הכנסת אישרה את התקציב וחוק ההסדרים; נתניהו: אמשיך לשתף פעולה עם שרון

(עדכון) תקציב המדינה ל-2005 אושר ברוב של 58 מול 36 ונמנע אחד; חוק ההסדרים אושר ברוב של 62 מול 38 ונמנע אחד; כמה מהמורדים הצביעו עם האופוזיציה בחלק מההסתייגויות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מאת צבי זרחיה ושירות הארץ

שלושה חודשים לאחר תחילתה של שנת התקציב 2005, אישרה הערב (שלישי) מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק תקציב המדינה בסך 266.6 מיליארד שקל.ראש הממשלה אריאל שרון צלח את העברת התקציב בסיוע קולות של שינוי מהאופוזיציה, הצליח לדחות את הצעת החוק להנהגת משאל עם, דחק את המורדים בליכוד, וכעת הוא יוצא לביצוע תוכנית ההתנתקות, שלה משוריינים 2.2 מיליארד שקל בתקציב. אישור התקציב גרם להסרת האיום להקדמת הבחירות, במקרה שהתקציב לא היה מאושר עד הלילה בחצות.

הדרמה המאפיינת מדי שנה את יום ההצבעות על התקציב בכנסת לא שררה היום, לנוכח הרוב שגייס ראש הממשלה בעד התקציב, בזכות ההסכם שנחתם בשבת בין שרון ליו"ר שינוי, יוסף לפיד, על העברת 700 מיליון שקל ליעדים שייקבעו על ידי שינוי, שסלל את הדרך לתמיכתה בתקציב.

בעד חוק התקציב הצביעו 58 ח"כים מסיעות הליכוד, העבודה, יהדות התורה ושינוי, וכן ח"כ מיכאל נודלמן. נגדו הצביעו 36 ח"כים: תשעה ח"כים מורדים מהליכוד, וכן ח"כי ש"ס, המפד"ל, האיחוד הלאומי, יח"ד, בל"ד, חד"ש-תע"ל ועם אחד. ח"כ עבד אל-מאלכ דהמשה (רע"מ) נמנע. קודם לכן אושר חוק ההסדרים בקריאה שנייה ושלישית. בעדו הצביעו 62 ח"כים, נגדו 38 ואחד נמנע.

מיד לאחר אישור התקציב עלה שר האוצר בנימין נתניהו לדוכן המליאה, וקרא לראש הממשלה להמשיך בשיתוף הפעולה עמו. "אם יימשך שיתוף הפעולה ביני לבין ראש הממשלה הדברים יצליחו ואם הוא לא יימשך הרי שהדברים ייעצרו. אני מקווה ששיתוף הפעולה יימשך ואפעל לכך שיימשך". נתניהו הודה לסיעת העבודה, ליו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין, ליו"ר הקואליציה ח"כ גדעון סער וליו"ר ועדת הכספים ח"כ יעקב ליצמן על העברת התקציב, אך נמנע בנאומו מלהודות לשרון, שבעצם גייס את תמיכת שינוי וגרם להשגת רוב לתקציב.

במהלך ההצבעות, שארכו כחמש שעות, דחתה המליאה את כל ההסתייגויות שהגישו הח"כים לתקציב. בין היתר נדחתה הסתייגות של ח"כ רוני בריזון (שינוי) לפיה תבוטל העברת 290 מיליון שקל למוסדות דת וחינוך חרדיים, בהתאם להסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה. ש"ס, שהתנגדה לתקציב, נחלצה להגן על הממשלה כשהצביעה נגד ההסתייגות הזו, שתאפשר העברת כספים גם למוסדות הדת הספרדיים.

נדחתה גם הסתייגות של יח"ד להגדלת סל התרופות ב-100 מיליון שקל. בהצבעה על ההסתייגות הזו, כמו גם בחלק מההצבעות על הסתייגויות אחרות, הצביעו חלק הח"כים המורדים בליכוד בעד ההסתייגויות שהגישו נציגי האופוזיציה, למרות פגישה שקיים עמם בצהריים ראש הממשלה בניסיון אחרון לשכנעם. קודם לכן, קרא להם נתניהו לתמוך בתקציב ולהפריד את עמדתם בנושאים אחרים כגון ההתנתקות לבין התקציב.

"הממשלה מביאה מיליארדים לסיוע כלכלי-חברתי נכון למי שלא יכול לצאת לעבודה. זוהי המדיניות הנכונה. לפני שנתיים הגענו לשבר משום שמדיניות הקצבאות הכניסה אותנו עמוק למצוקה. היום אנו עוזרים לקשישים המסכנים באמת ולאלה שחיים רק מקצבת הבטחת הכנסה. נביא ארוחות חמות לילדים. אנו מביאים לתקציב התרופות עוד מאות מיליונים, מחזירים את מענקי האיזון לעיריות ולא ל-15 העיריות החזקות", אמר נתניהו.

ישי: התקציב חנק את עם ישראל; לפיד: סירבנו להיות פריירים

ח"כים באופוזיציה מתחו ביקורת על התקציב. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר כי "התקציב אמנם העניק לממשלה אוויר לנשימה, אך חנק את החמצן מעם ישראל. התקציב מחוסר הלב והנשמה שהממשלה אישרה ימוטט את היסודות החברתיים שממילא רעועים הודות למממשלה. לא נוותר אלא נכריז על פשיטת רגל טוטלית של הממשלה". לדבריו, "זהו יום עצוב מאוד וזה התקציב הקשה ביותר שידעה מדינת ישראל אי פעם. מישהו פה שמצביע על התקציב יכול להסתכל על הדמעות שבעיניים של הילדים הרעבים? של הקשישים שאין מי שיקלח אותם?". ישי מתח ביקורת על העברת הכספים לשינוי ואמר כי "העם לא רצה לראות את שינוי בקואליציה. שינוי זו תקלה של הבחירות. זו מפלגה שתיעלם. זו תקלה".

יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד, השיב למבקריו ואמר כי "סירבנו להיות פריירים על חשבון הסטודנטים שהם פטריוטים. למרבה הצער, מפלגת העבודה הפקירה אותם ולכן חלק ניכר מהכסף הזה יוקדש לסטודנטים. שינוי גאה שהיא יכולה לעזור לציבור הסטודנטים ולהשכלה הגבוהה".

ח"כ יוסי שריד (יח"ד) מתח בדיון ביקורת על המדיניות החברתית בתקציב. "איפה הלב היהודי? הלב הזה התכסה כבר בשכבות מאוד עבות של שומן חזיר", אמר.

יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, הביע היום את ביטחונו, שהמורדים לא יפרשו מסיעת מסיעת הליכוד ולא יקימו סיעה נפרדת, למרות השסעים העמוקים בינם לבין שרון בעקבות הפלת המשאל בכנסת. ח"כ סער אמר בפגישה עם כתבים, כי אילו היתה הממשלה נופלת, היה נגרם נזק חמור מאד לליכוד, והוא היה מפסיד בבחירות, כפי שקרה ב-1999 כשבנימין נתניהו כשל במאבק מול אהוד ברק. סער העריך שהבחירות לא יתקיימו לפני 2006.

בהצבעה על אחת ההסתייגויות הצביע ראש הממשלה בניגוד לעמדת האוצר. שרון הצביע בעד הסתייגות, שביקשה להגדיל את הטבות המס לכמה יישובים, ובהם בית שאן. את ההצעה הגישה קבוצת ח"כים בראשות נסים דהן (ש"ס). זאת, לאחר ששר האוצר בנימין נתניהו קרא להצביע נגד ההצעה. לאחר ההצבעה הודיע שרון כי טעה בהצבעה, והוא מבקש לשנות את הצבעתו. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, דחה את בקשתו, כיוון שההצעה נפלה למרות הצבעת שרון, והצבעה חוזרת שלו לא היתה משנה את התוצאות.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?