מכירת בז"ן יוצאת לדרך ברואד שואו בלונדון ומוסקווה בשבוע הבא

הביקור בבירה הרוסית מתחייב נוכח ההתעניינות של משקיעים רוסיים, בכלל זה גופים פרטיים וציבוריים; רשות החברות המשלתיות נחושה להשלים את המהלך עוד לפני הבחירות, על פי הנחיית רה"מ

שרון קדמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון קדמי

פיצול והפרטת בז"ן עוברים הילוך. בשבוע הבא יצאו בכירי האוצר ורשות החברות הממשלתיות להציג את מרכולתם בפני המשקיעים הבינאלומיים. לראשונה יעבור סיבוב ההופעות, המכונה רואד שואו בנוסף ללונדון, גם בבירה הרוסית מוסקווה. הביקור בבירה הרוסית מתחייב נוכח ההתעניינות של משקיעים רוסיים, בכלל זה גופים פרטיים וציבוריים.

רשות החברות המשלתיות נחושה להשלים את המהלך עוד לפני הבחירות, זאת על פי הנחייתו של ראש הממשלה אריאל שרון. בשבועות האחרונים גדלה ההתעניינות במכירת בז"ן לא רק בקרב 4 חברות הדלק הגדולות אלא בקרב משקיעים זרים, בהם אנשי עסקים רוסיים ואף חברות ממשלתיות וכן בנקים זרים ומשקיעים אסטרטגיים זרים שהביעו התעניינות ברכישת בית הזיקוק באשדוד.

בשבועות האחרונים נמצאים בישראל שורה של יועצים בינלאומיים העובדים במרץ רב על הכנת המכרזים והתשקיפים, בהם אנשי בנק ההשקעות HSBC וחברת הייעוץ "ג'ייקובס" שישבו יחד עם רשות החברות והנהלת בז"ן. על פי המתווה שנקבע, בית הזיקוק באשדוד יימכר במכרז ובית הזיקוק בחיפה יימכר בבורסה.

כיום אין הערכות שווי עדכניות לשווי בז"ן, מאחר שהגאות בשוק הנפט העולמי והגידול במרווחי הזיקוק הגדילו את שווייה בצורה מהותית, הסיבה המרכזית ללהיטות של המדינה לממש את בז"ן. על פי הערכות שונות שווי בתי הזיקוק כיום עומד על לפחות 2 מיליארד דולר, אך הערכות הללו תנודתיות מאוד ומה שיקבע בסופו של דבר הוא השוק וההצעות שיתקבלו.

אחרי שממשלת ישראל קיבלה את כל ההחלטות בנושא, לוחות הזמנים שכרגע עומדים על הפרק תלויים בהחלטת בית המשפט העליון. השלב הראשון והמיידי הוא פרסום המכרז אחרי החלטת בית המשפט ב-27 בדצמבר. מיד אחריו יפורסמו מסמכי המכרז, ייפתחו חדרי המידע והמדינה תמתין להצעות.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט