מנהל דירוג האשראי במודי'ס: "לא רואה שינוי בטווח הקצר בדירוג האשראי של ישראל - בטח לא לפני הבחירות במארס"

מודי'ס לא שינתה את הדירוג (A2) כמעט 6 שנים: "לישראל יכולת עמידה בפני משברים, יכולת קבלת החלטות חשובות בזמן ומוסר החזרי חובות חיצוניים מעולה"

אסף רותם
אסף רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף רותם
אסף רותם

סוכנות דירוגי האשראי מודי'ס לא רואה שינוי בטווח הקצר בדירוג האשראי של ישראל, לפחות לא לפני הבחירות. בכירי מודי'ס נמצאים בארץ בכדי לחגוג שנתיים להקמת מידרוג, הנציגות המקומית שלהם, בה הגדילו את אחזקותיהם לאחרונה מ-10% ל-40%.

מודי'ס הותירה לפני כחודש את דירוג האשראי של ישראל על A2, אותו קבעה אי שם בשנת 2000, לפני התפוצצות בועת ההיי-טק ולפני פרוץ האינתיפאדה. לאורך כל התלאות שעברה ישראל וגם לנוכח השיפור הכלכלי והרגיעה הביטחונית היחסית, הותירה מודי'ס את דירוגה ברמה זו. אולם, ההתקדמות האיראנית לכיוון אנרגיה ונשק אטומיים ונצחון חמאס בבחירות ברשות, הפילו את הבורסה כ-4% בשבועיים. בתי השקעות זרים כמו דויטשה בנק הורידו את דירוגם לישראל, אמנם ביחס לשווקים מתפתחים, אבל ההחלטות הושפעו גם מהמצב הגיאו-פוליטי.

ג'ונתן שיפר, סגן נשיא במודי'ס ומנהל בכיר לדירוגי האשראי ציין, כי "כדאיות האשראי של ישראל נותרה בעלת סיכון נמוך יחסית למרות הסיכונים הגיאו-פוליטיים המאפיינים את 'השכונה בה היא מתגוררת' והרבה הודות להתנתקות הכפולה שראינו בשנים האחרונות: גם המדינית - אבל גם הכלכלית. מדיניותו האמיצה של שר האוצר נתניהו הובילה להתנתקות מהחבלים הסוציאליסטים שליוו את המשק הישראלי, עם מגזר ציבורי חזק ובזבזני, אבטלה גבוהה ושיעורי עבודה נמוכים".

"פתרון הסכסוך עשוי לשפר את הדירוג, כמובן, אבל נכון לעתה לא נראה שינוי בטווח הקצר - ובוודאי לא לפני הבחירות במארס. על אף שלישראל יכולת עמידה בפני משברים, יכולת קבלת החלטות חשובות בזמן ומוסר החזרי חובות חיצוניים מעולה - חלו שינויים בשכונה שלה, ויש לבחון אותם לאורך זמן. אני לא חושב שמישהו יודע כעת להעריך כיצד יפעל חמאס, אולי אפילו הם עצמם טרם החליטו. חמאס הוא יריב חזק הרבה יותר לישראל מזה שהיה הפת"ח ונראה שהוא יודע מה הוא רוצה, מבחינה פוליטית. עם התוספת של איראן, ואיום הגרעון תוך שנה עד שלוש, אין מקום להעלות דירוג כעת, עד להתפתחויות חדשות", הוסיף שיפר.

שיפר ציין גם את הקונצנזוס שלדידו הולך ונבנה בארץ כלפי המדיניות הכלכלית החדשה. "קונצנזוס כזה שיבוא לידי ביטוי במדיניות אחידה, פחות או יותר, מצד ממשלות שונות יהווה אינדיקציה חשובה שישראל מצליחה לנטרל סיכון פנים פוליטי למדיניות כלכלית נאותה".

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?