עסקה אחת חלומית שכיפרה על 30 עסקות מפסידות

עסקת חייהם של ניר ואלי ברקת היא ההשקעה בצ'ק פוינט בראשית דרכה ■ במחיר דירת 5 חדרים בירושלים הם קנו 50% מצ'ק פוינט ומימשו אותה תמורת 400 מיליון דולר ■ ניר ברקת: "צ'ק פוינט היתה השקעה טובה שהניבה רווח של מאות מיליוני דולרים - אבל עסקת חיי היא אשתי"

עודד חרמוני
עודד חרמוני
עודד חרמוני
עודד חרמוני

8 מיליארד דולר השקיעו עד כה קרנות הון סיכון ישראליות וזרות במאות חברות טכנולוגיה ישראליות. מבין כל ההשקעות האלה דווקא השקעה קטנה בהיקף של 400 אלף דולר - שכיום לא היתה זוכה אפילו לאיזכור שולי בעיתון - היא ההשקעה המוצלחת מכולן. לנוכח רווחי עתק שהניבה ההשקעה למשקיעיה - לא פחות מ-400 מיליון דולר - אין זה מפתיע. יש הרואים בהשקעה זו גם עתה מעין זכייה בלוטו. מזל, בטוח היה שם. אבל לצד המזל שיחקו כמה גורמים נוספים.

עסקת חייהם של האחים ניר ואלי ברקת, יובל רכבי ועומרי מן, בוצעה בשנת 93'. זה קרה מייד לאחר ששלושה יזמים צעירים, גיל שוויד, מריוס נכט ושלמה קרמר, פנו אליהם בהצעה להשקיע בחברה חדשה שהקימו. לחברה הזו קראו צ'ק פוינט.

באותם ימים חברת האנטי וירוס BRM, אשר הקימו האחים ברקת, רכבי ומן, החלה דווקא לצמוח, לאחר כמה שנים קשות שבהן שכנה במוסך הפרטי של היזמים בבית הכרם בירושלים, והתמודדה עם חובות לבנקים. BRM היתה אחת מחברות האנטי וירוס הראשונות בעולם. מייסדיה זיהו את וירוס המחשבים הראשון שיצא לשוק, וכונה וירוס ירושלים, ופיתחו עבורו תוכנת אנטי וירוס.

נראים כמו חבר'ה מצוינים

כששלושת יזמיה של צ'ק פוינט פנו ל-BRM כבר הצטברו בקופתה של החברה מספיק מזומנים שאיפשרו לה לבצע את ההשקעה. "הכרנו טוב את שוק אבטחת התוכנה", משחזר ניר ברקת. "זה הקנה לנו יתרון גדול מול הגופים האחרים שרצו להשקיע בצ'ק פוינט. עד אז BRM לא השקיעה בחברות אחרות, אלא רק במוצרים אחרים. כמנכ"ל החברה, חשבתי שיהיה נכון להשקיע בצ'ק פוינט. הפיתוח של החברה נראה טוב וגם המייסדים נראו כמו חבר'ה מצוינים".

המשא ומתן בין הצדדים לא נמשך זמן רב. 400 אלף השקלים שהשקיעה BRM הקנו לה 50% ממניות צ'ק פוינט והקנו לברקת את תפקיד יו"ר החברה.

"בהתחלה הייתי מאוד פעיל, אבל בהמשך גיל לקח את הפיקוד", מספר ברקת. "לא ידענו אם צ'ק פוינט תהיה חברה נפרדת, או חברה בת של BRM. רק כשהתחלנו לראות לאיזה כיוון הולכת החברה הכרזנו על עצמאותה. אבל באותה תקופה הקשר בין BRM לצ'ק פוינט היה הדוק. העובדים שלנו סייעו בפיתוח ממשק המשתמש של צ'ק פוינט, כך שיהיה ידידותי ללקוח, ואני עצמי התרוצצתי עם גיל שויד בבוסטון, עם שק של דיסקטים ופרזנטציות כדי לשכנע לקוחות לרכוש את התוכנה".

הצלחה מטאורית

ההצלחה של צ'ק פוינט היתה מטאורית. שלוש שנים לאחר ההשקעה של BRM הנפיקה החברה לראשונה בוול סטריט לפי שווי שוק של 400 מיליון דולר. כיום, 8 שנים לאחר אותה הנפקה, ולאחר העליות והירידות שאיפיינו את רכבת ההרים של וול סטריט, נסחרת צ'ק פוינט בשווי שוק של 6 מיליארד דולר.

כבר במועד ההנפקה החליטו אנשי BRM למכור את מניותיהם לאורך תקופה ארוכה. "רצינו לממש את ההחזקה לאורך זמן כדי לא להפריע למניה. עד היום אנחנו מחזיקים במניות צ'ק פוינט", אומר ניר ברקת שיחד עם אחיו אלי ויובל רכבי נהפכו למולטי-מיליונרים בגיל צעיר מאוד.

ההון שייצרה צ'ק פוינט סייע לאחים ברקת להקים את הקרן ההון סיכון BRM, שגייסה 250 מיליון דולר. לדברי ברקת, 60% מההון שנצבר בקרן היה הון עצמי של אנשי BRM. מאוחר יותר, בעקבות דרישתם של שאר המשקיעים, הופחת ההון של הקרן המיועד להשקעות ל-150 מיליון דולר.

לברקתים היתה יכולה להיות הצלחה פיננסית נוספת. בשנת 99', בשיא בועת הטכנולוגיה, הנפיקו האחים ברקת את חברת דחיפת המידע באינטרנט, בקווב. בשנתה הראשונה בבורסה הגיעה בקווב לשווי של מיליארד דולר, ולרגעים אחדים נראה היה כי היא מסוגלת לשחזר את ההצלחה של צ'ק פוינט
צ'ק פוינט היא ללא ספק הצלחת ענק. אין גם ספק כי בתיק ההשקעות של BRM, שכלל במשך השנים קרוב ל-30 חברות, צ'ק פוינט היא בעצם ההצלחה היחידה. קרן ההון סיכון של BRM מעולם לא הצליחה להציג מימושים משמעותיים ואף איבדה השקעות יקרות בחברות כמו קמון ו-IP הייווי.

לברקתים היתה יכולה להיות הצלחה פיננסית נוספת. בשנת 99', בשיא בועת הטכנולוגיה, הנפיקו האחים ברקת את חברת דחיפת המידע באינטרנט, בקווב. בשנתה הראשונה בבורסה הגיעה בקווב לשווי של מיליארד דולר, ולרגעים אחדים נראה היה כי היא מסוגלת לשחזר את ההצלחה של צ'ק פוינט.

ואולם ב-BRM לא השכילו לנצל את המומנטום בשוק, וקרן ההשקעות של הברקתים לא מכרה ולו מניה אחת של בקווב. עם דעיכתה של בועת האינטרנט קרסו עסקיה של בקווב, ומנייתה צנחה לשווי של סנטים אחדים. כיום בקווב היא חברה שולית שנסחרת בשווי שוק של 27 מיליון דולר, בעיקר על בסיס המזומנים שנותרו בקופתה.

"בדיעבד אני באמת מצטער על כך שלא מכרנו מניות של בקווב. זו בהחלט היתה החמצה. אבל צריך לזכור שגם לא היה כל כך פשוט למכור מניות של בקווב מאחר שאלי, אחי, כיהן כמנכ"ל החברה. מכירת מניות בשנה הראשונה לפעילותה של החברה היתה עלולה לפגוע בה. הפילוסופיה והנסיון שלנו, מורים על כך שתמיד צריך לממש תוך כדי תנועה ולא בבת אחת", מסכם ברקת את הכמעט הצלחה שנהפכה לכישלון מהדהד.

באחרונה הודיע אלי ברקת על כוונתו לעזוב את תפקיד המנכ"ל בבקווב. בכך הצטרך לאחיו, ניר ברקת שזנח ב-2003 את עולם ההיי-טק והקדיש את מלוא מרצו להתמודדות על תפקיד ראש העיר ירושלים. ברקת, החושש מהתחרדותה של העיר מעוניין לשמור על עיר הבירה כמרכז תרבותי ועסקי גם עבור חילונים. "ההיי-טק היה רק תחנה בדרך לייעוד האמיתי שלי - לשמור על ירושלים. בזה אני ממוקד כיום", אומר ברקת לאחר שהפסיד בבחירות, אך נותר נציג בולט באופוזיציה.

מבין ארבעת מייסדי BRM רק אלי ברקת עדיין פעיל בעסקי ההיי-טק. רכבי נפרד מהפעילות המשותפת עם הברקתים ונה לכיוונים אחרים. מביתו הנמצא בבית זית הוא עוסק בשנים האחרונות בבניית מודל הרכבת הביתית הגדולה בישראל.

עומרי מן פרש מ-BRM עוד לפני הנפקתה של צ'ק פוינט בוול סטריט לטובת מחקר האקדמי, וכיום בעל תואר ד"ר בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטה העברית.

אלי ברקת סיים את תפקידו כמנכ"ל בקווב והחליף את אחיו ניר בניהולה של קרן BRM. "צ'ק פוינט היתה השקעה טובה שהניבה רווח של מאות מיליוני דולרים. אבל היא אינה עסקת חיי", אומר ניר ברקת. "עסקת חיי היא אשתי".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"