שפעת העופות התפשטה לעוד יישובים בדרום; השמדת עופות - גם במפעל בשדרות

(עדכון) משרד החקלאות הודיע כי הנגיף התגלה גם בקיבוץ ניר עוז ובמושב עמיעוז; השירותים הווטרינריים הורו להשמיד פטמים שהגיעו מעמיעוז למפעל עוף-קור בשדרות, למרות שנמצאו נקיים מהנגיף

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

מאת עמירם כהן, מיכל גרינברג, אסף אוני ושירות "הארץ"

(עדכון) משרד החקלאות הודיע בצהריים (שני) כי נגיף שפעת העופות התגלה בעוד שני יישובים בנגב המערבי - בקיבוץ ניר עוז ובמושב עמיעוז. העופות במושבים אלו יושמדו וכעת נבדק אם קיימים עופות ביישובים בסביבה שיש להשמידם. השירותים הווטרינריים הורו הבוקר להשמיד עופות שהגיעו למפעל למשחטת עופות "עוף-קור" בשדרות, מהמושב עמיעוז מטעמי זהירות. מדובר במשלוח של 33 אלף פטמים (בשר עוף) שהגיעו שלשום למפעל וטרם נשחטו. הפטמים נבדקו ונמצאו נקיים מהנגיף, אך כדי למנוע כל אפשרות שעוף נגוע הצליח להסתנן, יושמדו כל העופות שהגיעו מהאזור. בנוסף, משלוח מוקדם יותר של 24 אלף פטמים שהגיעו מעמיעוז , וכבר נשחטו, יושמד גם הוא מטעמי זהירות.

ארגון מגדלי העופות דרש הבוקר להכריז על שפעת העופות אסון טבע. מזכיר הארגון, יעקב כהן, אמר הבוקר כי רבים מהם חוששים לפרנסתם והם עלולים שלא לשתף פעולה עם הרשויות אם לא יוכרז על אסון טבע. ארגון מגדלי העופות פנה לקרן לביטוח נזקי טבע וחקלאות כדי שתתעד את כל נזקי שפעת העופות.

סמנכ"ל משרד החקלאות, איציק בן דוד, אמר אתמול ל"הארץ" שאין עדיין נתונים מדויקים על היקף הנזק ומספר העופות שהומתו ויומתו בימים הקרובים באזורי ההשמדה. עם זאת, הוא העריך שמספר העופות שיומתו עלול להגיע ל-900 אלף ושהפיצוי הכספי שתשלם המדינה לחקלאים יסתכם ב-15 עד 20 מיליון שקל. זאת, בהנחה שהמחלה לא תפגע ביישובים נוספים. הממשלה החליטה אתמול להקים צוות בין-משרדי שיגבש את הפיצויים למגדלי עופות שנאלצו להשמיד רבבות תרנגולי הודו.

הערכה: ההשמדה תסתיים עד סוף השבוע

אתמול הושלמה המתת העופות בלולים הנגועים בחולית, עין השלושה ושדה משה. היום ייחלו צוותים של משרד החקלאות להמית את העופות בקיבוצים נחשון והראל ובמושבים הסמוכים בקוע וצלפון. ביישובים הללו יש להקות גדולות מאוד של תרנגולות להטלה ולפיטום, ולכן הנזק שם יהיה גדול במיוחד. בנגב המערבי תחל מחר המתת העופות בקיבוץ סופה ליד חולית ובקיבוצים כיסופים ונירים ליד עין השלושה. בני חסון, מנהל הלול בכיסופים, אמר שאף שלא התגלתה בקיבוץ שפעת העופות בהמלצת השירותים הווטרינריים יומתו 200 אלף עופות הפטם שמגודלים במקום.

להערכת משרד החקלאות המתת העופות תסתיים עד סוף השבוע. בשירותים הווטרינריים הביעו אתמול תקווה שהצעדים שננקטו, כמו המתת כל עופות ברדיוס של שלושה קילומטר מהלולים שנפגעו והסגר שהוטל על היישובים ברדיוס 10 קילומטר מהפגיעה, ימנעו את התפשטות שפעת העופות ליישובים נוספים.

ביקורת: קצב השמדת העופות - איטי

השמדת העופות בארבעת מוקדי ההתפרצות מתנהלת באטיות בשל אזלת יד של משרד החקלאות - כך טוענים מגדלים ורופאים וטרינרים באזורים הנגועים. עד-כה הושמדו רק מחצית מהעופות בחולית וכשליש מבעלי הכנף בעין השלושה. המתת העופות בנחשון החלה רק אמש - יותר מ-48 שעות אחרי גילוי הנגיף. כל עיכוב בהמתה, מזהירים המומחים, יכול להביא להתפשטות המחלה ולאובדן שליטה על המגיפה.

"עד היום המענה של משרד החקלאות לא היה מספק", אומר ינאי רגב, מנהל הלולים בחולית, "לא היו מספיק עובדים, התאילנדים ברחו בשל אמונות ט פלות ונאלצנו לחכות עד שיביאו את יריעות הפלסטיק המתאימות. כעת אנחנו עובדים מסביב לשעון, אבל גם זה לא מספיק - צריך עוד ידיים עובדות ועוד כלים". רגב מספר כי עד-כה הצליחו להמית ולקבור את הלהקה שבה התגלתה המחלה, וכי רק בעוד יומיים תושלם השמדתם של שאר העופות ביישוב - כפי שמחייבים הנהלים.

גם תהליך המתת העופות אינו קל כפי שציפו הרשויות. "בעין השלושה נשארו כ-4,000 עופות חיים אחרי שהזרימו את המים המורעלים ללולים - וצוות של ארבעה אנשים נאלץ לשחוט אותם ידנית במשך כל היום", מספר ד"ר חנוך יובל, שהיה הראשון לדווח על חשד לשפעת העופות בלולי הקיבוץ שבנגב המערבי.

לדבריו, השלטונות גם העבירו שלשום הוראה שנויה במחלוקת לאחראים על לולים הסמוכים למוקד ההתפרצות בשדה משה - "להחזיר את המים לעופות". זאת, בשל חוסר היכולת של הרשויות לטפל בהשמדתם בשלב זה. לדבריו, זוהי טעות, כיוון שיש להמית מיידית גם את עופות אלה בשל החשש הסביר שנדבקו במחלה. "עדיף להמית אותם כעת ולקבור אותם עוד יומיים מאשר להמשיך להחזיקם בחיים כמפיצים פוטנציאלים של המחלה", אמר. יובל מספר כי כבר אתמול התחילו הלולים המרוחקים ממוקד ההתפרצות להראות סימנים לפגיעת המחלה.

מנהל השירותים הווטרינריים, ד"ר משה חיימוביץ, אמר אתמול בתגובה לדברים, כי כשהתברר שיש 4 מוקדים שבהם צריך להשמיד את העופות הנגועים, ביקשו השירותים הווטרינריים את סיוע משרד הביטחון והחל מהבוקר המשרד יספק את כל הציוד שחסר. את כוח האדם החסר להגברת קצב השמדת העופות ולעמידה בקצב שנדרש, ישלימו עוד קבלנים שיגויסו לעבודה. עוד נמסר כי בשירותים הווטרינריים מעריכים שהחל מהיום לא יהיו יותר מקרים של מחסור בציוד ובכוח אדם וההמתה תבוצע בדיוק לפי התוכנית.

משרד החקלאות הגיב אתמול לטענה שתרנגולי הודו מתים הופקרו מחוץ ללולים של קיבוץ עין השלושה ושם נחשפו למגע עם עופות בר, בעיקר אנפות. שעשויות להדביק במחלה לולים נוספים. דוברת משרד החקלאות הבהירה כי מדובר בעובד, שהוציא את פגרי העופות החוצה, לפני שהיה חשד ובודאי לא אבחנה שמדובר בשפעת העופות: "יחד עם זאת היתה טעות של הלולן, שתוקנה מיד משהגיע לשטח נציג השרותים הוטרינריים".

הנגיף שתקף - מהזן הקטלני

נגיף שפעת העופות שפגע בלולי תרנגולי בישראל הוא מהזן הקטלני H5N1, שמסוכן גם לבני אדם שנמצאים במגע קבוע עם עופות - כך מסרו אתמול השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. הנגיף הקטלני בודד וזוהה בלולי ההודו שנפגעו ביישובים עין השלושה, חולית ושדה משה. הנגיף שתקף את הלול בקיבוץ נחשון עדיין לא זוהה, אך להערכת מקורות במשרד החקלאות קיימת סבירות גבוהה שהאבחנה תהיה זהה.

נגיף ה-H5N1 אובחן לראשונה בסין ב-1997. עד כה הוא גרם להשמדת מאות מיליוני עופות בעולם, רובם במזרח הרחוק. זן זה מסוכן גם לבני אדם, אף שההדבקה קשה ביותר ונדרש מגע הדוק וממושך בין העופות הנגועים לבני האדם כדי להידבק. בעולם, נדבקו ב-H5N1 בעיקר בני אדם שחיו בצמוד לעופות. רק כ-200 בני אדם חלו עד כה בעולם כולו בשפעת העופות, שמתוכם מתו 101.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"