לשכת ראש הממשלה נגד שר האוצר נתניהו: במקום שיתרכז בתקציב, הוא מתעסק בפוטשים כושלים

מקורבים לשרון: "עמדת נתניהו על הצורך בפרטנר עם מות ערפאת, היא 'ספין' שנועד להכשיל את ההתנתקות"; מאשימים את נתניהו ב"שיאי חתרנות חדשים"

מזל מועלם
מזל מועלם

יממה לאחר ששר האוצר, בנימין נתניהו, הודיע על החלטתו להישאר בממשלה תוך קריאה ל"בחינה מחודשת" של תוכנית ההתנתקות לאור מצבו של יו"ר הרשות יאסר ערפאת - הוא הותקף אתמול בחריפות יוצאת דופן על ידי לשכת ראש הממשלה אריאל שרון. נתניהו הואשם ב"שיאי חתרנות חדשים" ובניסיון לטרפד את תוכנית ההתנתקות, לאחר שנכשל בניסיונו להביאה למשאל עם. בסביבת שרון אף רמזו כי נתניהו אינו מתאמץ דיו להעביר את תקציב המדינה ל-2005.

בלשכת שרון אמרו אתמול (רביעי) על שר האוצר כי "במקום להתרכז בהעברת התקציב כפי שמתחייב מתפקידו, הוא עסוק בנסיעות לארוחות בחו"ל, בניסיונות פוטש שלא צולחים ובייזום 'ספינים' מדיניים שמזיקים לישראל. מוטב היה אילו נתניהו היה מתרכז בתפקידו, ומנסה לעשות את מה שנכשל בו בשבוע שעבר - להעביר את התקציב".

ייתכן שחריפות ההתקפה על נתניהו נובעת מחששות בסביבת ראש הממשלה, שדבריו של נתניהו על הצורך ב"התנתקות בהסכמה" ובמציאת פרטנר, ייצרו מומנטום ציבורי שיפגע בתוכנית - משום שדברים דומים נשמעו אתמול גם על ידי גורמים בשמאל ועל ידי מורדי הליכוד: "אין גבול לחתרנותו", אמרו אנשי שרון, "פתאום הוא מדבר על פרטנר. נתניהו, פרס ופייגלין חולקים עכשיו את אותו רעיון. מה יקרה אם לא נמצא פרטנר? זה הרי ספין שנועד להכשיל את ההתנתקות. מה קרה פתאום שהכל השתנה? הרי גם לפני שבועיים, כשנתניהו הודיע על האולטימטום, ערפאת לא בדיוק הלך לחדר כושר".

בסביבת שרון חשים כי נתניהו אינו מתאמץ דיו להעביר את התקציב, ולמרות שאינם מאשימים אותו באופן מפורש בניסיון לטרפד את העברת התקציב - הם רומזים לכך. אנשי שרון אמרו כי "הוא לא משכנע אותנו שהוא מספיק מתאמץ".

כל עוד נתניהו התלבט אם לפרוש מהממשלה, אנשי שרון התאפקו. ואולם אתמול, הם לא חסכו בדברי ביקורת קשים: "תוכניתו המדינית החדשה של ביבי, עם ההסברים על המצב החדש אחרי תום עידן ערפאת, נולדה כי הוא נכשל בעניין המשאל. מצער שהוא לא למד אחרי הפוטש הכושל לא לקפוץ".

שלשום נפגש נתניהו עם שרון, הודיע לו על החלטתו שלא להתפטר, והסביר כי הסתלקותו הצפויה של ערפאת יוצרת מצב חדש: לדעתו, ההיגיון עליו היתה מבוססת תוכנית ההתנתקות, לפיו אין פרטנר - אינו תקף עוד.

נתניהו הסביר שהחליט להישאר בממשלה כדי להוביל אותה לאימוץ הגישה, לפיה יש לבחון שוב את ההתנתקות.

המשבר חוסל לכאורה - אך היה ברור שרק לפרק זמן קצר. אתמול התברר שהחזית שרון-נתניהו מתחממת שוב, לאחר שבקרבת שרון התבססה האבחנה כי נתניהו נתלה באג'נדה מדינית חדשה לקראת התמודדות אפשרית, וכי הוא אינו מתכוון "לשבת בשקט" כמו שרת החינוך, לימור לבנת, שותפתו לאוליטימום שהתנצלה.

בלשכת נתניהו הופתעו מחריפות ההתקפה, ואמרו כי הם אינם מייחסים חשיבות רבה לדברים שיצאו מלשכת ראש הממשלה. מלשכת נתניהו נמסר כי "כל אחר הצהריים התקיימו אצל נתניהו, תוך תיאום ושיתוף פעולה, שיחות רציניות בנושא התקציב - בהשתתפות שר האוצר, ח"כ עמרי שרון, מנכ"ל משרד רה"מ וראש אגף התקציבים. הם נפגשו עם סיעות שונות בכנסת, במטרה להשיג תמיכה בתקציב. בנושא ההתנתקות הגיבה לשכת נתניהו כי "כל אחד מבין שהסתלקות ערפאת יוצרת מציאות חדשה, שמחייבת בחינה מחודשת של הדברים".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"