אפשר לחסוך 4.5 מיליארד שקל לפחות

מדינת ישראל זקוקה באופן דחוף לסדר יום אזרחי. לשם כך, עלינו לשנות את סדר העדיפויות הלאומי שלנו. חינוך חשוב מביטחון, שחיתות מסוכנת מטרור. מהיכן יבואו המשאבים? אני מציע להתחיל מתקציב הביטחון

עוזי דיין
עוזי דיין

מדינת ישראל זקוקה באופן דחוף לסדר יום אזרחי. לשם כך, עלינו לשנות את סדר העדיפויות הלאומי שלנו. חינוך חשוב מביטחון, שחיתות מסוכנת מטרור.

ישראל היא מדינה חזקה צבאית וכלכלית. האיום העיקרי כיום על הבית השלישי אינו התמוטטות החומות כתוצאה מהאיומים החיצוניים, אלא האיום הפנימי: אבטלה ותעסוקה פוגענית, חינוך ירוד, אי שוויון הולך וגדל ושחיתות שלטונית ואלימות גואות.

הביטחון החברתי הוא היום המרכיב החשוב ביותר בביטחון הלאומי. לכן דרושה תפנית ברורה בסדרי העדיפויות הלאומיים, ובראש ובראשונה בהקצאת המשאבים. מהיכן יבואו אותם משאבים? אני מציע להתחיל מתקציב הביטחון. למה דווקא מהביטחון?

ראשית, כי יש ממה לקחת - מדובר בתקציב הגדול ביותר במדינה. מערכת כל כך גדולה יכולה להרשות לעצמה גם הורדה מכאיבה ויש בה תמיד מקומות להתייעלות ולחיסכון.

לקצץ 10% מבסיס תקציב הביטחון האפקטיווי ולפנות על ידי כך כ-4.5 מיליארד שקל בשנה לנושאים הקריטיים לא פחות
שנית, כי מותר לקחת. במאזן האסטרטגי האזורי מצבנו הולך ומשתפר. הסכם השלום עם מצרים וירדן איתן מתמיד. עיראק נכבשה ואין "חזית מזרחית". סוריה חלשה מאוד ונמצאת, כמו כל אויבינו, ב"נתיב הפילים" של המלחמה העולמית בטרור המובלת על ידי ארה"ב, הידידה האסטרטגית שלנו. אכן האיום האיראני מחייב עירנות מתמדת ופיתוח מענה הולם, הטרור הפלשתיני והלבנוני ממשיך לאיים ולפגוע בנו ויש להמשיך וללחום בטרור בכל מקום ודרך, אך האם המענה לאיומים אלה דורש תקציב ביטחון בהיקף הנוכחי?

שלישית, כי אפשר לקחת. אפשר היה להסתפק בשלושת הדגמים של הטנקים המודרניים שפיתחנו ולא להצטייד במרכבה 4 בעלות של 20 מיליארד שקל בקירוב. אפשר היה להסתפק במסוקי התקיפה ובנשק המדויק המצוין שלנו, ולא להשקיע עוד כ-3 מיליארד שקל ב"שרף". חלק מכסף זה כבר הוצא, אבל אפשר וצריך לבחון בעין ביקורתית כזו את כל הפרויקטים שבתוכניות העבודה ולהביא בחשבון מה רבות ההוצאות של החזקת הציוד וסדר הכוחות. המשך ההיפרדות מהפלשתינאים יאפשר גם לרדת במספר הפיקודים, האוגדות והחטיבות המרחביים. וכן, אפשר גם לפגוע ב"תנאי השירות", כי צבא העם יושב בתוך עמו, ומנהלת בית ספר צריכה להשתכר לא פחות ממפקד גדוד.

ורביעית, כי צריך לקחת. כי צריך סדר עדיפויות חדש, ולקיחה מתקציב הביטחון ממנו אפשר וצריך לקחת, תמחיש לכל את סדר היום החדש.

זאת בדיוק מסקנתה והתחייבותה של תנועת "תפנית - סדר יום חדש לישראל": לקצץ 10% מבסיס תקציב הביטחון האפקטיווי ולפנות על ידי כך כ-4.5 מיליארד שקל בשנה לנושאים הקריטיים לא פחות: מערכת חינוך ברמה הנותנת הזדמנות שווה לכל נער ונערה, יצירת מקומות עבודה וסגירת פערים ומיגור השחיתות והאלימות.

אלוף (מיל’) עוזי דיין היה סגן הרמטכ"ל וראש המועצה לביטחון לאומי. כיום הוא מכהן כיו"ר תנועת תפנית - סדר יום חדש לישראל

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות