ועדת קרול: הפיקוח על מחירי מוצרי החלב יוסר; יבוטלו הגנות על יצרנים מקומיים

רן קרול, ששימש בעבר הממונה על התקציבים באוצר: "הסרת הפיקוח תתרום להתייעלות הענף, תמנע סבסוד צולב בין מוצרים ותעודד כניסת שחקנים חדשים"; קרול אומר כי המסקנה העיקרית מדיוני הוועדה היא שבשוק מוצרי החלב קיימת תחרותיות מספקת המצדיקה את הסרת הפיקוח על מחירי החלב ומוצריו

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

שוק החלב עומד בפני מהפכה שתשנה את פניו, אם יתקבלו המלצותיה של ועדה ציבורית לבחינת הפיקוח על מחירי החלב - בראשות רן קרול.

קרול, ששימש בעבר הממונה על התקציבים באוצר, מציע להסיר את הפיקוח ממרבית מוצרי החלב, לפתוח את הענף ליבוא ולהסיר חסמים המונעים כיום יבוא מוצרי חלב.

"הסרת הפיקוח על מוצרי החלב תתרום תרומה משמעותית להתייעלות הענף, תמנע סבסוד צולב בין מוצרים שבפיקוח למוצרים שאינם בפיקוח ותתרום לכניסת שחקנים חדשים למעגל הייצור" - כותב קרול, במכתב ששיגר באחרונה לשר האוצר, בנימין נתניהו, ולשר החקלאות, ישראל כץ.

קרול, אומר כי המסקנה העיקרית מדיוני הוועדה היא שבשוק מוצרי החלב קיימת תחרותיות מספקת המצדיקה את הסרת הפיקוח על מחירי החלב ומוצריו. לדבריו, במשק החלב קיימת מעורבות ממשלתית גבוהה במיוחד הפוגעת בתפקוד הענף.

קרול מוסיף כי התייעלות ענף החלב ומוצריו מותנית בהקלות ביבוא, ולכן יש להסיר את החסמים המינהליים המונעים יבוא חופשי של מוצרי חלב. קרול מציע להחליף את ההגנות על הייצור המקומי מפני יבוא מסובסד של המדינות המייצאות - מהגנות באמצעות מכסות יבוא להגנה שתישען אך ורק על מכסים, מכיוון שהגנה באמצעות מכסות וחסמים מינהליים מונעת התייעלות ויצירת כללי משחק שוויוניים.

מכתבו של קרול, שצורף לעיקרי המלצות הוועדה, מהווה השלמה להמלצות הוועדה שעבודתה הופסקה עקב פרישת נציגי משרד החקלאות מדיוניה.

הוועדה עשויה לחדש את דיוניה - אם תושג הסכמה בין נתניהו לכץ על העקרונות שינחו את המשך פעולתה. המלצות הוועדה הוגשו באחרונה לשני השרים.

מקורות במשק החלב מעריכים כי כמה ממוצרי החלב עשויים להתייקר בשיעורים שונים, אם יתקבלו המלצות הוועדה. הוועדה המליצה להסיר את הפיקוח על מרבית מוצרי החלב, למעט מוצרים שאין בהם תחרות נאותה, ומוצרים של יצרנים שעליהם הכריז הממונה על ההגבלים העסקיים, מונופול. להערכת אותם מקורות, הגברת התחרות בענף מוצרי החלב בעקבות הסרת הפיקוח תגרום בשלב הבא להוזלת המוצרים וליצירת איזון חדש בענף בכל הנוגע למחירי המוצרים.

הוועדה מציעה להשאיר במסגרת הצו לפיקוח על המחירים חלב בשקית (3% שומן) וגבינה קשה מסוג "עמק", המיוצרים בעיקר על ידי תנובה המהווה מונופול בייצורם. כמו כן מציעה הוועדה לשקול בעתיד ביטול הפיקוח על הגבינה הקשה והחמאה - אם ייפתח שוק הגבינות והחמאה ליבוא.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?