מקור מדיני בכיר: עלות ההתנתקות תגיע ל-6 מיליארד שקל - פי שלושה מהסכום שהוקצה לה בתקציב 2005

כך נודע ל-TheMarker; גורם צבאי בכיר: צה"ל קיבל מהאוצר 1.7 מיליארד שקל לצורך ההתנתקות אך עלות הפרישה המחודשת של כוחות צה"ל לבדה תהיה גבוהה מ-2 מיליארד שקל

ניצן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניצן כהן

"העלות הכוללת של יישום תוכנית ההתנתקות תגיע ל-5-6 מיליארד שקל" - כך מסר ל-TheMarker מקור מדיני בכיר. סכום זה מהווה כ-1.1% מהתוצר הצפוי השנה והוא גבוה פי 3 מהסכום שהקציב האוצר לתוכנית ההתנתקות בשנת 2005. עם הצגת תקציב המדינה הודיע נתניהו כי יעלה את הגירעון הממשלתי ב-0.4% שהם כ-2.2 מיליארד שקל לצורך מימון ההתנתקות וכי כל עלות נוספת תבוא "מתוך התקציב", כלומר מקיצוץ במשרדי הממשלה האחרים.

חלקה הארי של עלות תוכנית ההתנתקות מיועד דווקא לצרכים בטחוניים ורק כשליש ממנו נובע מהפיצויים שישולמו למתיישבים המפונים. גורם צבאי בכיר מסר ל-TheMarker כי עלות יישום תכנית ההתנתקות לצה"ל תהיה גבוהה בשיעורים משמעותיים מכפי שתוקצבה על ידי משרד האוצר. התקציב הכולל שהוקצה לצה"ל כדי ליישם את תוכנית ההתנתקות מסתכם ב-1.7 מיליארד שקל אולם רק עלות העתקת הבסיסים והפריסה המחודשת של כוחות צה"ל תהיה גבוהה מ-2 מיליארד שקל.

המקור הצבאי הבכיר הדגיש כי 2 מיליארד השקלים אינם כוללים את עלות גיוס כוחות המילואים, והסתבכות שעלולה להיווצר עם הוצאת הכוחות והמתיישבים ברצועת עזה וצפון השומרון. המקור הדגיש כי צה"ל עדיין לא השלים את תוכניותיו ליישום תוכנית ההתנתקות שתצא לפועל בחודש יולי הקרוב ולכן הוא אינו יכול לאמוד את העלות הכוללת של יישום תוכנית ההתנתקות לצה"ל.

מקור בכיר במשרד הביטחון אישר כי צה"ל תוקצב על ידי משרד האוצר ב-1.7 מיליארד שקל כדי ליישם את תוכנית ההתנתקות אולם גם למשרד הביטחון ברור כי ההיערכות הצבאית לבדה תחצה את 2 מיליארד השקלים והיא עשויה להסתכם ב-2.5 מיליארד שקל וזאת מבלי לקחת בחשבון את האפשרות להסתבכות בפינוי.

הבכיר במשרד הביטחון אישר ל-TheMarker כי בשבועות האחרונים הוטלו על משרד הביטחון מספר משימות אזרחיות שנוגעות ליישום תוכנית ההתנתקות אולם לא תוקצבו בתכנית המקורית. "בין המשימות האזרחיות שהוטלו על מערכת הביטחון", אמר המקור, "נכללות משימות שיכון המפונים במבנים ארעיים עד לאזרוחם בישובי קבע, אחסון מטלטילהם והגנה עליהם במהלך הפינוי.

המקור אמר עוד כי עליות נוספות שעדיין לא תוקצבו על ידי האוצר כוללות הגנה על ישובי הדרום וצפון השומרון ובכללן הגנה מיוחדת על אזור שדרות ועפולה מפני ניסיונות של הפלשתינאים לפגוע בישובים האזרחיים ובמפונים.

משמעות הדברים שנמסרו על ידי הגורמים הבכירים היא שבתקציב 2005 נפער "בור" של לפחות 4 מיליארד שקל בתקציב המדינה ל-2005. לבור זה מתווספות העלויות הפוליטיות-קואליציוניות של ההתנתקות שנובעות מעצם כניסת מפלגות העבודה ויהדות התורה לממשלה, ושינועו בטווח של 1.5-2 מיליארד שקל כך שתקציב המדינה, שטרם אושר בכנסת, לוקה בתקצוב חסר של כ-6 מיליארד שקל.

המקור הצבאי העריך כי בשל העלויות הכבדות עשוי להגיע מימון נוסף למערכת הביטחון ממקורות "מעבר לים". יודגש כי עד כה סירב המימשל האמריקאי להשתתף במימון תכנית ההתנתקות, כך שאם לא יצליחו הגורמים הדיפלומטים לשנות את עמדת המימשל, עלות זו תמומן, ככל הנראה, על ידי העלאות מסים או על ידי הגדלה נוספת של הגירעון המתוכנן.

יודגש כי העלאת המסים על הסולר והסיגריות נועדה לממן את ההסכמים השונים עם ההסתדרות כך שבפני משרד האוצר תעמוד בעייה קשה של העלאת מסים שעשוייה למחוק את ההישגים של שר האוצר, בנימין נתניהו, בתחום הפחתות המסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב