אירלנד אינה מודל לחיקוי

אנשי האוצר יכולים לקחת להם כמודל, למשל, את נורווגיה, פינלנד ושוודיה במקום מדינות דוגמת אירלנד וארה"ב, שהידמות להן מבטיחה הגדלה של שיעור העניים בישראל בשנים הקרובות

ליהיא להט
ליהיא להט

התפישה שמקדם משרד האוצר בשנים האחרונות, בעיקר מאז כניסתו של בנימין נתניהו לתפקיד שר האוצר, דוגלת בעידוד הצמיחה ובצמצום מעורבות המדינה. אלה, לפי תפישה זו, יביאו ל"שחרור המשק" מכבלי הביורוקרטיה הממשלתית ויעצימו את הרווחה החברתית. השיפור במצב הכלכלי יחלחל מטה ויטיב גם עם האוכלוסיות החלשות. לטענתם, זו הדרך ואין בלתה להצלחתה של ישראל.

נתניהו ואנשיו מציגים נתונים בדבר גודל ההוצאה הציבורית ושיעורי המס הגבוהים הנהוגים בישראל ומדווחים על תוכניות רווחה אשר גובות מיליוני שקלים ממשלמי המסים ומעודדות אנשים ל"חיים בעוני". אנשי האוצר מקפידים להציג השוואות בינלאומיות ולשלב את דבריהם בדימויי "השמן והרזה", "חכות ודגים" "קטר המושך את המשק" וכו'.

אפשר להתווכח עם מדיניות נתניהו, שביסודה קיימת תפישת עולם ניאו-ליברלית המקדשת את חופש הפרט ועליונות השוק החופשי ומצמצמת את חשיבותם של ערכי השוויון ואחריות המדינה לאזרחיה. ואולם הבעיה היא שהאוצר, כפי שציינה רותי סיני במאמרה "באירלנד יש עוני, ועוד איך" ("הארץ", 17.4), נוהג להביא חלקי מידע, בעיקר אלה המקדמים את טענותיו, ואינו מציג את התמונה בשלמותה. בשל כך לא מתקיים דיון אמיתי בשאלת המדיניות הראויה לישראל. יתרה מכך, במשרדי הממשלה האחרים לא מתבצעת עבודת מטה שעשויה להציג אלטרנטיווה לתפישות האוצר.

כאשר מועלית הטענה בדבר תהליכי הגידול בפערים החברתיים ובשיעורי העוני מבטיחים אנשי האוצר כי צמיחה היא הדרך היחידה לשיפור המצב. בחינה של מאגרי המידע של קבוצת המדינות הנכללות ה-Luxembourg) LIS

Income Study) ושל OECD, ארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכליים של 30 המדינות המפותחות, משקפת את המידע החסר, אשר לא נוהגים להציג באוצר.

בחינת שיעורי העוני במדינות מערביות ובישראל, בשנים 2001-1999, לפי ה-LIS, ממקמת את ישראל בקבוצת המדינות הראשונה שבה שיעורי העוני גבוהים ביותר. ישראל ניצבת לצד מקסיקו (21.6%), ארה"ב (17%) ואירלנד (16.5%), עם שיעורי עוני של 15.6%. זאת בהשוואה לגרמניה - עם 8.3%, הולנד 7.3%, נורווגיה 6.4% ופינלנד 5.4%. מדד העוני מייצג את שיעור העניים אשר הכנסתם אינה מגיעה ל-50% מההכנסה החציונית.

בדברי האוצר מוצגות ארה"ב ואירלנד כדגמים האידיאליים לפעילות המשקית בישראל. ואולם, נראה כי צמיחה אינה תלויה רק בצמצום ההוצאה הציבורית לתוכניות רווחה ואפשר להציע מודל אלטרנטיווי למדינות אשר ישראל צריכה להידמות להן. בחינה משולבת של שיעורי העוני, בשילוב שני מדדים נוספים: ההוצאה הציבורית לתוכניות רווחה ותל"ג לנפש, כמייצג רמת חיים במדינות ה-OECD במחירי אפריל 2005, מגלה שיש מדינות שבהן שיעורי העוני נמוכים, שיעור ההוצאה לתוכניות רווחה גבוה ועדיין רמת החיים בהן גבוהה.

המדד הראשון שפותח על ידי ה-OECD בוחן את רמת ההוצאה שמוציאות המדינות השונות לתוכניות רווחה בתחומים כגון: פנסיה, שארים, הטבות לחסרי היכולת, בריאות, משפחה, שוק עבודה, אבטלה ודיור. בחינת שיעורי העוני כפונקציה של ההוצאה על תוכניות הרווחה, בשנה שבה נבחנו נתוני העוני המוצגים לעי"ל, מראה כי במדינות שבהן ההוצאה על תוכניות רווחה גבוהה יותר, קטן שיעור האוכלוסייה הענייה. ממצא זה עולה גם מנייר עמדה שהכין ה-OECD, ולפיו להוצאה הציבורית תפקיד מרכזי בהפחתת שיעורי העוני.

נתוני התל"ג לנפש מאפשרים להשוות בין רמת החיים במדינות השונות. מההשוואה עולה שיש מדינות שלא קיצצו באופן דרסטי את תקציבי הרווחה, שיעור העניים בהן נמוך ואף על פי כן, רמת החיים בהן גבוהה. מדינות אלה צריכות להוות את מודל היעד שאליו צריכה לשאוף מדינת ישראל. אנשי האוצר יכולים לקחת להם כמודל, למשל, את נורווגיה, פינלנד ושוודיה במקום מדינות דוגמת אירלנד וארה"ב, אשר הידמות להן מבטיחה הגדלה של שיעור העניים בישראל בשנים הקרובות.

הכותבת היא דוקטורנטית בחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?