המשקיע הפיננסי הזר הגדול בישראל: קרן אליאנס האמריקאית מחזיקה מניות הפועלים ולאומי בכ-2.2 מיליארד שקל

רשות ני"ע תבדוק מחר מדוע דיווח הפועלים באיחור של 8 חודשים על הפיכת אליאנס לבעל עניין; הפועלים: אליאנס סברו שמשום שהם מחזיקים במניות עבור לקוחות שונים, הם אינם נחשבים לבעלי עניין

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

מאת רותם שטרקמן, ניצן כהן ודפנה מאור

היום דיווחה קרן ההשקעות האמריקאית אליאנס קפיטל כי הגיעה להחזקה של 7.1% מבנק הפועלים (פעלים:ת"א ). אמנם הקרן מחזיקה במניות עבור אחרים, אך היא מחזיקה בזכויות ההצבעה בגינן. בסך הכל, בידי הקרן נמצאות 89.25 מיליון מניות הבנק בשווי כספי של 1.33 מיליארד שקל.

לפני כחודש העריך מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו, כי המשקיעים הזרים הרוכשים בתקופה האחרונה מניות של הבנק מחזיקים לפחות בכ-30% מהן. זיו אמר את הדברים כשהוא כבר יודע כי אליאנס מחזיקה ביותר מ-7% מהמניות בבנק, כיוון שההשקעה שהעבירה את אליאנס להחזקה של 7.1% בוצעה כבר בספטמבר 2004. הדבר היה כבר ידוע גם ליתר בכירי הבנק.

מהדיווח של בנק הפועלים לבורסה היום עלה כי ב-2 לספטמבר - יום רכישת המניות על ידי אליאנס - נודע לבנק על ההשקעה. הבנק לא דיווח על כך לבורסה, למרות שהחזקה של יותר מ-5% ממניות חברה הופכת בעל מניות לבעל עניין ומחייבת דיווח מיידי.

בתגובה מסר הבנק כי "החובה לדווח היא של בעל העניין. אנו מבינים שאליאנס סברו, וככל הנראה עדיין סבורים, שאין לראות בהם בעל עניין משום שהם מחזיקים במניות עבור לקוחות שונים, כך שאף אחד לא מחזיק מעל ל-5% מהמניות. עם זאת, אליאנס קיבלו הנחיה מבנק ישראל לדווח על ההחזקה, והדיווח שלנו הוא בעקבות הדיווח שקיבלנו מאליאנס".

בעקבות השתלשלות העניינים צפויה רשות ני"ע להתחיל כבר מחר בבוקר הפולבחון את הסיבות לדיווח המאוחר.

בכיר בשוק ההון אמר כי הקרן רכשה בשנה האחרונה כמויות גדולות של מניות בבורסה: "מדובר בהשקעה פיננסית, ובשלב זה אין לקרן כוונות לחבור לבעלי השליטה בבנק", הוסיף הבכיר.

עם השלמת הרכישה הפכה מנהלת הקרנות אליאנס לבעלת המניות השנייה בגודלה בבנק הפועלים. בעלת המניות הגדולה בבנק הפועלים היא שרי אריסון, שמחזיקה ב-16.48% מהון המניות של באמצעות אריסון אחזקות. אחריה, אליאנס שמחזיקה כאמור ב-7.1% ממניות הבנק, ואילו תעשיות מלח (מלח:ת"א ) שבשליטת בני משפחת דנקנר מחזיקה ב-7.03% ממניות הפועלים.

מועד פרסום ההודעה על הפיכת אליאנס לבעלת עניין בבנק הפועלים מעורר תמיהה. זאת, לאור העובדה כי הפעולה האחרונה שביצעה אליאנס במניות הבנק - הרכישה שהפכה אותה למעשה לבעלת עניין - היתה כבר בתחילת חודש ספטמבר 2004, מיד לאחר פרסום הדו"חות של המחצית הראשונה של 2004. בהודעה של בנק הפועלים נאמר כי הבנק ידע על הרכישה כבר אז, ועדיין לא ברור מדוע יצאה ההודעה למשקיעים רק עכשיו. הנושא נמצא כעת בבדיקות אצל הגורמים המוסמכים.

אליאנס קפיטל היא חברת ניהול קרנות אמריקאית, המספקת שירותי ניהול השקעות ללקוחות מוסדיים, לקוחות פרטיים ולקוחות קמעוניים ברחבי העולם. החברה נסחרת בבורסת ניו יורק תחת הסימול AC. מנייתה גאתה בשנה האחרונה ב-23%.

בתחילת השנה הודיעה אליאנס כי הפכה לבעלת עניין בבנק לאומי (לאומי:ת"א ), לאחר שהגיעה להחזקה של 5.12% מהמניות. שווייה של חבילת המניות הוא כ-860 מיליון שקל.

אליאנס הצטרפה בכך לשלמה אליהו, המחזיק ב-11.4% ממניות לאומי, לאחר שהגדיל את מניותיו בבנק מעבר לרף 10% לאחר שקיבל אישור מיוחד של בנק ישראל. בעלת עניין נוספת בבנק לאומי היא חברת א.ו.ה.ה, אוצר התיישבות היהודים, המחזיקה בכ-5% נוספים ממניות הבנק.

אליאנס מנהלת נכסים בשווי 539 מיליארד דולר (נכון לסוף 2004). הקרנות שבניהולה משקיעות במניות בתחומי צמיחה - 193 מיליארד דולר; במניות ערך - 166 מיליארד דולר; באיגרות חוב - 193 מיליארד דולר; בני"ע מבניים (סטרקצ'רים) - 30 מיליארד דולר; כמו כן משקיעה הקרן בהשקעות סולידיות ובנכסים מעורבים.

בבעלותה של אליאנס נמצאת החברה סנפורד ס. ברנסטין, הנחשבת לאחת מחברות המחקר העצמאיות המובילות בעולם, ומתמחה גם בסחר בני"ע.

בשנת 2004 רשמה אליאנס קפיטל הכנסות של 3.027 מיליארד דולר, עלייה של 11% לעומת 2003. הרווח הנקי היה 195.2 מיליון דולר, פי 2.5 מהשנה הקודמת. הרווח הנקי ליחידה היה 2,001 דולר, וחלוקת המזומן ליחידה היתה 2,450 דולר.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"