אחד העם חוגג שיאים חדשים שבועיים לפני יישום ההתנתקות: המעו"ף עלה ב-3% ל-704 נקודות

הדולר נחלש, האג"חים הורידו תשואות, המשקיעים הזרים קונים בנקים, הפעילים מצפים להעלאת הדירוג והבורסה רותחת: לאומי עלתה ב-4.7% במחזור ענק ■ כי"ל נסקה ב-4.2% ■ טבע הוסיפה 2.5% ■ פעיל בשוק: "מעניין אם גם הדו"חות הכספיים יישרו קו עם המדדים"

עומר שרביט
עומר שרביט

אחד העם עשה היום היסטוריה והמדדים המובילים חוגגים שיאים חדשים: מדד המעו"ף חצה לראשונה בתולדותיו את רף ה-700 נקודות ומדד תל אביב 100 נגע במהלך המסחר ברמה של 710 נקודות.

השיאים ההיסטוריים מגיעים דווקא ביום שבו מפגיני הימין מקיימים עצרת המונית בשדרות - שבועיים לפני יישום תוכנית ההתנתקות, אשר אמורה להשרות אווירה עצבנית ותנודתית על שוקי המניות והאג"ח.

המדדים פתחו את היום בעליות של כ-1% ולקראת הצהריים החלו לדהור במעלה ההר, לעבר עליות של 3%. זאת, על רקע ציפייה, או שמא תקווה, של הסוחרים לשינוי לטובה בדירוג האשראי של מדינת ישראל, וגלגול פוזיציות של שורטיסטים, שעדיין לא עשו זאת בפקיעה של יום חמישי האחרון.

מדד המעו"ף, שכל מניותיו למעט פרטנר נצבעו בירוק, עלה ב-3.1% לשיא של 704.04. מדד תל אביב 100 עלה ב-2.8% לשיא של 710.7 נקודות והתל טק טיפס ב-1.8%.

המשקיעים הזרים, שאוהבים להיחשף למשק הישראלי דרך מניות הבנקים הגדולים, הזניקו את מניותיהם מעלה במחזורים גבוהים של מעל 100 מיליון שקל: מדדי הבנקים והפיננסים נסחרו בעליות של 3.2%. על הנוכחות המוגברת של הזרים בצד הקונים, העיד גם מחזור המסחר העצום, שהסתכם בכ-1.15 מיליארד שקל - יותר מפי שניים מהיקפו אתמול.

לנוכח פרץ העליות החדות, הסוחרים בבורסה הביעו בעיקר תחושת מבוכה וחלקם אף דיברו על מציאות קפקאית, שבה אין מתאם הגיוני בין הדהרה הפתאומית של השוק לביצועי המשק, אשר לא חל בהם שינוי של ממש.

אחד מהם, המנהל כספי ביטוח בהיקף של יותר מ-20 מיליארד שקל, אמר כי אין לו הסבר לעליות, פרט לעובדה ש"כסף קובע מגמה בשוק וכיום יש הרבה כסף נזיל אצל המוסדיים ובפרט קרנות הפנסיה".

כמו רבים אחרים, גם דודי קטש, מנהל קרנות הנאמנות של אייפקס חיתום, אמר כי לא יופתע אם אכן יהיה שינוי לטובה בדירוג האשראי של ישראל, וזאת לאור כניסתו לתפקיד של הנגיד החדש, צמצום החוב הממשלתי, הגרעונות הנמוכים ועלייה בהיקף גביית המסים.

בנוסף לכך, האוצר תידלק את העליות עם המלצותיו לתקציב 2006, שכוללות קיצוץ חריף של כ-2 מיליארד שקל בתקציב הבטחון, לצד רפורמות מבניות חדשות. כעת נותר רק לחכות ולראות האם גם זרם הדו"חות הכספיים לרבעון השני שיפורסמו במהלך החודש, יעיד על שיפור במצב החברות, שביצועיהן יישרו קו עם ביצועי המדדים בבורסה. כדאי לזכור, שלא מזמן קרסה רשת קלאבמרקט, ובמקרה של חברות המזון הגדולות למשל, מדובר על חובות מסופקים גדולים.

אחד הפעילים סיכם את הדברים בצורה פשוטה: "מה כבר אפשר להגיד על שוק כזה? אם שבועיים לפני ההתנתקות הבורסה בשיא אז יש פה שוק של ברזל".

גם הדולר תמך היום בעליות השערים, כאשר ירד מתחת לרמת ה-4.5 שקלים במהלך המסחר וסגר בירידה של 0.3% ל-4.5 שקלים. היורו נחלש בשיעור דומה ל-5.5 שקלים - בדיוק שקל אחד פחות משער הדולר-שקל. במקביל, גם האג"חים הארוכים הורידו תשואות ומחירן עלה ב-0.3%.

"מניית העם" טבע סיימה בעלייה של 2.5%, לאחר שאתמול פירסמה את תוצאות הרבעון השני שלה, שהוגדרו על ידי אנליסטים כפושרות - אך לא מפתיעות (לאור אזהרת הרווח שפירסמה החברה לפני כחודש). הכנסות החברה עלו ב-4% לרמה של 1.23 מיליארד דולר, על רקע שחיקה בצפון אמריקה ועלייה במכירות לאירופה ובמכירות הקופקסון. בשורה התחתונה נרשמה עלייה של 5% ברווח הנקי, לרמה של 241 מיליון דולר, המהווים 36 סנט למניה.

במניות הכימיה האחרות, בלטה לטובה כי"ל שטיפסה צפונה ב-4.2% במחזור השלישי בגודלו בשוק, לאחר שאתמול קיבלה המלצה אוהדת ממריל לינץ', שצופה לחברה רווח שיא של 375 מיליון דולר ל-2005, בעקבות העלייה במחירי האשלג והברום.

מכתשים אגן ופריגו הצטרפו לכי"ל בעליות של 3.8% ו-2.8% בהתאמה.

בין מניות הבנקים,לאומיבלטה לאומי, שריכזה את המחזור הגדול בשוק - כ-160 מיליון שקל, ועלתה ב-4.7%. מניית פועלים ריכזה את המחזור השני בגודלו ועלתה ב-3%, דיסקונט והמזרחי 2.7% טיפסו גם הן ב-2.7% ו-3.9% בהתאמה.

גם בחברות האחזקה נרשמות עליות שערים, כאשר החברה לישראל טיפסה צפונה ב-4.5% בעקבות כי"ל. קבוצת דלק עלתה ב-2.9% ואי.די.בי ב-3.1%.

הבת הפחות מוצלחת של האחים עופר, הלא היא טאואר, סיימה את היום בירידה של 2.5%, לאחר שדיווחה על הפסד עתק של 47.2 מיליון דולר לרבעון השני. פרטנר "קילקלה" את הרצף הירוק שנרשם בטבלת מניות המעו"ף, כאשר סגרה את היום בירידה של 0.2%, לאחר שעלתה בכ-10% בארבעת הימים האחרונים. עמיקם כהן מימש בימים האחרונים מניות פרטנר שהיו ברשותו בכ-13 מיליון שקל. מניות נוספת בכותרות, הן גיוון שעלתה ב-6.8%, הכשרת היישוב שהוסיפה 5% ונכסים ובנין שהתחזקה ב-4.4%.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות