ארגון המרצים הבריטי ביטל את החרם האקדמי על אוניברסיטאות חיפה ובר אילן

כחודש וחצי לאחר הטלת החרם על שתי האוניברסיטאות הישראליות בשל "שיתוף הפעולה שלהן עם פשעי הכיבוש" החליטה מועצת ארגון המרצים לחזור בה מההחלטה; נדחתה הצעה לקיים משאל על המשך החרם

תמרה טראובמן
תמרה טראובמן

ארגון מרצי האוניברסיטאות הבריטי החליט היום (חמישי) לבטל החלטה קודמת להחרים שתי אוניברסיטאות בישראל, אוניברסיטאות חיפה ובר אילן, בגלל שיתוף הפעולה שלהן עם המשך הכיבוש. המועצה אימצה שלוש הצעות החלטה, הקובעות כי ההחלטה להחרים את האוניברסיטאות מבוטלת. המועצה דחתה הצעה אחרת, ולפיה ההחלטה על ביטול החרם לא תתקבל במועצה אלא במשאל בקרב כל חברי האיגוד.

ד"ר שלום לפין, מרצה בקינגס קולג' בלונדון בירך על ההחלטה. לפין, בעל אזרחות ישראלית, התפטר מחברותו באיגוד לאות מחאה על ההחלטה להחרים אוניברסיטאות בישראל. בעקבותיו התפטרו חברים נוספים. לפין אף דאג להתמנות כאות מחאה לחבר נספח באוניברסיטת חיפה. היום הודיע לפין שיחזור לאיגוד, וקרא לחבריו לחזור אתו. "נחזור לאיגוד להשתתף ביצירת איגוד מקצועי דמוקרטי המשקף את דעות החברים בו ולא של קבוצת קיצוניים", אמר.

איגוד המרצים הבריטי הוא ארגון המרצים העיקרי בבריטניה, וחברים בו כ-48 אלף מרצים באוניברסיטאות בבריטניה. החרם שהטיל בראשית אפריל על אוניברסיטת בר אילן נומק בחסות שהיא מעניקה למכללת יהודה ושומרון, הנמצאת ב"התנחלות הבלתי חוקית אריאל"; לפיכך, קובע האיגוד, "מעורבת האוניברסיטה ישירות בכיבוש השטחים הפלשתיניים בניגוד להחלטות האו"ם". החרם על אוניברסיטת חיפה נומק בהגבלת החופש האקדמי של חוקרים ומחקרים המותחים ביקורת על ישראל. כדוגמה לפגיעה בחופש האקדמי הביאה הצעת ההחלטה את מה שהגדירה "איומה של האוניברסיטה" לפטר את ההיסטוריון הפוסט-ציוני, ד"ר אילן פפה.

להחלטת הארגון הבריטי יוחסה חשיבות סמלית גדולה, מכיוון שזהו הארגון האקדמי הראשון שהחליט לתמוך בחרם אקדמי על ישראל. היא עוררה ביקורת חריפה מקרב ארגוני מרצים בכמה מהיוקרתיות שבאוניברסיאות בבריטניה. להחלטת האיגוד היו עשויות להיות גם השלכות מעשיות: ניתוק קשרים בין חוקרים ישראלים ובריטים, אי-הזמנת חוקרים ישראלים לכנסים בבריטניה, אי-השתתפות חוקרים בריטים בכנסים בישראל ואולי אף אי-קבלת מאמרים לפרסום בכתבי עת אקדמיים.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"