מכירת בז"ן יוצאת לדרך ברואד שואו בלונדון ומוסקווה בשבוע הבא

הביקור בבירה הרוסית מתחייב נוכח ההתעניינות של משקיעים רוסיים, בכלל זה גופים פרטיים וציבוריים; רשות החברות המשלתיות נחושה להשלים את המהלך עוד לפני הבחירות, על פי הנחיית רה"מ

שרון קדמי
שרון קדמי

פיצול והפרטת בז"ן עוברים הילוך. בשבוע הבא יצאו בכירי האוצר ורשות החברות הממשלתיות להציג את מרכולתם בפני המשקיעים הבינאלומיים. לראשונה יעבור סיבוב ההופעות, המכונה רואד שואו בנוסף ללונדון, גם בבירה הרוסית מוסקווה. הביקור בבירה הרוסית מתחייב נוכח ההתעניינות של משקיעים רוסיים, בכלל זה גופים פרטיים וציבוריים.

רשות החברות המשלתיות נחושה להשלים את המהלך עוד לפני הבחירות, זאת על פי הנחייתו של ראש הממשלה אריאל שרון. בשבועות האחרונים גדלה ההתעניינות במכירת בז"ן לא רק בקרב 4 חברות הדלק הגדולות אלא בקרב משקיעים זרים, בהם אנשי עסקים רוסיים ואף חברות ממשלתיות וכן בנקים זרים ומשקיעים אסטרטגיים זרים שהביעו התעניינות ברכישת בית הזיקוק באשדוד.

בשבועות האחרונים נמצאים בישראל שורה של יועצים בינלאומיים העובדים במרץ רב על הכנת המכרזים והתשקיפים, בהם אנשי בנק ההשקעות HSBC וחברת הייעוץ "ג'ייקובס" שישבו יחד עם רשות החברות והנהלת בז"ן. על פי המתווה שנקבע, בית הזיקוק באשדוד יימכר במכרז ובית הזיקוק בחיפה יימכר בבורסה.

כיום אין הערכות שווי עדכניות לשווי בז"ן, מאחר שהגאות בשוק הנפט העולמי והגידול במרווחי הזיקוק הגדילו את שווייה בצורה מהותית, הסיבה המרכזית ללהיטות של המדינה לממש את בז"ן. על פי הערכות שונות שווי בתי הזיקוק כיום עומד על לפחות 2 מיליארד דולר, אך הערכות הללו תנודתיות מאוד ומה שיקבע בסופו של דבר הוא השוק וההצעות שיתקבלו.

אחרי שממשלת ישראל קיבלה את כל ההחלטות בנושא, לוחות הזמנים שכרגע עומדים על הפרק תלויים בהחלטת בית המשפט העליון. השלב הראשון והמיידי הוא פרסום המכרז אחרי החלטת בית המשפט ב-27 בדצמבר. מיד אחריו יפורסמו מסמכי המכרז, ייפתחו חדרי המידע והמדינה תמתין להצעות.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות