המשימה הראשונה של סטנלי פישר

גם אנחנו, מר פישר, מעדיפים לתת לכוחות השוק לפעול. אבל אנחנו מחכים 20 שנה לראות את פעולתם וגילינו שכאשר שני הבנקים הגדולים מחזיקים בשני-שלישים מהפעילות הפיננסית בישראל, התהליכים הם איטיים להחריד

גיא רולניק
גיא רולניק
גיא רולניק
גיא רולניק

ברוך בואך לישראל, מר פישר.

העיתונים מלאו בימים האחרונים ברשימת המשימות, הבעיות והאתגרים שעומדים בפניך, בספקולציות לגבי מדיניות הריבית שתנהיג, ובשאלה, האם תעלה או תוריד את הריבית בחודש הבא.

אלא שאתה יודע טוב מכולם שדווקא בתחום שעליו יש לבנק ישראל השפעה רבה ביותר וישירה ביותר - מדיניות הריבית - חלק גדול מהעבודה כבר נעשה.

לאחר 14 שנות שלטונם של יעקב פרנקל ודוד קליין בבנק ישראל, מעטים הם אלה המפקפקים בחשיבות הדברת האינפלציה, נעלמו כל אלה שטענו כי בישראל אי אפשר בכלל להוריד את האינפלציה (כן, היו הרבה כאלה כאן), ונחלש מאוד קולם של אלה שחשבו שאפשר לייצר צמיחה או מקומות עבודה באמצעות "קצת אינפלציה".

החזית האלימה והקשה שהיתה בעשור האחרון לנגידי בנק ישראל במלחמה על יציבות מחירים נגד הפוליטיקאים וכמה מהתעשיינים שקטה מאוד בשנתיים האחרונות לאחר ניצחונו של הבנק.

יש סיכוי טוב שניאלץ לחכות עוד 20 שנה כדי לראות תחרות אמיתית בשוק ההון הישראלי. ולכן דרושה התערבות ממשלתית מהסוג שגם ארה"ב אינה חוששת להפעיל, כאשר עומדים מולה מונופולים ושווקים לא תחרותיים
יש רק דבר אחד שנותר לעשות בשוקי ההון והכספים, והוא: המשימה הראשונה שמונחת לפתחך. הרפורמה הגדולה האחרונה שאמורה לקחת אותנו בקפיצה אחת גדולה קדימה: ניתוק הבנקים הגדולים משוק ההון.

כבנקאי וכלכלן אמריקאי אתה סולד מהתערבות ממשלתית ומעדיף תמיד לתת לכוחות השוק לפעול; היית מעדיף ש"השוק" יוציא בהדרגה את הבנקים ויביא לצמיחתה של תחרות חוץ-בנקאית גדולה ומשגשגת בזכות עצמה.

אתה גם אולי שאלת את עצמך, מדוע צריך לנתק את הבנקים הישראליים משוק ההון, בשעה שבארה"ב יש תהליך הפוך בשנים האחרונות שבו לבנקים מסחריים מותר להיכנס לכל קשת הפעילויות הפיננסיות.

גם אנחנו, מר פישר, מעדיפים לתת לכוחות השוק לפעול. אבל אנחנו מחכים 20 שנה לראות את פעולתם וגילינו שכאשר שני הבנקים הגדולים מחזיקים בשני-שלישים מהפעילות הפיננסית בישראל, התהליכים הם איטיים להחריד, ויש סיכוי טוב שניאלץ לחכות עוד 20 שנה כדי לראות תחרות אמיתית בשוק ההון הישראלי. ולכן דרושה התערבות ממשלתית מהסוג שגם ארה"ב אינה חוששת להפעיל, כאשר עומדים מולה מונופולים ושווקים לא תחרותיים.

בישראל, מר פישר, לבנקים יש מעמד מיוחד וכוח אדיר על משקי הבית. הבנקים בישראל הם גם היועץ הפיננסי היחיד של מרבית האזרחים וגם המשווק העיקרי של מוצרים פיננסיים.

אנחנו תמיד נזכרים במשל שסיפרת לנו לפני שלוש שנים בעיצומו של המשבר בוול-סטריט, כאשר שאלנו אותך לדעתך על אנליסטים: סיפרת לנו איך אתה תמיד צוחק כשרודה, אשתך, שואלת את המלצר במסעדה על מה הוא ממליץ. "רודה", אתה אומר לה, "הוא תמיד ימליץ לך על המנה שהוא תקוע איתה, או שהיא הכי רווחית עבורו - יש ב'המלצה' הזאת אפס מידע אמיתי".

אצלנו, מר פישר, אלה לא רק המלצרים וגם לא רק האנליסטים, זו כל מערכת הבנקאות המספקת ללקוחותיה מידע שיווקי בתחפושת של ייעוץ אובייקטיווי.

בשנים האחרונות חזרת ואמרת שהסכנה הגדולה ביותר למשברים פיננסיים אורבת למשקים שבהם מערכת הבנקאות חלשה. זכור כי לפני שלוש שנים היה חשש אמיתי ליציבות המערכת הפיננסית בישראל, מכיוון שהרוב המכריע של האשראי במשק נמצא על הספרים שלה. "השוק החופשי" שלנו לא הצליח עד היום לייצר שוק מימון חוץ-בנקאי אמיתי - מה שלא רק גורם לייקור האשראי והשירותים הבנקאיים, אלא גם מאיים על יציבות המערכת במצב של משבר כלכלי או זעזועים חיצוניים.

ראשי הבנקאים בישראל, מר פישר, תולים בך תקוות גדולות; הם מקווים שתפישת העולם האמריקאית שלך תביא אותך לערער על מסקנותיה של ועדת בכר שרוצה לעשות רפורמה דרמטית בשוק ההון הישראלי.

המשימה הראשונה שלך היא לעמוד לימינם של אנשי ועדת בכר, להסביר לבנקאים ולציבור את ההבדל בין אמריקה לישראל ולהפעיל את כל כובד משקלך המקצועי הרב.

אנחנו משוכנעים שתפעל על פי מצפונך והבנתך המקצועית. ככלות הכל, בניגוד לרבים מהמועמדים לתפקיד הנגיד שאותם הבסת - לך יש עצמאות מיוחדת - אינך צריך לחשוש מהבנקאים ואילי ההון הישראלים.

אבל חלון ההזדמנויות, מר פישר, קצר מאוד, בישראל ממשלות קמות ונופלות, והפוליטיקאים רק מחכים להזדמנות לברוח מהעימות עם הבנקאים ואילי ההון: כל היסוס מכיוונך עשוי להקשות מאוד על אישור הרפורמה הזאת בכנסת בחודשים הקרובים.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות