זליכה: "מדובר בניסיון בוטה של בעלי הון לקבל מהמדינה כספים שלא מגיעים להם"

בשני סיבובים קודמים במאבק בין ירון זליכה לעידן עופר ניצח החשב הכללי; בסיבוב הזה, על התמורה שתקבל החברה לישראל מהפרטת בתי הזיקוק, נראה כי המנצח יוכרז רק בבית המשפט

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

"זליכה-עופר - סיבוב שלישי", כך מכנה החשב הכללי ירון זליכה את חידוש המאבק עם האחים עופר, בעלי החברה לישראל, על התמורה שיקבלו בהפרטת בתי הזיקוק.

בסיבוב הראשון, שהתרחש סמוך לכניסתו לתפקידו בסוף 2003, ניצח זליכה בנוק-אאוט, כשהצליח למנוע מהאחים עופר לייקר את החשמל שהיו אמורים למכור למדינה מתחנת הכוח הפרטית ברמת חובב שתיכננו להקים.

זליכה, שמרגיש בבית כשהוא מנהל קרבות עם "הרעים", כהגדרת מקורביו, הודיע לאחים עופר כי הסתיימה התקופה בה זכייני המכרזים ביצעו מקצי שיפורים על חשבון הציבור. זליכה גם לא התרגש כשהמכונים "בכירים בלשכת ראש הממשלה" איימו עליו כי יישא באחריות למחסור בחשמל (ובמים) בגלל המכשולים שהוא מניח בדרכם של הזכיינים.

כשביטלו האחים עופר את הקמת תחנת הכוח הפרטית דרש זליכה מחברת החשמל להפסיק לגמגם ולחלוט לאלתר את הערבות הבנקאית שהפקידו האחים עופר.

גם הסיבוב השני זליכה-עופר הסתיים בנצחונו של זליכה. בסיבוב הזה הצליח החשכ"ל, לשם שינוי בתמיכת משרד התשתיות, להקטין ב-90 מיליון דולר את "העלויות המוכרות" להקמת תחנת כוח פרטית נוספת, במישור רותם, בה זכו האחים עופר. העלויות הללו מהוות את הבסיס לחישוב התעריף שתשלם המדינה לחשמל שתרכוש מתחנת הכוח שיקימו, אם יקימו, האחים עופר.

הסיבוב השלישי עדיין בעיצומו - אם לא בשיאו - וככל הנראה המנצח יוכרז רק בבית המשפט. בסיבוב הזה מתנהל המאבק שהוא ללא ספק החשוב בשלושת הסיבובים, על התמורה לאחים עופר, בעלי השליטה בחברה לישראל, מהפרטת חברת בתי הזיקוק בה הם מחזיקים 26%.

הסכם "לא ראוי"

ב-2002 חתמו האחים עופר על הסכם עם החשכ"ל דאז ניר גלעד, לפיו יפוצו ב-570 מיליון שקל (120 מיליון דולר) תמורת חלקם בבז"ן, הסרת התנגדות לפיצול בתי הזיקוק וויתור על זכות סירוב ראשונה למניות המדינה בהפרטה.

ברקע להסכם זה היו חילוקי דעות לגבי גבולות הזיכיון על בז"ן. ההסכם נחתם בשל החלטת ממשלה להגיע לפשרה עם האחים עופר ובכך להימנע מהיסחבות משפטית מולם לאורך שנים.

למרות שהסכם ניר גלעד אושר על ידי היועץ המשפטי דאז אליקים רובינשטיין ובוועדת שרים להפרטה, הוא לא קיבל תוקף, מפני שהסכם כזה מחייב אישור מוועדת הפטור במשרד החשכ"ל.

משנכנס זליכה לתפקידו, הוא הביך לא מעט בכירים באוצר, כשהודיע שלא יאשר את ההסכם בוועדת הפטור מפני שההסכם "לא ראוי". לא ראוי מפני שבזיכיון בז"ן, אמר זליכה, נקבע שבתום תקופת הזיכיון (אוקטובר 2003), על נכסי החברה לחזור ללא תמורה למדינה.

"לאחים עופר לא מגיע סנט שחוק אחד", צוטט זליכה על ידי מקורביו. "הדרישה שלהם דומה לזו של אדם שהשכירו לו חדר בדירה והוא מסרב לעזוב לאחר תום החוזה אם המשכיר לא ישלם לו 120 מיליון דולר. מדובר בניסיון בוטה של בעלי הון לקבל מהמדינה כספים שלא מגיעים להם.

"יותר מזה, הם על בז"ן לא שילמו סנט. כשקנו מאיזנברג ב-99' את החברה לישראל גולם שם בז"ן במחיר אפס. כי הם ידעו שבתום הזיכיון זה מה שהם יקבלו", הוסיפו המצוטטים. במקביל הגישה התנועה לאיכות השלטון בקשה לבג"ץ להורות על ביטול ההסכם.

ההסכם החדש

תביעתו של זליכה לפנות לבית המשפט במטרה לאלץ את האחים עופר להחזיר את חלקם בבז"ן ללא תמורה לא זכתה לתמיכת משרדי הממשלה, בעיקר על רקע הערכות במשרד המשפטים שבירור תביעה כזו עשוי לארוך שנים.

במקום הליכה לבית המשפט הוחלט בממשלה לשפר את ההסכם על פי עקרונות שהציב החשב הכללי. ראשית, הוצע שהתמורה שתשולם לאחים עופר תצומצם ל-99 מיליון דולר, כשהסכום החדש יוצמד לתשואה שתשיג בז"ן החל מ-1 בינואר 2004 ועד למועד קבלת התמורה, ויוגבל לרצפה של 84 מיליון דולר ולתקרה של 120 מיליון דולר.

כמו כן נקבע שהתמורה תינתן רק לאחר סיום הליכי הפיצול וההפרטה ובשום מקרה היא לא תסתכם ביותר מ-26% משווי בז"ן. שלישית, נקבע להעניק אופציה למדינה לרכוש את חלקה של החברה לישראל ב-99 מיליון דולר אם בתוך שלוש שנים מחתימת ההסכם לא תפוצל בז"ן ותונפק.

בתחילת 2004 נפתח מו"מ חדש על בסיס העקרונות הללו, לאחר שהובהר לחברה לישראל כי סירוב ייתקל בתגובה נחרצת של הממשלה. מטעם הממשלה ניהל את המו"מ צוות בינמשרדי בראשות נציגי האוצר (זליכה, אורי יוגב ואייל גבאי) ולאחר מו"מ ממושך הושג הסכם חדש שהוגש לוועדת שרים להפרטה.

תקרה או לא?

אלא שפרט אחד, אולי החשוב ביותר בהסכם החדש, נמצא במחלוקת: האם נקבעה או לא נקבעה תקרה - 120 מיליון דולר - לתמורה שתשלם המדינה לאחים עופר. זליכה טוען שהדבר מפורט שחור על גבי לבן בדו"ח הצוות הבינמשרדי, שנתחתם והוגש לוועדת השרים באפריל 2004.

האחים עופר טוענים מצדם שלא היה ולא נברא, ואין שום התנייה כזו בשום מקום בדו"ח ובהחלטת ועדת השרים להפרטה. לטענתם, מדובר בניסיון של זליכה לשנות בדיעבד את נוסח ההסכם לאחר שהתברר לו כי התשואות שהשיגה בז"ן ברבעונים האחרונים הקפיצו את התמורה לחברה לישראל ל-170 מיליון דולר לכל הפחות. עידן עופר נשמע אף אומר כי ההתלהמות של זליכה מצביעה על אובדן עשתונות מצידו ועל היעדר נימוקים מבוססים לטענותיו המופרכות.

מנכ"ל החברה לישראל העריך את שווי בז"ן לעניין התמורה במיליארד דולר, וזאת לאחר שבחמישה הרבעונים האחרונים גדל הונה העצמי במיליארד שקל. כך או כך, באין הסכם חדש בעוד שהסכם ניר גלעד לא נכנס לתוקף בהיעדר אישור של ועדת הפטור, אין הסכם כלל.

הכדור נמצא עכשיו במגרשה של ועדת השרים להפרטה, שתצטרך להחליט האם האחים עופר הפרו את הסיכום עם צוות המו"מ הבינמשרדי. אם ייקבע שהופר ההסכם, קיימת החלטת ממשלה שהתקבלה ביוזמת החשכ"ל, לפיה מחויבים נציגי הממשלה לפנות לבית המשפט ולממש את כל זכויותיה החוקיות של המדינה בנכסי בז"ן.

אף שאין לומר זאת בוודאות, קרוב לוודאי שבשלב הבא יימצאו המדינה והחברה לישראל מתדיינים בבית המשפט בסוגייה, האם תנאי זיכיון בז"ן כוללים החזר כל הקרקעות והנכסים שנצברו בחברה במהלך 75 שנותיה או רק חלק מהן.

האם רק להחזיר 400 דונם במפרץ חיפה (שטח המפעל הישן) או גם את 3,000 הדונם הנוספים שרכשה בז"ן במהלך השנים ושילמה עליהן כסף רב. האם הזיכיון מחייב את החזרת מפעל הזיקוק הישן (בחיפה) בלבד או גם את המפעל באשדוד ומתקנים רבים אחרים שהוקמו במהלך השנים על הקרקעות שרכשה בז"ן.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי