זקוקים לתוכנית רב-שנתית במיסוי

יותר משנתיים לאחר תחילת רפורמת רבינוביץ, ראוי להשלימה באמצעות האחדת שיעורי המס על ההון וקירובם לשיעורים הנהוגים ברוב מדינות העולם

מאיר קפוטא
מאיר קפוטא

תוכנית המסים הרב-שנתית גובשה בחודשים האחרונים ע"י צוות משותף למינהל הכנסות המדינה ורשות המסים בישראל. הצוות הכין דו"ח מקיף שיפורסם לקראת הגשת התוכנית לאישור הממשלה. חשיבותה המרכזית של התוכנית היא בקביעת סדר יום בתחום המסים בטווח הבינוני והארוך.

מדיניות המסים של ישראל חותרת להורדת שיעורי המס, כדי לאפשר לישראל להתחרות בהצלחה בסביבה הגלובלית. יישום המדיניות החל בשנת 2003 ברפורמת רבינוביץ, אך מלכתחילה ברור היה ששום רפורמה בודדת, ולו מקיפה ביותר, אינה יכולה להשיג את היעד במהלך אחד.

רפורמת רבינוביץ תגיע לתחנה הסופית בתחילת שנת 2006 ותוכנית המסים החדשה מסתייעת בשלב האחרון של רפורמה זו, כדי ליצור המשכיות וודאות של המשך תהליך הפחתת המסים. התוכנית גם מבקשת לקדם יעדים של צדק חברתי, ולצורך כך משנה את תמהיל הפחתת המסים שנקבע בוועדת רבינוביץ.

בעוד שלפי החוק הקיים, בתחילת שנת 2006 יופחתו המסים לשני העשירונים העליונים בלבד, התוכנית החדשה מיועדת להגדיל בעיקר את ההכנסה הפנויה של בעלי ההכנסות הנמוכות והבינוניות. לכך מוסיפה התוכנית הפחתה של דמי הביטוח הלאומי, במטרה להגדיל את ההכנסה הפנויה של בעלי ההכנסות הנמוכות שאינם מגיעים לסף מס ההכנסה.

בצד קביעת מתווה להמשך הורדת המסים פועלת התוכנית הרב-שנתית לפישוט מערכת מיסוי ההון ולצמצום ריבוי שיעורי המס. רפורמת רבינוביץ ביטלה פטורים על הון, אך לא הצליחה להגיע לפשטות תפעולית בתחום מיסוי ההון. כיום, יותר משנתיים לאחר תחילת הרפורמה, ראוי להשלימה באמצעות האחדת שיעורי המס על ההון וקירובם לשיעורים הנהוגים ברוב מדינות העולם.

תוכנית רב-שנתית חייבת להיות מאוזנת ולהתייחס לכל מרכיביה המרכזיים של מערכת המסים, ועל כן שולבו בה הורדה של מס החברות ותחילת תהליך הדרגתי להפחתת המע"מ. מימון התוכנית גובש ע"י כלכלני משרד האוצר, תוך שמירה על זהירות פיסקלית, יעדי הגירעון והמשך תהליך הקטנת החוב של מדינת ישראל.

תהליך העיבוד הסופי של פרטי התוכנית יגיע לסיומו בימים הקרובים, בתיאום עם משרד ראש הממשלה, בנק ישראל והמוסד לביטוח לאומי. לאחר מכן תובא התוכנית לאישור הממשלה והכנסת. ואולם עיקר חשיבות התוכנית אינו בפרט כזה או אחר אלא בכך שהיא קובעת מתווה ברור וידוע, שיעניק ודאות ושקיפות לגבי מדיניות המסים של ישראל בשנים הקרובות.

הכותב הוא הממונה על הכנסות המדינה

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן