נצח ישראל לא ישקר

משפחת ורטהיימר לא אוהבת את הבורסה, לא את הברוקרים ולא את עולם הפיננסים המתוחכם, אלא מאמינה בערכים של פעם: יזמות ועבודה קשה

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

האופי הדומה והגישה השמרנית לעסקים הם אלה שיצרו את מערכת היחסים המיוחדת בין איתן ורטהיימר לוורן באפט - מה שאיפשר את ביצוע עסקת ישקר במהירות כה גדולה וביעילות מדהימה. שניהם טיפוסים שהולכים נגד הזרם, לא קונפורמיסטים ולא מתחשבים באופנות. הם לא אוהבים את הבורסה, לא את הברוקרים ולא את עולם הפיננסים המתוחכם, אלא מאמינים בערכים של פעם: יזמות ועבודה קשה.

באפט מנהל באומהה חברת ענק בעזרת 16 איש בסך הכל. הוא יושב במשרד קטן ונוהג לבד במכוניתו לפינת הרחוב כדי לאכול המבורגר בהפסקת הצהריים. קונצרן כור, בשנות ה-80', החזיק מנהלה בת 400 איש במשרדים מפוארים ליד הקריה - עד שהתמוטט.

מהיום כבר אי אפשר לומר שהמגע האישי בעסקים אינו חשוב. מתברר שהאופי והתרבות הם הקובעים. הם הביאו לחיבור בין התרבות השמרנית של מרכז ארצות הברית לבין תרבות העבודה הקשה של הייקים מנהריה.

הס מס

לאחר כל הדיבורים היפים על פיתוח הגליל והבעת האמון במשק הישראלי, ראוי לבדוק גם את נושא המסים, שהיה אחד החשובים בביצוע העסקה. הרי אף אחד לא אוהב לשלם מס, אפילו אם הוא מיליארדר.

בשנה שעברה עבר בכנסת חוק עידוד השקעות הון בגרסתו חדשה. החוק אינו שוויוני, לא שקוף, יש בו סבסוד צולב וגם שני מסלולים גרועים במיוחד: "מסלול אירלנד" ו"מסלול אסטרטגי".

ראש רשות המסים ג'קי מצא מעריך שההשקעה של וורן באפט בישקר לא תיכנס למסגרת ה"מסלול האסטרטגי", ולכן לא תיהנה מפטור ממס על רווחים הנובעים מפעילותה הנוכחית של ישקר. היא תיהנה מפטור ממס ל-10 שנים "רק" על הצמיחה העתידית של החברה.

אז ראשית, הליך קביעת מעמד המס של העסקה עדיין לא הסתיים. שנית, לורטהיימר ולבאפט יש קו ישיר לאהוד אולמרט. לא לחינם עירב ורטהיימר את אולמרט בעסקה ואף נתן לו קרדיט פומבי על תמיכתו ועזרתו. לא לחינם ניהל רענן דינור, מנכ"ל משרד התעשייה ויד ימינו של אולמרט, דיונים עם מנהל מרכז ההשקעות, מנהל רשות המסים ומנכ"ל האוצר בעניין השפעת חוקי המיסוי ועידוד השקעות הון על העסקה.

וכאן עולה נקודה עקרונית. עקב החוקים לעידוד השקעות הון, ישקר לא משלמת כמעט מס. כך היא מצליחה להשיג תשואה מדהימה של 30% על המחזור. זה די מרגיז, כי במדינה שהפערים בה כה גדולים ותקציבה כורע תחת עודף המטלות - אסור לתת פטור ממס לחברה כה רווחית. מרגע מסוים, לאחר שהתבססה והחלה להרוויח, אסור למדינה לתת לה עוד עזרה. הנחות במס - מכל סוג ועניין - פירושן העלאת נטל המס על שאר משלמי המסים - כלומר גם על המעמד הבינוני והנמוך, הכורעים תחת הנטל.

המפסידה הגדולה

עד 97' החזיקה דיסקונט השקעות 25% מישקר. אבל אז עבר חתול שחור ומאיים בין משפחת ורטהיימר לדיסקונט השקעות בגין ויכוח על פרסום נתונים. ורטהיימר לא רצה בשום פרסום, אך דיסקונט השקעות פירסמה בכל זאת משהו. ורטהיימר התרגז ואילץ אותה למכור את חלקה בחזרה למשפחה. לא עזרה לדיסקונט השקעות העובדה שבתחילת הדרך הצילה את ישקר, כאשר השקיעה בחברה וכך איפשרה את פיתוחה. ב-97' היא היתה לא נחוצה, רק נטל, ולכן מצאה עצמה בחוץ.

דיסקונט השקעות קיבלה 200 מיליון דולר על חלקה (25%). היום שווה הנתח הזה 1.25 מיליארד דולר.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן