הצעצוע החדש של דיסני - תעש?

האחיות אביגייל וסוזן לבית דיסני בוחנות השקעות בישראל באמצעות קבוצת שמרוק. יו"ר הקבוצה סטנלי גולד אומר כי שמרוק נמצאת בתהליך מעבר לידי הדור השני של המשפחה

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

האחיות אביגייל וסוזן לבית דיסני עשו את היכרותן הישירה עם ישראל רק השבוע. שתי האחיות ואחיהן תום, שנאלץ ברגע האחרון לוותר על הביקור בישראל, סומנו כשלישייה שתקבל לידיה את קרן ההשקעות שמרוק מבית היוצר של דיסני שהשקיעה עד כה כ-2 מיליארד דולר, כ-500 מיליון דולר מהם בישראל (מרבית ההשקעות מומשו).

האחיות הגיעו לישראל לביקור המשלב סיורים באתרי תיירות עם ישיבת מועצת המנהלים של קרן שמרוק. הביקור התקיים במסגרת מפגש העבודה השנתי של ראשי קבוצת שמרוק. מי שמכניס את האחיות דיסני לעניינים הוא סטנלי גולד, יו"ר שמרוק ונאמנו של אביהן, רוי דיסני. בינתיים הן נותנות לו לנהל את העניינים - גם את מסיבת העיתונאים שהסכימו באופן חריג ביותר לקיים אתמול. "שמרוק נמצאת בתהליך מעבר לידי הדור השני", הסביר גולד. התהליך יתבצע לאורך זמן כדי לא ליצור זעזועים מיותרים בקרן, ובבוא היום תתבקש מועצת המנהלים לאשר את השלמת המעבר.

הדירקטוריון יחליט

האח הבכור, רוי, מיועד לקבל את ניהול עסקי דיסני האחרים המוערכים במשפחה ב-50 מיליארד דולר. לאביגייל, המשמשת סגנית יו"ר שמרוק, אין שאיפות לחרוג מניהול הקרן לשאר עסקי המשפחה. בכל מקרה, היא מזכירה, ההחלטה על העברת הניהול לדור השני בשמרוק, או לדור השלישי בדיסני, נתונה בידי הדירקטוריונים של החברות, לא רק בידי המשפחה.

הזיקה בין המשפחה לעסק כל כך עמוקה, עד כי אביגייל וסוזן מתקשות להפריד בין התנהלות החברה להתנהלות המשפחה. "אני זוכרת איך הייתי הולכת עם סבא שלי לדיסנילנד", סיפרה אתמול אביגייל. "אני נוהגת לקחת את הילדים שלי לשם ולספר להם איך הייתי במקום הזה איתו ומה עשינו במקום ההוא. אני יודעת שזה נשמע אולי טיפשי, אבל זה חלק מהמורשת המשפחתית".

המאבק בצמרת דיסני

בשנתיים שבהן היה סכסוך גדול בין רוי דיסני לשאר הדירקטורים בחברה, הדירו אביגייל וסוזן את רגליהן מדיסנילנד ולא לקחו לשם את הילדים. "זה היה מאוד קשה, אבל זה היה לאות סולידריות עם המאבק", הסבירו.

המאבק בצמרת דיסני היה להדחת המנכ"ל, מייקל אייזנר, בטענה שהחברה אינה רווחית מספיק תחת ניהולו. רוי דיסני וסטנלי גולד הובילו את המאבק שזיכה אותם בתואר "הדירקטורים המורדים". תחילה נחלו השניים כישלון ופרשו ב-2003 ממועצת המנהלים של חברת דיסני. שנתיים הם היו בחוץ, ואלה השנתיים שבהן הדירו בני המשפחה את רגליהם מאתרי השעשועים של החברה. ב-2004 הודח אייזנר מתפקיד יו"ר החברה, וחמישה חודשים לאחר מכן הודיע על התפטרותו מתפקיד המנכ"ל. רק ביולי 2005 יושרו ההדורים בין "המורדים" למנכ"ל המחליף, רוברט אייגר. בהסכם ביניהם אישר דיסני את מינויו של אייגר וקיבל תואר דירקטור כבוד ומשרד באולפני החברה.

המאבק על ניהול דיסני הוא עדיין נושא רגיש במשפחה. השאלה היחידה שהוציאה את המרואיינים משלוותם היתה אם הם סבורים שהמאבק המתוקשר פגע בתדמית החברה. "מה פתאום, להיפך!" הזדעק גולד, וזכה לגיבוי מלא מאביגייל דיסני. "זה לא גרם שום נזק תדמיתי. עשינו בדיוק מה שצריך היה לעשות עבור בעלי המניות. יש לנו את הקולות וההשפעה שלנו, ואם אנחנו לא מרוצים, יש לנו זכות להחליף את המנכ"ל באחר, שיביא רווחים יותר גבוהים. בעלי המניות תמכו בנו".

גולד ודיסני מתכננים להמשיך בישראל בביצוע השקעות קטנות-בינוניות (20-5 מיליון דולר) בחברות תעשייה, בעיקר, באמצעות הקרן שהשלימה באחרונה גיוס של 125 מיליון דולר. ההנהלה והמשקיעים מצפים לתשואה שנתית של לפחות 30%, בדומה לתשואה הממוצעת בשנים קודמות. כ-75% מההשקעות ייועדו לחברות מוטות יצוא, והשאר - לחברות הפועלות בשוק המקומי. כל תחום ראוי להשקעת הקרן, להוציא נדל"ן.

הקרן כבר פועלת בישראל 18 שנה, וההשקעה הטובה ביותר שלה בישראל ובעולם היתה בתדיראן קשר. "נכנסנו לחברה ב-15 מיליון דולר ומימשנו ב-180 מיליון דולר", אמר רוברט מוסקוביץ' המוביל עם מיכה גייגר את השקעות שמרוק בישראל.

עם זאת בשמרוק, כנראה, לא איבדו את התיאבון לחזור להיות שחקנית גדולה, כמו בימים שבהם שלטה בקונצרן כור. בנק לאומי אמנם לא ממש מעניין אותם בשלב זה, אבל הפרטות אחרות דווקא כן. "הפרטת התעשייה הצבאית מעניינת אותנו", סיפר גולד. גייגר הבהיר כי אם שמרוק תתמודד בהפרטה, היא תצטרף לאחת הקבוצות המתמודדות ולא תגיש הצעה נפרדת.

לדברי מוסקוביץ', שמרוק תתעניין גם בהפרטת בתי הזיקוק (בז"ן), כשהמהלך יקרום עור וגידים. בכוונת הממשלה לרכוש את חלקה של החברה לישראל בבז"ן, לפצל את החברה לשתי חברות ולהפריט אותן. מכיוון ששמרוק מתכוונת לבצע השקעות בסדר גודל של כ-20 מיליון דולר, לכל היותר, היא תוכל להתמודד בהפרטה באמצעות צירוף משקיעיה כשותפים חיצוניים ברכישת בית הזיקוק (קו-אינווסטמנט).

לאביגייל ישנם בנוסף סדרי עדיפויות משלה: "אני מתעניינת בהשקעות במדיה. יש לנו במשפחה נטייה לזה. זה כנראה גנטי". בבוא הזמן היא תבחן גם השקעות במדיה ובתקשורת בישראל. השפעה גנטית נוספת שעליה מספרת אביגייל היא הפילנטרופיה, הסיוע לנזקקים. לאביגייל יש קרן פילנטרופית שכולה שלה.

כשקוראים לך דיסני, אתה אף פעם לא יודע איפה זה יתפוס אותך. באחת מנסיעותיה הגיעה לבוטסואנה. שם, במקום שאף אחר אינו מצפה למצוא את הקדמה, היא הופתעה מההתרגשות הרבה שהתעוררה סביבה כשהתגלה שהיא נושאת את השם דיסני. עם זאת מיהרה להבהיר: "אני מעדיפה לראות בזה שם משפחה, לא מותג".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן