הממשלה אישרה המלצות ועדת בכר: בפתח הישיבה אמר שרון כי הוא תומך ברפורמה המוצעת ובעקרונותיה המרכזיים

יישום המלצות הוועדה לאחר גיבוש נוסח סופי שיוסכם על רוה"מ ושר האוצר; שרון: הנוסח שיוסכם בין יוסי בכר לאילן כהן יופץ בקרב השרים; אולמרט תקף בישיבת הממשלה את המלצות הוועדה

ניצן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניצן כהן

בשעה האחרונה מתקיימת ישיבת הממשלה השבועית, במסגרתה מעלה ראש הממשלה, אריאל שרון, לדיון את המלצות ועדת בכר. בפתח הישיבה אמר שרון כי הוא תומך ברפורמה המוצעת ובעקרונותיה המרכזיים, ובכוונתו לקדם את הרפורמה בתהליך חקיקה יסודי ויעיל. נתניהו יפעל להגיש הצעת חוק בנוגע להמלצות ועידת בכר באמצע חודש ינואר.

כפי שפורסם לראשונה ב-TheMarker, כבר לפני מספר שבועות אמר שרון כי יעשה מספר שינויים בהמלצות הוועדה. "ברצוני להדגיש כי אני תומך ברפורמה המוצעת ובעקרונותיה המרכזיים ובכוונתי לקדם אותה. יחד עם זאת, נמשיך לבדוק מספר סוגיות כדי לוודא שחסכונות הציבור מובטחים", אמר שרון. יישום המלצות הוועדה לאחר גיבוש נוסח סופי שיוסכם על רוה"מ ושר האוצר.

במהלך הישיבה הממשלה התפתח דיון מעניין בין שר התקשורת, אהוד אולמרט, לראש הממשלה, אריאל שרון, סביב המלצות הוועדה. אולמרט טען שהעברת המלצות הוועדה לצוות משותף למנכ"ל האוצר, יוסי בכר, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, והגשת ההמלצות לשר האוצר, בנימין נתניהו וראש הממשלה היא בעייתית, משום שמדובר בהחלטה שאינה מאפשרת שליטה של הממשלה על החלטותיה.

אולמרט פנה לשרון ואמר כי: "אתם מבקשים מהממשלה לאשר את הרפורמה ובמקביל ליצור מצב בו יהיה צוות של שני מנכ"לים שיגישו המלצות ונוסח מוסכם על ראש הממשלה ושר האוצר, מבלי שלשרים תהיה שליטה על ההמלצות. לכן אני חושב שמן הראוי שפרטי הרפורמה יחזרו לממשלה. אני לא רוצה שתישלל ממני האפשרות להביע את דעתי בנושא".

בנוגע להמלצות הוועדה, אמר אולמרט כי אין בחיים מצב של הכל או לא כלום. "אני לא חושב שהמלצות ועדת ברודט היו מותירות את המצב כמו שהוא. בחיים אין מצב של הכל או לא כלום ולכן אינני רואה בעיה ש-20% מהנכסים (מקופות הגמל וקרנות הנאמנות, נ.כ.) ייוותרו בידי הבנקים".

"אני חלוק עליכם", הוסיף אולמרט, "גם בנושא דמי ההפצה (האיסור על הבנקים לגבות מבעלי הקופות והקרנות דמי הפצה אלא דמי ייעוץ בלבד, נ.כ.) - זו סוגיה שעדיין לא התבררה בעולם ומה שיקרה בסופו של דבר, זה שהמלצות ועדת בכר ייצרו שחיתות כי האיסור יגרור אחריו עסקות מתחת לשולחן ולכן עדיף להגיע להסכם עם הבנקים שיהיה שקוף ועל השולחן".

יצוין כי המחלוקת סביב המלצות ועדת בכר נוגעת לשני עקרונות מרכזיים: משך הזמן בו תבוצע הרפורמה ונושא העמלות ודמי ההפצה שיגבו הבנקים מהקופות וקרנות הנאמנות.

ועדת בכר המליצה, כזכור, כי הבנקים יאלצו להיפרד מהבעלות על קופות הגמל במשך 4 שנים ומהבעלות על קרנות הנאמנות במשך 5 שנים. בנוסף אסרה הוועדה על הבנקים לגבות דמי הפצה מהקופות והקרנות אלא דמי יעוץ בלבד מלקוחותיהם מה שיביא לשחיקה מהותית ברווחיות הבנקים.

הבנקים ביקשו מראש הממשלה לפעול לכך שיותר להם לגבות עמלה מקופות הגמל וקרנות הנאמנות על כל לקוח שיצרפו אליהם וזאת בנוסף לדמי ייעוץ שיגבו מהלקוחות. ראש הממשלה פועל להתפשר עם הבנקים בנושא זה.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"