויה של נייר חדרה עומד כיום על 911 מיליון שקל.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות