חקירת ענק נגד סניף הירקון של הפועלים בחשד להלבנת הון במאות מיליוני דולרים; כ-200 לקוחות הסניף יזומנו לחקירה

נבדקת מעורבות נציגות הבנק בלוקסמבורג; לגבי 45 לקוחות טוענת המשטרה לקיום ראיות לכאורה לעבירה; עד עתה נעצרו 22 מעובדי ומנהלי הסניף והחברה לנאמנות של הבנק

ניצן כהן
ניצן כהן

פרשת הלבנת הון חובקת עולם, מהגדולות שהיו אי פעם בישראל, נתגלתה בסניף הירקון של בנק הפועלים (פעלים:ת"א ) - כך נמסר לפני דקות אחדות בתדרוך שביצעו היאחב"ל, אגף החקירות של המשטרה והמפקח על הבנקים - היחידה הארצית לחקירות הונאה בינלאומיות בפתח תקווה.

כ-200 לקוחות הסניף יזומנו לחקירה, חלקם כבר נחקרים על ידי המשטרה. לגבי 45 מלקוחות הסניף, המשטרה טוענת לקיום ראיות לכאורה לעבירה.

עד עתה נעצרו 22 מעובדי ומנהלי הסניף והחברה לנאמנות של הבנק. בנוסף לכך, קיים חשד למעורבות של נציגות הבנק בלוקסמבורג. החקירה מתנהלת במשרדי היאחב"ל בשיתוף עם הפיקוח על הבנקים ופרקליטות המדינה מיסוי וכלכלה. גורמים המקורבים לחקירה מסרו כי הנהלת הבנק שיתפה פעולה עד כה עם החוקרים.

בשעה זו נמצאים חוקרי היאחב"ל בסניף הירקון של הבנק ובמשרדי חברת הנאמנות של בנק הפועלים, בודקים מסמכים ומתשאלים עובדים.

הנהלת בנק הפועלים מסרה בשעה האחרונה, כי "עם קבלת ההודעה על החקירה בסניף הירקון, הורתה לעובדיה לשתף פעולה באופן המלא ביותר עם החוקרים. כפי שנאמר בהודעת הפיקוח על הבנקים: 'בנק הפועלים פעל באופן נרחב ליישום הכללים שנקבעו בחוק איסור הלבנת הון, בצווים ובהוראות שהוצאו לצורך יישומו', ואכן בנק הפועלים פעל על החוק, כדי למנוע הלבנת הון".

"הנהלת הבנק עוקבת אחרי התפתחות החקירה ותפעל בשיתוף פעולה הדוק עם המפקח על הבנקים ומשטרת ישראל", נמסר מהבנק.

החשד הוא כי גורמים השתמשו בסניף הירקון של הבנק ובחברה לנאמנות כצינור להעברת כספים. מדובר בחשדות לעבירות על חוק איסור הלבנות הון, מירמה והפרת אמונים. עד כה ידוע על לפחות 80 מקרים בהם הולבנו כספים, כשהמלבינים השתמשו ב-2 שיטות הידועות עד כה לחוקרים - השיטה הראשונה היא העברת כסף מחשבונות בנק בחו"ל לסניף הבנק ברחוב הירקון ולחברת הנאמנות והוצאת הכספים תוך פרק הזמן קצר מהסניף ומהחברה למדינה זרה אחרת; השיטה השנייה כללה נטילת הלוואות Back To Back, כלומר - כנגד פיקדון בחו"ל נתן הסניף הלוואה בגובה הפיקדון ללקוח, כך שכנשאל הלקוח למקור הכספים, דיווח כי מקורם בהלוואה שנתקבלה מבנק הפועלים.

ביאחב"ל ובבנק ישראל מדגישים כי החקירה מתרכזת כרגע בסניף הספציפי ועדיין לא גלשה לסניפים אחרים או להנהלת הבנק.

החקירה התנהלה מזה כשנה באופן אינטנסיווי. ניצב דודי כהן, ראש אגף חקירות במשטרה, ציין כי מדובר בחקירה מורכבת במיוחד.

גורמים המקורבים לחקירה מסרו כי מדובר באחת הפרשיות המסועפות, המורכבות והחשובות ביותר שהיו בשנים האחרונות בתחום עבירות הצווארון הלבן והלבנת ההון בישראל.

תת ניצב עמיחי שי, מפקד היאחב"ל, מסר כי מדובר בחקירה מורכבת וחוצת גבולות, שמטרתה הפסקת הפעילות הבלתי חוקית ופעולה נחרצת כנגד כל תופעה חריגה של הבלנת הון בישראל.

המפקח על הבנקים, יואב להמן, אמר כי חקירת המשטרה בסניף 535 של בנק הפועלים (סניף הירקון) ובחברה לנאמנות של בנק הפעולים וביקורת הפיקוח על הבנקים שנערכו בהם במקביל, ממחישים את הפעילות הנרחבת הננקטת בישראל במתואם עם כל רשויות האכיפה והמערכת הבנקאית, למיגור תופעות של הלבנת הון.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?