הזינוק של אורמת, הפספוס של נוחי

בסוף השבוע האחרון חצה שווי השוק של החברה אורמת טכנולוגיות את רף שווי המיליארד דולר, לראשונה. הציניקנים ישימו לב לפרט פיקנטי: שווייה של אורמת תעשיות גבוה כבר בכ-10% משווייה של אי.די.בי אחזקות והרי עד לפני כשנתיים, לאי.די.בי היה נתח לא קטן באורמת

בסוף השבוע האחרון התרחשה היסטוריה קטנה בקבוצת אורמת: לראשונה, חצה שווי השוק של החברה הבת אורמת טכנולוגיות, הנסחרת בבורסת ניו יורק את רף שווי המיליארד דולר. זה קרה לאחר עלייה של 1.43% במניית אורמת-טכנולוגיות, שהגיעה למחיר של 31.96 דולר. מי שקנה מניות של אורמת טכנולוגיות בהנפקה שערכה בנובמבר 2004 ודאי לא מצטער. המניות הונפקו במחיר של 15 דולר, ומאז הכפילו את עצמם ואף יותר.

הנה כמה סיבות לזינוק בשווייה של אורמת טכנולוגיות: קודם כל, תנאי מאקרו בשוק שבו פועלת החברה, בעלות על תחנות כוח גיאורתרמיות בארה"ב ובמדינות נוספות (כמו ניקרגואה ופליפינים), וייצור ואספקה של תחנות כוח דוגמת אלה לאחרים.

עליית השווי החדה במניות אורמת היא חדשה מצוינת לבעלי השליטה בחברה, המייסדים יהודה ויהודית ברוניצקי
המשקיעים בארה"ב אוהבים כיום חברות מסוגה של אורמת, המשתלבת במגמה האופנתית והרגולטורית של השקעות בחברות המספקות מקורות אנרגיה חלופיים. יתרה מכך: על רקע העלייה החדה במחירי הנפט בעולם, והתגברות המגמה בכמה מדינות בארה"ב לחייב את ספקי החשמל לגוון את מקורות האנרגיה שלהם ולהוסיף גם אנרגיה אקולוגית - כלומר אנרגיה שלא מזיקה לסביבה. מחירי האנרגיה העולים, אמורים רק לתמוך במגמה זו ולאפשר לשחקנים לגבות מחיר טוב יותר עבור החשמל שלהם.

ברקע מרחפת גם התמוטטות החברה המתחרה קלפיין, המדורגת כיום במקום החמישי בארה"ב בבעלות על תחנות כוח גיאותרמיות. את קפיצת המדרגה הקודמת שלה ביצעה אורמת לאחר קריסת תחנות כוח של חברת קובנטה, לפני כשנתיים. אורמת שילמה בהתמחרות כרבע מיליארד דולר וגברה על חברה איטלקית. למרות שכרגע לא ברור עתידם של נכסי קלפיין, יתכן שאורמת תוכל איכשהו להשתלב בעסקה עתידית שתעלה אותה מדרגה נוספת.

עליית השווי החדה במניות אורמת היא חדשה מצוינת לבעלי השליטה בחברה, המייסדים יהודה ויהודית ברוניצקי. אורמת תעשיות, החברה האם של אורמת טכנולוגיות (מחזיקה ב-78% מהמניות) כבר נסחרת בשווי של כ-900 מיליון דולר בבורסה של תל אביב.

כיום, בעוד מניית אורמת נסחרת במחיר של 38.5 שקל, יכלה כלל-תעשיות, אם היתה מתמידה בהשקעתה זו, לגזור קופון שמן של עוד רבע מיליארד שקל
הציניקנים ישימו לב לפרט פיקנטי נוסף: שווייה של אורמת תעשיות גבוה כבר בכ-10% משווייה של אי.די.בי אחזקות, החברה האם של קבוצת אי.די.בי החולשת בין היתר על שופרסל, סלקום, מפעלי נשר, כיתן, נייר חדרה ומה לא. לא בכדי בחרנו להשוות את אורמת לאי.די.בי של נוחי דנקנר.

עד לפני שנתיים וקצת, לאי.די.בי היה נתח לא קטן באורמת - באמצעות החברה הבת כלל-תעשיות היא החזיקה בכ-18% ממניות אורמת, וגם בהסכם שליטה משותפת עם הברוניצקים. אלא שאז הגיע דנקנר לקונצרן המנומנם, וביצע בו ניעור רציני.

אחת התוצאות היתה מכירת האחזקה הוותיקה באורמת, שלא השתלבה כנראה עם מדיניות ההשקעות המעודכנת של כלל. כלל מכרה את אחזקותיה במחיר ממוצע של כ-18 שקל למניה, בשלושה מהלכים בתחילת 2004. המהלך אמנם יצר לכלל רווח הון לא נמוך של כ-160 מיליון שקל, והזרים לקופתה כרבע מיליארד שקל במזומן, שחולק מאוחר יותר כדיווידנד לבעלי המניות.

ואולם כיום, בעוד מניית אורמת נסחרת במחיר של 38.5 שקל, יכלה כלל-תעשיות, אם היתה מתמידה בהשקעתה זו, לגזור קופון שמן של עוד רבע מיליארד שקל.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"