הריבית על המשכנתאות לשפל היסטורי

הריבית הריאלית על הלוואות לזמן ארוך כיום היא 4.5% בלבד - השיעור הנמוך בעשור האחרון לפחות; הבנקים ממליצים ללקוחותיהם להקדים נטילת המשכנתא, או למי שכבר יש לו משכנתא - לבחון החלפתה לריבית נמוכה יותר

שלומי גולובינסקי
שלומי גולובינסקי

זה הזמן לקחת הלוואת משכנתא לטווח ארוך - זאת ההמלצה החד-משמעית של הבנקים למשכנתאות, לאחר שריבית המשכנתא הגיעה לאחרונה לשפל היסטורי. הריבית הריאלית על הלוואות לזמן ארוך כיום היא 4.5% בלבד - השיעור הנמוך בעשור האחרון לפחות.

בבנקים למשכנתאות מאיימים כי הריבית עלולה שלא להישאר ברמתה הנמוכה לאורך זמן, בשל הרעה בתנאי התשלום של המדינה לבנקים עבור הטיפול בהלוואות של זכאי משכנתא; לפיכך הם דוחקים בלקוחות להקדים וליטול משכנתא כבר כיום - למי שעוד לא נטל הלוואה כזו - או להחליף הלוואה קיימת למי שכבר יש לו משכנתא (מיחזור משכנתא).

יש להדגיש כי איומי הבנקים יכולים להתברר כאיומי סרק, וכי יש להם אינטרס להעלות איומים אלה - גם כדי ללחוץ על המדינה בעניין העמלות המשולמות להם וגם כדי להריץ לקוחות לסניפי הבנק ליטול הלוואות. עם זאת, על עובדה אחת בטענות הבנקים קשה לחלוק: ריבית המשכנתא, בעקבות הפחתת הריבית של בנק ישראל השבוע ל-3.9% וירידת הריביות בשוק איגרות החוב, מצויה בשפל.

באמצעות מיחזור משכנתא יכולים לא מעט לווים לחסוך עשרות ולעתים גם מאות אלפי שקלים בחישוב רב-שנתי. מיחזור המשכנתא כרוך אמנם בעלויות (בעיקר תשלום קנס בגין פירעון מוקדם), אך נראה כי במרבית המקרים החיסכון בתשלום הריבית מפצה על כך ואף מותיר עודף נאה ללקוח.

ללקוחות שנטלו משכנתא בריבית משתנה, כדאי לקבע את הריבית, מאחר שעל פי ההערכות הריבית כיום נמצאת ברמת שפל, ולכן מרבית הסיכויים שבעתיד היא תעלה. לבעלי הריבית הקבועה כדאי למחזר את המשכנתא אם הריבית ששררה בעת שנטלו את ההלוואה היתה גבוהה מהריבית כיום, תוך התחשבות בגובה הקנס על פירעון מוקדם.

לאור כל זאת נראה כי אופנת מיחזור המשכנתאות תופסת תאוצה: בשבוע שעבר היה זה סוכן הביטוח שאול פסטרנק שהשיק חברה חדשה אשר תעסיק 146 יועצים שינסו לחסוך כסף ללקוחות על ידי מחזור משכנתאות. כעת יוצא גם בנק דיסקונט למשכנתאות במבצע דומה.

לדברי מנכ"ל דיסקונט למשכנתאות, ענת קינן, נוצרה כיום בשוק הזדמנות לבעלי המשכנתאות לבצע מיחזור העשוי לחסוך להם עד מאות אלפי שקלים, תלוי בהיקף המשכנתא ובשיעור הריבית: "אם יש זמן לקבע את הריבית על המשכנתא - עכשיו זה הזמן".

ההמלצה של קינן מכוונת בעיקר למי שנטל משכנתא צמודת מדד בריבית קבועה או משתנה (כ-85% מהשוק, על פי ההערכות), אבל גם למי שנטל משכנתא צמודת דולר, שהיתרון המרכזי בה הוא רמת ריבית נמוכה יותר. לדבריה, "נכון שהדולר יורד, אבל הציפיה בעולם היא שבתוך שנתיים הדולר יעלה. משכנתא היא עסקה לטווח ארוך, וחייבים לזכור את זה לפני שיגיע הפיחות בשקל".

חיזוק לדברים מספק דוד ברוך, מנכ"ל בנק ירושלים, המתמחה בעיקר בתחום הנדל"ן: "אנו מעריכים כי ההסתברות שיהיה מהלך משמעותי נוסף בריבית הארוכה כלפי מטה, היא מאוד נמוכה. לשונאי סיכון, זהו עיתוי נכון להחליף משכנתא בריבית משתנה למשכנתא בריבית קבועה".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן