נתניהו מבקש להשלים החקיקה לרפורמה בבנקאות ובשוק ההון בתוך חודשיים

ההצבעה בקריאה ראשונה תתקיים ביום שני בשבוע הבא; בכנסת מעריכים כי עד להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, יכניסו הח"כים שינויים בהצעת החוק - לטובת הבנקים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

שר האוצר, בנימין נתניהו, הניח אתמול על שולחן הכנסת את הצעת החוק לרפורמה במערכת הבנקאות ובשוק ההון. נתניהו ביקש מהכנסת להשלים את הליכי החקיקה של הצעת החוק במושב הקיץ שיסתיים בסוף יולי 2005. הצעת החוק כוללת את המלצות ועדת בכר בראשות מנכ"ל משרד האוצר, יוסי בכר.

מליאת הכנסת תתבקש לאשר את הצעת החוק בקריאה הראשונה ביום שני הקרוב, ובכנסת מעריכים כי נתניהו יעבור את משוכת ההצבעה בקריאה הראשונה. עם זאת בעקבות הלחצים המאסיוויים שמפעילים הבנקים על הח"כים, מעריכים בכנסת כי עד להצבעה בקריאה השנייה והשלישית יכניסו הח"כים שינויים בכמה סעיפים בהצעת החוק - לטובת הבנקים.

הסעיף העיקרי בהצעת החוק הוא הפרדת קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים. באוצר מעוניינים כי הקופות והקרנות יעברו לניהול גופים חיצוניים מישראל ומחו"ל, ובמקביל יוכלו הבנקים להיכנס לתחום שיווק פוליסות ביטוח חיים ופנסיה. בהצעת החוק נקבע כי הבנקים יוכלו לגבות עמלת הפצה מקרנות הנאמנות, ועבור מוצרים פנסיוניים, כמו קופות גמל וקרנות פנסיה, יוכלו הבנקים לגבות עמלה מהלקוח.

במשרד האוצר הסבירו אתמול כי הרפורמה בשוק ההון כוללת שלושה נושאים מרכזיים:

* הפרדת קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים שמטרתה ביזור ניהול הכספים שנעשה כיום ברובו על ידי מערכת הבנקאות, ויצירת תשתית לכניסת שחקנים חדשים מחוץ למערכת הבנקאות כדי להגביר את התחרותיות בשוק ההון.

* יצירת תשתית לייעוץ מקצועי לציבור בכל הנוגע לחיסכון פיננסי (לטווח הקצר והבינוני) וחיסכון פנסיוני לגיל פרישה. הייעוץ יהיה נקי מניגודי עניינים ויופעל, בין השאר, באמצעות הבנקים. הבנקים יורשו להיכנס לתחום הייעוץ בביטוח לאחר פתרון הבעיות של ניגודי העניינים.

במסגרת זו נקבע עיסוק חדש של ייעוץ פנסיוני שיחייב הכשרה מקצועית מקיפה ורישיון מטעם משרד האוצר. היועץ הפנסיוני ייעץ ללקוחותיו בתחומי החיסכון לגיל הפרישה, ביטוח מנהלים, פנסיה וקופות גמל ויהיה נקי מניגודי אינטרסים או מקשרים אם גופים מוסדיים (חברות ביטוח, קרנות פנסיה או קופות גמל). החקיקה מאפשרת לעובדים זכות לבחור בגוף המוסדי שבו ינהלו את החיסכון הפנסיוני.

* יצירת תשתית פיקוח אחידה על כל הגופים הפיננסיים הפועלים בישראל ומנהלים את כספי הציבור. מוצע לקבוע כללים אחידים לקבלת רישיון לחברת ביטוח, קרן פנסיה או קופת גמל.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן