פישר הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 3.5% - פער הריביות מול הדולר צפוי לרדת השבוע לרבע אחוז בלבד

כלכלן בכיר: בנק ישראל פיספס את ההזדמנות להעלות את הריבית במשק בלי ליצור זעזועים מיותרים; רצף העלאות הריבית בארה"ב הביא להתחזקות משמעותית של הדולר וגם פער הריביות ההולך ומצטמצם בין ישראל לארה"ב, מצדיקים לכאורה העלאת ריבית

ניצן כהן
ניצן כהן

בנק ישראל הותיר את הריבית במשק לחודש יולי ללא שינוי. ריבית בנק ישראל נותרה ברמה של 3.5%, ובכך יגיע פער הריביות בין ישראל לארה"ב לרמת שפל חדשה של 0.25% לאחר ההעלאה הצפויה בריבית של הפדרל ריזרב בארה"ב השבוע.

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר אמר בנימוקי החלטת הריבית החודש כי היות ושיעור האינפלציה לשנה הקרובה עומד ביעדים שהגדירה הממשלה אין סיבה לשינוי בגובה הריבית. בבנק ישראל הוסיפו וציינו כי גם התחזקותו האחרונה של הדולר מול השקל אינה מעלה חשש בדבר עירעור יציבות המחירים במשק.

בשוק ההון מעריכים כי פישר נמצא היום במלכוד בנושא המדיניות המוניטרית, בשל העובדה כי הכלכלה הישראלית נמצאת היום בנקודה בעייתית בה קצב הצמיחה הולך ומתמתן ורמות הסיכון של היצוא הישראלי הולכות וגדלות, דבר שלכאורה מצריך הפחתת ריבית כדי לעודד השקעות וצריכה. אולם רצף העלאות הריבית בארה"ב הביא להתחזקות משמעותית של הדולר, כמו גם פער הריביות ההולך ומצטמצם בין ישראל לארה"ב, מה שמצדיק לכאורה העלאת ריבית.

מכיוון שהמגמות בכלכלה העולמית מצריכות לנקוט בשתי פעולות סותרות (הפחתת ריבית בישראל בשל הירידה בצמיחה ומנגד העלאת ריבית כדי להתמודד עם החשש מבריחת מט"ח לחו"ל והפיחות החד של השקל), העריכו בתקופה האחרונה כלכלנים כי בנק ישראל יעדיף לנקוט בפעולת ה"שב ואל תעשה" - כלומר, יותיר את הריבית במשק ללא שינוי.

מה שמשחק לטובת מדיניות זו הוא סביבת האינפלציה הנמוכה, שיכולה לספוג פיחות חד של השקל מול הדולר מבלי להביא להתפרצות אינפלציונית, ואכן כך ציינו גם בבנק ישראל בהחלטתם מהיום. במצב כזה, עם זאת, קיים סיכון רציני לגלישה לצמיחה אפסית עם אינפלציה שתתגבר תוך מספר חודשים, כשהאבטלה תיוותר ללא שינוי ברמה של 9.1%. מצב כזה שוחק את רמת החיים במשק ואת כוח הקנייה של הציבור, דבר שעלול להביא להגברת הלחץ השלילי על הצמיחה במשק.

כלכלן בכיר בשוק ההון מעריך כי בנק ישראל פיספס את הצ'אנס שהיה לו לפני מספר חודשים להעלות את הריבית במשק בשיעור מתון מבלי לזעזע את הכלכלה המקומית. "אם לפני מספר חודשים היה בנק ישראל מעלה את הריבית במתינות - הוא היה למעשה נערך לימים אלה, כלומר - קורא את המפה מספר חודשים קדימה. אפקט של העלאת ריבית היום מגבירה את החשש מפני תגובה קיצונית של השווקים הפיננסים".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?