חבל שזה נגמר

שנה שלישית רצופה של תשואות גבוהות בתל אביב. ב-11 מתוך 12 החודשים של 2005 רשמו מדדי המניות עליות, ומחזורי המסחר עלו ב-50%. לא מעט אירועים שליליים היו ב-2005, אבל המשקיעים החליטו "לתת לכלכלה לדבר"

עופר אייזנמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אייזנמן

קשה למצוא כיום בשוק ההון פעיל שישמח לסכם את השנה החולפת, אף לא אחד בשוק ההון באמת רוצה לראות את השנה הזו מגיעה לסיומה - בגלל התשואות המטורפות והרווחים האדירים שגרפו כולם. ובכל זאת, במדרגות שמובילות מ-2005 ל-2006, כולם הרי רוצים לספור את הכסף, והרבה יותר נעים לעשות את זה בשנה מוצלחת כמו זו שמסתיימת היום.

2005 היא השנה השלישית ברציפות שבה הניבה בורסת ת"א תשואות חיוביות נאות ביותר. כל אפיקי ההשקעה נשאו תשואות חיוביות. המשקיעים של ת"א הפגינו עמידה איתנה מול חדשות שליליות לא מעטות שהתפרסמו במהלך השנה.

האם מישהו זוכר את ההתפטרות הדרמטית של שר האוצר האהוד כל כך על השוק, בנימין נתניהו? האם יש מי שזוכר את האי ודאות הפוליטית שריחפה באוויר? את אזהרת הרווח של טבע? את פרשיית הלבנת ההון בסניף של בנק הפועלים? קריסת רשת קלאבמרקט? "הסוס הטרויאני"? ואם אשפוזו של ראש הממשלה אריאל שרון בבית החולים עדיין זכור, זה רק משום שהדבר קרה לפני פחות משבועיים.השפעת כל אחד מהאירועים האלה היתה נקודתית, והמשקיעים החליטו כנראה,

בצדק, שהגיע הזמן לתת לכלכלה לדבר. בניגוד למחזורי גאות קודמים, ציבור המשקיעים לא נסחף הפעם באופוריה ולא צבא על מסכי הבנקים כדי לספור את הכסף שהוא עשה מדי יום.

הכי טוב מניות

האפיק המנייתי תופס זו השנה השלישית ברציפות את המקום הגבוה ביותר על הפודיום עם תשואה שנתית פנטסטית של 33.3% למדד ת"א 29.4% ,25 למדד ת"א 100 ו-28.2% למדד ת"א יתר 150. מניות התל-טק היו הכבשה השחורה של האפיק המנייתי ב-2005, כשלנוכח חולשת נאסד"ק במרבית חודשי השנה, הניבו תשואה שלילית של 5.5%.

למי שהספיק לשכוח, נזכיר כי ב-2003, שנת המהפך של שוק ההון לאחר שנתיים קשות, עלה מדד ת"א 25 ב-51%. מדד ת"א 100 עלה אז ב-61%. ב-2004 הם עלה ת"א 25 ב-23% ות"א 100 עלה ב-19%.והנה עוד שני נתונים מעניינים: ב-11 מתוך 12 חודשי השנה (למעט יוני), רשמו המדדים עליות, ומחזור המסחר היומי הממוצע עלה בכ-50% בקירוב לעומת השנה הקודמת.

את הטון המרכזי בשוק המניות בשנה החולפת נתנו המשקיעים הזרים. הדבר התבטא היטב בתשואות המניות החביבות עליהם, ובעיקר מניות הבנקים והכימיה, שהמדדים המשקללים את התנהגותן עלו ב-55.2% ו-49.4% בהתאמה. ב-11 החודשים הראשונים של השנה החולפת הסתכמו השקעות הזרים במניות בבורסה הישראלית בכ-1.9 מיליארד דולר, לעומת סך השקעה של כ-480 מיליון דולר בכל 2004.

הזרים רואים אופק מדיני

אז מה הריץ לכאן את הזרים? בעיקר האופק המדיני וההתפתחויות הכלכליות החיוביות. ממשלה חדשה ברשות הפלשתינית, הכרזת ארגוני הטרור על הפסקת אש ותוכנית ההיתנתקות שיצאה לפועל והסתיימה במהירות עוררו כולן תחושה כי נוצרה הזדמנות מצוינת לתחילת תהליך מדיני אמיתי שעשוי להביא שקט לאזור.

גם ההתפתחויות בזירה הכלכלית עוררו את המשקיעים הזרים. בין השאר ניתן לציין את שיעורי הצמיחה המרשימים של המשק ברבעונים האחרונים, ההתייצבות האינפלציונית, הגירעון הנמוך, הירידה באבטלה והעלייה המשמעותית בצריכה הפרטית ובפעילות העסקית. מינויו המפתיע של סטנלי פישר, דמות מוכרת ומוערכת מאוד בקרב המשקיעים הזרים, לתפקיד נגיד בנק ישראל נסך עוד ביטחון ותרם להזרמת הכספים למשק.

היו גם גורמים נוספים שתידלקו את העליות. המצב העסקי של החברות רבות השתפר; הריבית לטווח הארוך נותרה נמוכה; תחזית דירוג האשראי של ישראל העולתה על ידי חברות הדירוג הבינלאומיות; התוכנית הכלכלית החדשה של האוצר תרמה את שלה לעידוד הצמיחה; שוק המניות המקומי קיבל המלצות חמות מבתי השקעות זרים; וסיום האי ודאות בנוגע להקדמת הבחירות.

האפיק המנייתי אמנם תפס את המקום הראשון מבין כל אפיקי ההשקעה, אך אסור להתייחס בביטול לתשואות הנאות שהניבו האפיקים הסולידיים. התשואות אמנם לא דו-ספרתיות, אך זו השנה השלישית ברציפות שהם מספקים תשואה הגבוהה משמעותית מהצפוי. זאת, הרבה כתוצאה מעודפי ביקוש שנוצרו עם הקטנת היקף גיוסי ההון של הממשלה.

איגרות החוב הממשלתיות הלא צמודות (האפיק השקלי) עלו ב-2005 בשיעור משוקלל של 5.4%. אג"ח מסוג שחר (ריבית קבועה) השיגו את התשואה הגבוהה ביותר מבין האפיקים השקליים של 5.7%. עוצמה רבה הפגין האפיק השקלי במהלך השנה אל מול צמצום פער הריביות בין השקל לדולר. במשך כמה ימים אף נוצר מצב בו הריבית על הדולר, בראשונה בהיסטוריה, היתה גבוהה מהריבית על השקל.

שלא כמו סיום השנה האגרסיווי בשוק המניות, באפיק השקלי הסתמנה רגיעה ברבעון האחרון. זאת, בעיקר עקב לחץ שיצרה העלייה בתשואות לפדיון באיגרות החוב הארוכות של ממשלת ארה"ב. גורם נוסף שמיתן את שוק האג"ח המקומי היה העלאות הריבית במשק, וחשש מהתגברות קצב העלאת הריבית בארה"ב.

צמודי המדד המשיכו להוכיח כי הם מסוגלים ליותר מעליית המדד (2.4%), בהנחת מדד דצמבר של 0.2%-. הצמודים רשמו עלייה שנתית ממוצעת של 6.5%. רמת האינפלציה בחודשים הראשונים של השנה המשיכה להיות נמוכה, על אף הלחץ שהגיע משער הדולר וממחירי הנפט. האפיק היחיד שבו נרשם שינוי כיוון בשנה החולפת הוא האפיק המט"חי. לאחר שנתיים שבהן התחזק השקל מול הדולר, נרשם ב-2005 פיחות של 6.6% בשערו של המטבע המקומי כלפי הדולר. גם ביחסי הגומלין שלו עם היורו שינה השקל כיוון, כשרשם בסיכום שנתי ייסוף של 7.5% מול המטבע האירופי.

שני הגורמים הבולטים שתמכו בהתחזקות הדולר מול השקל הם צמצום פער הריביות בין שני השווקים (הישראלי והאמריקאי) והשוואת שיעורי המס בין ני"ע זרים לני"ע ישראליים. יחסי הגומלין בין השקל לדולר הושפעו גם מהמגמה העולמית של התחזקות המטבע האמריקאי מול שאר המטבעות הזרים. בין השקל לבין סל המטבעות נרשם פיחות קל בלבד בשיעור של 1.4%, הנמוך משיעור האינפלציה. אי אפשר לסכם את השנה בלי להתייחס למפץ הגדול העובר בימים אלה ממש על שוק ההון הישראלי. בעקבות המסקנות וההמלצות של ועדת בכר, השלימו כמעט כל הבנקים את מכירת קרנות הנאמנות וקופות הגמל שלהם.

במשך כמה שבועות, העדיפו פעילי השוק להיצמד לאתר TheMarker מאשר למסכי הבורסה. כדי לא להיתפס לא מוכנים עם הרכילות העדכנית על המחיר הגבוה שמוכנה קרן זרה לשלם על רכישת קרנות להק, וזה בלי להזכיר את הקולגה מהבניין ממול, שפתאום הפתיע עם רכישת קופות הגמל של דיסקונט. מי שמחשיב את עצמו בשוק ההון, לא יכול היה להרשות לעצמו שלא להיות בין השמות שהתרוצצו בעניין בשבועות האחרונים.

2005 נכנסת עוד מעט להיסטוריה, ועיני כולם כבר נשואות לשנה הבאה - מי יהיו אלה שיספרו את הכסף במדרגות ב-2006.

הכותב משתייך למחלקת המחקר של בית ההשקעות מיטב.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט