פחד גבהים בתל אביב: המעו"ף מתחת ל-610 נקודות; פעילות ערה של זרים בבנקים הגדולים; לאומי ירדה ב-1.3%

בנק לאומי הודיע שיחלק דיווידנד של 1.004 מיליארד שקל; מניית הפועלים ריכזה מחזור של כ-100 מיליון שקל בעקבות גל רכישות של זרים; כלל תעשיות ירדה ב-1.1%

ניצן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניצן כהן

לאחר פתיחה חיובית, במהלכה חצה מדד המעו"ף את רמת 610 הנקודות, קיבלו המשקיעים פחד גבהים והשוק שינה כיוון. בסיומו של יום סגר מדד המעו"ף מתחת לרמת 610 הנקודות. המסחר בתל אביב נפתח הבוקר עם הודעת בנק לאומי, לפיה יחלק הבנק השני בגודלו בישראל דיווידנד עתק של 1.004 מיליארד שקל. ההערכות הן כי חלוקת הדיווידנד בבנק נובעת מהמצוקה התקציבית אליה נקלעה הממשלה לאחר שראש הממשלה, אריאל שרון, החליט להיענות לדרישות התקציביות של מפלגת העבודה.

פעילות ערה של משקיעים זרים נרשמה במניות הבנקים הגדולים, וזאת בהמשך לגלי רכישות של הזרים בשבועות האחרונים במניות הפועלים, לאומי ודיסקונט. ההודעה של לאומי (לאומי :ת"א ) שלחה את מניות הבנק לעלייה חדה 0.8% בתחילת המסחר, כשעצבנות רבה ניכרה במסחר במניות לאומי. המשקיעים בבורסה התקשו לקבוע את עמדתם ביחס למניה לאחר חלוקת הדיווידנד. מניית לאומי ירדה בסיומו של יום בשיעור של 1.3%, תוך שהמניה ריכזה את המחזור השני בבורסה - כ-70 מיליון שקל.

בניגוד למניית לאומי, האווירה החיובית במניות יתר הבנקים הגדולים נמשכה, כשמניית הפועלים (פעלים :ת"א ) עלתה ב-0.3% במחזור הגבוה בבורסה כשכ-100 מיליון שקל החליפו ידיים במניות הבנק. דיסקונט (דסקנט :ת"א ) עלתה ב-0.8%.

המסחר הסתיים היום כשמדד המעו"ף ירד בשיעור של 0.5% לרמה של 606 נקודות, מדד ת"א 100 איבד 0.5%, וירד ל-626.28 נקודות. מדד תלטק 15 ירד ב-1.2% ל-429.52 נקודות. מחזורי המסחר הסתכמו בכ-670 מיליון שקל.

בסוף השבוע רשמו מדדי המניות המובילים בארה"ב ירידות שערים מתונות, כשמדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5% ל-10,650 נקודות, ומדד נאסד"ק ירד בשיעור זהה ל-2,135 נקודות. כל אלה אינם משפיעים על האווירה החיובית בבורסה של תל אביב, שמקבלת רוח גבית מחוסר היציבות הפוליטית שהולכת להסתיים עם הכניסה של מפלגת העבודה לקואליציה, ככל הנראה עוד השבוע.

בשבוע החולף גברו ההערכות כי נגיד בנק ישראל יפחית שוב את הריבית חודש שני רצוף, בשיעור של 0.2%, וזאת כדי לתמוך בדולר וביצואנים. אמנם, ההערכה זו מגולמת כמעט במלואה בבורסה, אך הערכות כי דירוג האשראי של ישראל יעלה על רקע הביקור המוצלח של משלחת האנליסטים של מודי'ס בשבוע שעבר מטה את הכף לטובת האופוריה.

בארה"ב רשמו מחירי הנפט העולמי בסוף השבוע עלייה של 4.8%, וזאת על רקע חששות כי הקור העז ברחבי העולם יביא לעלייה חדה בביקושים לנפט לחימום, והחשש כי מדינות אופ"ק יקצצו בתפוקות הנפט כדי להחזיר את המחירים קרוב לרמות השיא שנרשמו עד לא מכבר.

מניית כלל תעשיות ריכזה מחזור של 55 מיליון שקל, וירדה ב-1.1% וזאת לאחר שאיש העסקים נוחי דנקנר מכר מניות כלל תעשיות ב-50 מיליון שקל במחיר של 20 שקל למניה, נמוך בכ-1% ממחיר הפתיחה של המניה הבוקר בבורסה.

טבע (טבע :ת"א ) עלתה בשיעור של 1.2% בעקבות פער ארביטראז' חיובי של 2%. בית ההשקעות האמריקאי מריל לינץ' חזר הבוקר על המלצת ה"נייטרלי" למניה תוך שציין כי השקת הגרסה הגנרית של תרופת האקופריל של פייזר היתה לא צפויה, ומדובר באירוע חיובי לטבע שמגביר את בטחון האנליסטים בכך שטבע תוכל לעמוד בתחזיות ל-2004, ואף להכות אותן.

גיוון (גיוון :ת"א ) ירדה ב-0.8%, וזאת למרות שהמניה פתחה את המסחר בפער ארביטראז' חיובי של 0.5%. ביום חמישי פורסם כי שירותי הבריאות באנגליה (NHS) אישרו אבחון בעיות במעי הדק - דימומים ומחלת קרוהן - בעזרת הקפסולה של גיוון, וללא תשלום מצד המטופל. עוד בדואליות: אלווריון (אלור :ת"א ) ירדה ב-2.6%, וסגרה את פער הארביטראז' השלילי שפתחה בסוף השבוע.

עניין רב מרכזת אל על בימים האחרונים, וזאת על רקע הכניסה של משפחת בורוביץ' לחברה כבעלי השליטה בה. לבני משפחת בורוביץ' תכניות מרחיקות לכת עבור חברת התעופה הלאומית של ישראל והיכולת שלהם בענף התעופה מגבירה את ההערכות כי יוכלו, בפרקי זמן סבירים, להפוך את אל על לאחת החברות הרווחיות בענף. היום יממשו האחים בורוביץ' את האופציות למניות אל על שבידי כנפיים (כנפים :ת"א ), ויגדילו את אחזקתם בחברה ל-52%. בכך תעבור השליטה בחברת התעופה הלאומית מידי הממשלה לכנפיים.

בסיומו של יום ירדה מניית אל על ב-0.2%, וזאת לאחר שהמניה עלתה במשך כל שעות היום בשיעור של 0.5%, מנגד, ירדה מניית כנפיים ב-3.3% במחזור של כמיליון שקל.

תדיראן קשר (תקשר :ת"א ) עלתה ב-1.8%, וזאת לאחר שהחברה הודיעה כי חברה נכדה שלה חתמה על חוזה תחזוקה חדש עם חיל הקשר האמריקאי. החוזה החדש נחתם למשך 5 שנים, ובהיקף כספי שעשוי להגיע ל-80 מיליון דולר.

פלסטרו גבת עלתה ב-3.2% תוך שהמניה ריכזה מחזור של כ-500 אלף שקל בלבד. המניה נהנית מעליות חדות בעקבות עסקה עליה חתמה החברה במסגרתה תספק מערכות השקיה לסין בהיקף כספי של 3 מיליון דולר.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים