הבנקים בוחנים עמלות קנייה ומכירה של 0.2% בכל פעולה בקרנות נאמנות

עד היום לא היו עמלות מכירה וקנייה של קרנות נאמנות; הכנסת העמלות החדשות תייקר את ההשקעה בקרנות בכ-0.4%; הפועלים: "ועדת בכר היתה זו שהמליצה שלקוחות ישלמו עמלות בגין ייעוץ"

עומר שרביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומר שרביט

מכה לתעשיית קרנות הנאמנות. ל-TheMarker נודע כי בימים אלה בוחנים הבנקים הגדולים אפשרות לגבות עמלה חדשה, עבור קנייה ומכירה של קרנות נאמנות. זאת לאחר שהבנקים יסיימו למכור את חברות הקרנות שבבעלותם. לקוחות שיבצעו פעולת קנייה או מכירה של קרן נאמנות ייאלצו לשלם בכל פעולה עמלה נוספת, בשיעור של 0.2%-0.15%, מהכסף שהם משקיעים בקרן - כך שבסך הכל מדובר על ייקור של עד 0.4% בהשקעה בקרנות נאמנות. עמלת קנייה ומכירה בקרנות נאמנות אינה נגבית כיום על ידי הבנקים.

לטענת הבנקים, מטרת העמלה החדשה היא לפצות אותם על אובדן ההכנסה מקרנות הנאמנות שאותן הם נאלצו למכור במסגרת רפורמת בכר. עמלה זו מהווה נטל כבד בעיקר על הקרנות השקליות, שהתשואות בגינן סולידיות יותר מאשר בקרנות המנייתיות. העמלה תגדיל גם את הכדאיות של רכישת ניירות הערך עצמם - כלומר במקום לקנות קרן שקלית, עשויים הלקוחות להעדיף את המק"ם, הגילון או השחר.

על פי החוק החדש, מותר לבנקים לגבות עמלות בנוסף לעמלות ההפצה שאותן הם יקבלו מחברות הקרנות. בעבר טענו בבנק הפועלים כי השיעור הנמוך יחסית של עמלות ההפצה שעליהן החליטה הכנסת ייאלץ אותם להעלות עמלות במקום אחר. אתמול מסר הבנק בתגובה: "כידוע, ועדת בכר היתה זו שהמליצה שלקוחות ישלמו עמלות בגין ייעוץ שניתן להם עבור רכישה של קרנות נאמנות, ומדיניות זו היתה בסיס לקביעת עמלות הפצה בשיעור נמוך יחסית. מטבע הדברים הבנק בוחן המלצה זו והוא ינקוט עמדה במועד הנכון". כלומר, על פי תגובת הפועלים ניתן להבין כי הוא מתייחס לעמלות הקנייה והמכירה החדשות כאילו הן עמלות ייעוץ שעליהן דיברה ועדת בכר. הוועדה אכן המליצה לבנקים לגבות עמלות ייעוץ מהלקוחות, אך היא התנגדה לעמלות שבסופו של דבר התקבלו - עמלות ההפצה. בנק לאומי, מצדו, הכחיש את הידיעה.

בכיר בענף הקרנות אמר בתגובה: "עמלה כזו תהרוג את הקרנות השקליות. 70% מהכסף נמצא שם, אבל רוב הלקוחות לא מטומטמים - הם לא ירצו לרכוש קרן שגובים ממנה כל כך הרבה והיא ממילא סולידית. הם יעברו לפיקדונות המובנים או לניירות הערך עצמם. אותן קרנות לא יוכלו לחיות עם זה".

מנהל קרן גדולה נקט לשון חריפה יותר: "הבנקים רצחו וגם ירשו. היתה פה הונאה לאורך כל הדרך. יש פה אבסורד: המודל הראשוני של ועדת בכר דיבר על כך שלא יהיו עמלות הפצה מהיצרנים והלקוחות ישלמו עמלת ייעוץ. הבנקים אמרו שזה לא ייתכן, הם טענו שהמודל של גבייה מהלקוחות הוא בלתי אפשרי, שהלקוחות לא ישלמו, ולכן נקבעה בסוף עמלת הפצה מהיצרן בלבד. עכשיו הם מכניסים את העמלה מהלקוח. יש חברי כנסת שיזמו הצעות נגד הדבר הזה. הלקוח יראה מול העיניים שלו את העמלה של הבנק, דמי משמרת, דמי ניהול, ובחלק מהקרנות יש גם עמלת קנייה ומכירה בתוך הקרן".

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?