באוצר מתעקשים שיש עוד משקיעים אסטרטגיים: שבוע לפני מכרז לאומי נקבע מחיר האופציה על 14.7 שקל

כמו כן הוארכה תקופת המימוש ל-18 חודשים; מקורבים לקבוצות המשקיעים האסטרטגיים הזרים: מדובר בגזר-דין מוות למסלול האסטרטגי; ההערכות: המשקיע הנוסף הוא שלמה אליהו

רם דגן
רם דגן

שבוע לפני המכרז למכירת לאומי, הודיע הבוקר שר האוצר אהוד אולמרט כי החליט לשנות את מנגנון תמחור האופציה ולקבוע את מחיר המימוש של השער קבוע על 14.7 שקל בתוספת ריבית צמודה של 2% לשנה. קודם למנגנון התמחור הזה נקבע כי מחיר האופציה ייגזר מממוצע מחירי המניה בשוק ב-60 הימים שלפני המכרז, כאשר ההחלטה המקורית בדפי המכרז דיברה על מחיר שייגזר מממוצע המחירים בשבעת הימים שלפני המכרז. בסביבת המשקיעים האסטרטגיים הגיבו היום לדברים באכזבה רבה ואמרו כי מדובר בגזר דין מוות למסלול האסטרטגי, מנגד המשיכו גורמים בכירים באוצר להתעקש כי ישנו לפחות משקיע אסטרטגי אחד שמגלה בשלב זה כוונות רציניות להשתתף במכרז גם בתנאיו הנוכחיים.

ההחלטה על שינוי מבנה המכרז התקבלה בישיבה שקיים אתמול בערב שר האוצר, אהוד אולמרט, עם מנכ"ל משרדו יוסי בכר, החשב הכללי ויו"ר נכסים, ירון זליכה וסגנו, יובל ברונשטיין, היועצת המשפטית ימימה מזוז ומנכ"ל נכסים מ.י, איציק קליין.

באוצר הסבירו כי השינוי צפוי להגדיל את מספר המתמודדים לרכישת מניות המדינה בבנק ולמקסם את התמורה. בנוסף לשינוי מנגנון תמחור האופציה קבעו פקידי האוצר כי תקופת האופציה תוארך בחצי שנה נוספת ל-18 חודשים. על פי הקביעה הראשונית ניתן היה לממש את האופציה בתוך 9 חודשים, כאשר בעדכון התנאים הקודם נקבעה תקופה של שנה. באוצר הסבירו כי הסיבה להארכת מועד מימוש האופציה נועדה על מנת להקטין את אי הוודאות של משקיעים אסטרטגיים, שכן ישנו חשש שמשקיע שכזה יהיה זקוק לתקופה ארוכה משנה בכדי להציג את האישורים הדרושים מבנק ישראל.

גורמים המקורבים למכרז ציינו כי אכן מתקיימות שיחות בין פקידי האוצר ובין משקיע אסטרטגי נוסף, אשר עד כה בחר שלא לחשוף את כוונותיו. עוד ציינו הגורמים כי מדובר במשקיע אשר ניצב בעבר בפני מספר מגבלות, אולם ההערכה היא שבתקופה האחרונה הוא הצליח להסיר אותן. בהקשר זה ניתן לציין את שמו של איש העסקים המקומי, שלמה אליהו, אשר מחזיק כבר כיום בכ-9.9% ממניות לאומי. אליהו מימש לפני כחודש את אחזקותיו בחברת הביטוח הפניקס וכמו כן הצהיר לפני מספר ימים כי הוא מתכוון למכור את מניותיו בבנק אגוד. אליהו מחזיק כ-28% ממניות הבנק.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"