כלכלה קטנה עם שפם

המנהיג החברתי החדש-ישן, עמיר פרץ, מתנגד להורדת הביטוח הלאומי לחלשים, הורדת מס ההכנסה לבינוניים, סבסוד מעונות היום, הגדלת הסיוע לקשישים ועוד - ואחרי כל זה הוא רוצה שנבחר בו למנהיג

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

ההחלטה הראשונה של סטנלי פישר היתה כה צפויה - ובכל זאת כל כך מאכזבת. פישר החליט לא לשנות את הריבית ליוני. זה הכי קל. זה הכי בטוח. זו פעולה חסרת סיכון שתמיד אפשר להדביק לה כמה נימוקים כלכליים שאנו כבר מכירים היטב. אבל האמת הכלכלית היא שהמשק זקוק להורדה נוספת של הריבית, זהירה, שקולה, אבל הורדה.

מאז פברואר מגיעה ריבית בנק ישראל ל-3.5% ללא שינוי - אף שכל הנתונים מלמדים שהיא גבוהה מדי. הרי האינפלציה נמוכה מאוד, הציפיות מצויות בתוך יעד יציבות המחירים, פרמיית הסיכון בירידה, שער החליפין יציב - והמשק הוריד מהלך. הוא צומח עכשיו הרבה פחות מהפוטנציאל. לכן מי שרוצה להיות "חברתי", אסור לו רק לדבר. הוא צריך גם לבצע. לקחת סיכון קטן ולהוריד ריבית, למען עידוד הצמיחה והתעסוקה.

ההאטה בצמיחה היתה גם הסיבה המרכזית לתוכנית הפחתת המסים. באוצר הבינו שצריך לעשות מעשה כדי לתת זריקת עידוד נוספת למשק. בנוסף הבינו שם שכשנחזור לצמיחה של 4%, ההכנסות ממסים יגדלו ב-7.7 מיליארד שקל לשנה. הגידול בתקציב מגיע ל-2.2 מיליארד שקל לשנה, כך שבידי האוצר יישאר עודף של 5.5 מיליארד שקל לשנה, וזה מצב מסוכן. כי ברגע שהפוליטיקאים יקלטו זאת, הם ילחצו להגדלת ההוצאות. לכן יש "לרוקן" עודפים.

וכדי לרצות את אלה שמאמינים בהורדת החוב, הוחלט לאמץ את גישתו של פישר ולחלק את העודפים: מחצית מעודפי ההכנסות ילכו להורדת מסים, ומחצית - להורדת הגירעון והחוב הציבורי.

בתוכנית יש גם סעיפים חברתיים משמעותיים. השכבות הנמוכות ייהנו מהורדת דמי הביטוח הלאומי לרמה סמלית. מס ההכנסה על שכבות הביניים יירד באופן משמעותי. מעונות היום יזכו לסבסוד עמוק, והסיוע לקשישים יועלה. כמו כן בוטלה המדרגה התחתונה של מס הרכישה כדי להקל קצת על השכבות החלשות ברכישת דירה.

העשירים ספגו בתוכנית סדרת מכות: המס על הבורסה הועלה ל-20% ריאלי, יוקם מנגנון למלחמה בתכנוני מס אגרסיוויים ויוטל מס מלא על נאמנויות זרות - כדי למנוע התחמקויות ממס. ואם זה לא מספיק, הוחלט גם על הורדת המע"מ ב-0.5%, כשהתכנון הוא להמשיך ולהורידו ל-15% - צעד פרוגרסיווי שעוזר לחלשים.

לכן כל כך ריחמתי על עמיר פרץ שנשא שלשום דברים ב"כנס התקווה", כי מה נשאר לו להגיד? איך יתמודד עם הצעדים החברתיים הנכונים? אבל דאגותי היו לשווא. פרץ התגבר בקלות על הקושי; הוא נאם בלהט נגד כל סעיפי התוכנית (חוץ מהורדת המע"מ). המנהיג החברתי החדש-ישן מתנגד להורדת הביטוח הלאומי לחלשים, הורדת מס ההכנסה לבינוניים, סבסוד מעונות היום, הגדלת הסיוע לקשישים, הקטנת מס הרכישה לדירות, הגדלת המס על הבורסה והמלחמה בהתחמקות העשירים ממס.

ואחרי כל זה רוצה פרץ שניקח אותו ברצינות ואף נבחר בו למנהיג הבא.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?