להתמקח על עמלות כמו בשוק

הדרך הטובה ביותר לעבוד מול הבנק היא להתחיל להתייחס אליו כמו אל סופרמרקט. הבעיה היחידה באנלוגיה הזו היא שבמקרה של קניות פיננסיות, רוב הפעולות צריכות לעבור דרך הבנק, גם אם לא קונים ממנו את המוצרים

הרצל לקס
הרצל לקס

הדרך הטובה ביותר לעבוד מול הבנק היא להפסיק לראות בו סוג של משרד ממשלתי ולהתחיל להתייחס אליו כמו אל סופרמרקט. אמנם כסף, בניגוד לקפה ולאבקת כביסה, אינו מוצר, אבל הבנק בעצם מוכר לנו מוצרים ושירותים שנועדו "לטפל" בכסף: הלוואות, פיקדונות, תוכניות חיסכון, קרנות נאמנות ועוד. הסופר הבנקאי אמנם קצת יותר מורכב מהסופר השכונתי, אבל כדי להבין את המורכבות הזו לא צריך ללמוד באוניברסיטה.

נתחיל במובן מאליו: משתלם יותר לעשות קניות בשוק, ולא בסופר המקומי; עם זאת, בשביל לחם וחלב לא צריך להרחיק עד אליו. אותו עיקרון פועל גם בבנקים: הרבה מהמוצרים שנמכרים בבנק יקרים יותר (בריבית ובעמלות) מהמוצרים שמציע השוק - במקרה זה, שוק ההון.

כמו בקניות אחרות, ככל שהקנייה גדולה יותר, משתלם יותר ללכת לשוק. עם זאת, כדאי לבחור באופציית השוק גם כאשר מדובר בקנייה קטנה יותר, המכילה מוצרים שידוע כי פערי המחיר שלהם גדולים - שוב, ממש כמו בכל עסקה אחרת.

הבעיה היחידה באנלוגיה הזו היא שבמקרה של קניות פיננסיות, רוב הפעולות צריכות לעבור דרך הבנק, גם אם לא קונים ממנו את המוצרים. אם אני מבקש לקנות, למשל, מניה מסוימת בעצמי ולא דרך הקרנות של הבנק, עדיין אצטרך לשלם לבנק, המתווך ביני לבין הבורסה. התשלום מופיע בדמות עמלות דמי משמרת קבועים על חשבון ניירות הערך (שריד מימי הטורקים) וכן עמלות קנייה ומכירה בכל פעם שאני מבצע פעולה במניה שלי.

לכן, ראשית חוכמה היא מו"מ מקדים מול הבנק כדי להוריד את העמלות הבסיסיות האלה למינימום. לדוגמה: דמי משמרת של יותר מ-0.25% בשנה הם פשוט גזילה; עמלת פעולות של 0.5% באיגרות חוב היא שוד לאור היום. יש להתמקח בקשיחות על העמלות הללו ולהוריד אותן לרמה מקסימלית של 0.3% בפעולות באג"ח ו-0.5% בפעולות במניות. סביר מאוד להניח שהבנק יתפשר בסופו של דבר, שכן העמלה שהוא גובה מכם גבוהה בערך פי מאה ממה שהוא משלם לבורסה על הפעולות שאתם מבצעים.

לרגל מבצעי העמלות השונים במסלולים קבועים שמציעים היום הבנקים, מומלץ לנצל את ההזדמנות ולבחור במסלול עמלות קבוע שמתאים להיקף הפעילות שלכם גם בכל הקשור לפעילות השוטפת בחשבון העו"ש. אחרי ביצוע השלב המקדים וההכרחי הזה, שעושה לפעמים את ההבדל כולו, אפשר להתחיל בתוכנית צרכנות פיננסית מתוחכמת ומשתלמת יותר, הבוחנת את האופציות של שוק ההון מול אלה של הבנק.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן