הברוקרים הפרטיים מתכוננים לפשוט את עורו של הדוב

כולם ממתינים, כולם מתכוננים, מגייסים הון, מצרפים שחקני חיזוק, מתקשרים עם משרדי יחסי ציבור ו"נערכים ליום שאחרי ועדת בכר"

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

בשעה ששורות אלו נכתבות מתקיים בוועדת הכספים של הכנסת דיון סוער סביב המלצותיה של ועדת בכר. יהיו תוצאות ההצבעה בוועדה אשר יהיו, בשוק ההון המלצות ועדת בכר הן כבר בגדר עובדה מוגמרת. "שוק ההון ישתנה", אומרים מנהלי חברות הברוקרים. "אנחנו עדיין לא יודעים איך, לא יודעים כמה זמן זה ייקח, אבל השוק עומד להשתנות וייווצרו בו הזדמנויות חדשות".

המפץ הגדול שתחולל רפורמת בכר, שעיקריה הם הפרדת מנגנון ניהול כספי הציבור מהבנקים (קופות הגמל וקרנות הנאמנות) והעברתו לגורמים המתמחים בניהול השקעות, גרם בחודשים האחרונים לתזזית בקרב חברות הברוקרים הפרטיות. כולם ממתינים, כולם מתכוננים, מגייסים הון, מצרפים שחקני חיזוק, מתקשרים עם משרדי יחסי ציבור ו"נערכים ליום שאחרי". מהלכי ההיערכות של חברות הברוקרים הפרטיות נשענים גם על הגיאות בבורסה ועל שתי רפורמות נוספות שהתניעו את שוק הכספים המקומי - הרפורמה בענף הפנסיה והרפורמה במערכת המס.

כיצד נערכים? הנה רשימה חלקית.

חברת אקסלנס נשואה שבבעלות רוני בירם וגיל דויטש, גייסה 100 מיליון שקל באג"ח וטרחה לקבל דירוג אשראי מחברת מעלות. גיוס ההון הוסבר על ידי בירם ודויטש בצורך להיערך לשינויים הצפויים בשוק ההון ולהזדמנויות שייווצרו בו.

קבוצת אי.בי.אי של צבי לובצקי, דוד וייסברג ועמנואל קוק, נערכת גם היא. הקבוצה צירפה לשורותיה את קובי אלכסנדר, יו"ר חברת קומברס, שרכש מניות משלושת השותפים והוא מחזיק כרגע ברבע ממניות השליטה בקבוצה. במקביל מארגנת אי.בי.אי מחדש את מבנה האחזקות שלה, במטרה לאחד את האחזקות הפרטיות עם האחזקות הציבוריות, שנמצאו בחברה הבורסאית, גחלת.

גם חברת מיטב שבשליטת צבי סטפק עושה בשנה האחרונה מאמץ גדול לשפר את המיצוב שלה. מיטב נהנתה בשנה האחרונה מזרימת כספים מוגברת לקרנות הנאמנות שהיא מנהלת, וכיום היא מנהלת בקרנות השונות שלה כ-3 מיליארד שקל. קבוצת הקרנות של מיטב נחשבת כיום לגדולה ביותר מבין מנהלי הקרנות החוץ בנקאיים. מיטב ניצלה את הגיאות בעסקיה כדי לפתח תחומים פעילות נוספים, כמו קופות גמל וחיתום, ולא חסכה במשאבים כדי לשווק את עצמה במודעות בעיתונים.

הצעד האחרון שביצע סטפק היה גיוסו של נגיד בנק ישראל לשעבר, דוד קליין, לתפקיד של יועץ מיוחד בכרבע משרה. קליין אמור לספק למיטב תווית של איכות ואמינות, לסייע לה לקשור קשרים עם בנקים בחו"ל ולפתח תחומי עיסוק חדשים. סטפק גם אמר באחרונה כי מיטב שוקלת מהלכים אסטרטגיים שונים, כגון הנפקת החברה בבורסה או יצירת שיתוף פעולה עם גורם פיננסי בינלאומי.

גם חברת לידר מקבוצת שרם-פודים-קלנר, שכיום פעילה בעיקר בענף החיתום והברוקראז', מתכננת את צעדיה לעתיד. החברה גייסה לפני כחודשיים כ-63 מיליון שקל, שחלקם עשויים להיות מנותבים לחזרה לפעילות של ניהול כספים בשוק ההון. לידר היתה פעילה בעבר בתחום ניהול הכספים באמצעות חברת דש, שהשליטה בה נמכרה לפני כשנתיים לחברת ברגר הולדינגס.

גם ברגר הולדינגס עוברת מתיחת פנים. החברה הגישה בשבוע שעבר הצעת רכש ליתרת מניות דש השקעות שעדיין נמצאות בשוק, ובמקביל הודיעה על גיוס פרטי של 70 מיליון שקל במניות מבעלי השליטה בה. גם ברגר, שמנהלת באמצעות החברות דש ואיפקס כ-13 מיליארד שקל, הסבירה את הצעדים הללו בהיערכות לקראת השינויים הצפויים בשוק ההון.

גוף נוסף שהחל להתנער באחרונה מתרדמתו הוא חברת סולומון ייעוץ. לפני כחודש נמכרה השליטה בסולומון לעמית ברגר, שבעבר ייסד את ברגר הולדינגס ופרש ממנה לפני כשנה וחצי.

השבוע התברר שברגר מיהר לצרף אליו לסולומון עוד שני שחקני חיזוק משמעותיים. הראשון הוא חברת קמ"ן שבשליטת רוני אלרואי, והשני הוא אילן בן דב, שישקיע בחברה הבת של סולומון, סלומון שוקי הון, באמצעות חברת ירדן. מנכ"ל ירדן, יוסי ארד, אשר מתכוון להפוך את ירדן לפלטפורמה להשקעות בשוק ההון, הסביר כי ההשקעה בסולומון "היא הזדמנות יוצאת מן הכלל עבור ירדן, על רקע הרפורמות בשוק ההון".

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"