ועדת קרול: הפיקוח על מחירי מוצרי החלב יוסר; יבוטלו הגנות על יצרנים מקומיים

רן קרול, ששימש בעבר הממונה על התקציבים באוצר: "הסרת הפיקוח תתרום להתייעלות הענף, תמנע סבסוד צולב בין מוצרים ותעודד כניסת שחקנים חדשים"; קרול אומר כי המסקנה העיקרית מדיוני הוועדה היא שבשוק מוצרי החלב קיימת תחרותיות מספקת המצדיקה את הסרת הפיקוח על מחירי החלב ומוצריו

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

שוק החלב עומד בפני מהפכה שתשנה את פניו, אם יתקבלו המלצותיה של ועדה ציבורית לבחינת הפיקוח על מחירי החלב - בראשות רן קרול.

קרול, ששימש בעבר הממונה על התקציבים באוצר, מציע להסיר את הפיקוח ממרבית מוצרי החלב, לפתוח את הענף ליבוא ולהסיר חסמים המונעים כיום יבוא מוצרי חלב.

"הסרת הפיקוח על מוצרי החלב תתרום תרומה משמעותית להתייעלות הענף, תמנע סבסוד צולב בין מוצרים שבפיקוח למוצרים שאינם בפיקוח ותתרום לכניסת שחקנים חדשים למעגל הייצור" - כותב קרול, במכתב ששיגר באחרונה לשר האוצר, בנימין נתניהו, ולשר החקלאות, ישראל כץ.

קרול, אומר כי המסקנה העיקרית מדיוני הוועדה היא שבשוק מוצרי החלב קיימת תחרותיות מספקת המצדיקה את הסרת הפיקוח על מחירי החלב ומוצריו. לדבריו, במשק החלב קיימת מעורבות ממשלתית גבוהה במיוחד הפוגעת בתפקוד הענף.

קרול מוסיף כי התייעלות ענף החלב ומוצריו מותנית בהקלות ביבוא, ולכן יש להסיר את החסמים המינהליים המונעים יבוא חופשי של מוצרי חלב. קרול מציע להחליף את ההגנות על הייצור המקומי מפני יבוא מסובסד של המדינות המייצאות - מהגנות באמצעות מכסות יבוא להגנה שתישען אך ורק על מכסים, מכיוון שהגנה באמצעות מכסות וחסמים מינהליים מונעת התייעלות ויצירת כללי משחק שוויוניים.

מכתבו של קרול, שצורף לעיקרי המלצות הוועדה, מהווה השלמה להמלצות הוועדה שעבודתה הופסקה עקב פרישת נציגי משרד החקלאות מדיוניה.

הוועדה עשויה לחדש את דיוניה - אם תושג הסכמה בין נתניהו לכץ על העקרונות שינחו את המשך פעולתה. המלצות הוועדה הוגשו באחרונה לשני השרים.

מקורות במשק החלב מעריכים כי כמה ממוצרי החלב עשויים להתייקר בשיעורים שונים, אם יתקבלו המלצות הוועדה. הוועדה המליצה להסיר את הפיקוח על מרבית מוצרי החלב, למעט מוצרים שאין בהם תחרות נאותה, ומוצרים של יצרנים שעליהם הכריז הממונה על ההגבלים העסקיים, מונופול. להערכת אותם מקורות, הגברת התחרות בענף מוצרי החלב בעקבות הסרת הפיקוח תגרום בשלב הבא להוזלת המוצרים וליצירת איזון חדש בענף בכל הנוגע למחירי המוצרים.

הוועדה מציעה להשאיר במסגרת הצו לפיקוח על המחירים חלב בשקית (3% שומן) וגבינה קשה מסוג "עמק", המיוצרים בעיקר על ידי תנובה המהווה מונופול בייצורם. כמו כן מציעה הוועדה לשקול בעתיד ביטול הפיקוח על הגבינה הקשה והחמאה - אם ייפתח שוק הגבינות והחמאה ליבוא.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט