סניף המריבה של טיב טעם

סכסוך בעלי מניות בסניף הצ'ק פוסט בחיפה חושף פרטים על התוכניות של טיב טעם בצפון; בחמש השנים הקרובות מתכננת החברה 5 חנויות באזור חיפה והקריות במסגרת רשת המעדניות העירוניות טיב טעם דיילי

אמיר הלמר
אמיר הלמר

מאת אמיר הלמר ונופר סיני

חילוקי דעות שהידרדרו לסכסוך משפטי מר בין בעלי המניות של סניף טיב טעם בצומת הצ'ק פוסט בחיפה, חושפים פרטים חדשים על התנהלות טיב טעם ותוכניות הפיתוח העתידיות שלה באזור הצפון. בחמש השנים הקרובות מתכננת טיב טעם 5 חנויות באזור חיפה והקריות; הראשונה תיפתח בסוף 2005 ותשתרע על שטח של 5,000 מ"ר. יתר החנויות ייפתחו החל מ-2005 בקצב של אחת לשנה, במסגרת רשת המעדניות העירוניות טיב טעם דיילי.

הנהלת טיב טעם צופה כי המעדניות העירוניות שלה יניבו מכירות של 32.4 אלף שקל למ"ר בשנה, כאשר גודל ממוצע של מעדניה כזו יהיה כ-700 מ"ר. עוד מעריכים בהנהלת הרשת כי המכירות השנתיות למ"ר בחנויות הגדולות יהיה כ-30 אלף שקל למ"ר.

תוכניות הפיתוח האלה הובאו בהערכת שווי שביצעה קסלמן פיננסים לחברת טיב טעם צ'ק פוסט, הבעלים של סניף הצ'ק פוסט, בעקבות סכסוך בין בעלי החברה - טיב טעם (51%), חברת די.אי.אי, שבבעלות חנן לינקר, רן בן אברהם ושלמה שרון (20%) ומשפחת עארף (29%). המחלוקת נסובה סביב ההבנות בין בעלי המניות עם הקמת החברה, בנוגע להמשך הפיתוח של טיב טעם בחיפה והקריות.

הסניף בצומת הצ'ק פוסט, שהוקם ב-1998, הוא אחד משני סניפים של טיב טעם שאינם בבעלותה המלאה של טיב טעם עצמה. חילוקי הדעות בין הבעלים של טיב טעם צ'ק פוסט, ובמיוחד בין די.אי.אי לרשת טיב טעם, התמקדו בשאלה אם החברה המשותפת שהחזיקה בסניף הצ'ק פוסט היתה אמורה להיות אחראית על פתיחת הסניפים הנוספים של טיב טעם באזור. בעוד שבעלי די.אי.אי סברו כי שמורה להם הזכות להיות שותפים בהקמת הסניפים הבאים באמצעות חברת טיב טעם צ'ק פוסט, הקימה טיב טעם באופן עצמאי סניפים חדשים באזור - אחד מהם צמוד לסניף בצ'ק פוסט, וכך הגבירה את התחרות ואף פגעה ברווחיותו של הסניף הוותיק.

די.אי.אי פנתה לביהמ"ש המחוזי בתל אביב, באמצעות עוה"ד אייל רוזובסקי וגד מינא, והגישה תביעה נגד טיב טעם ובעלי השליטה בה, קובי טרייביץ' וצחי ליפקה המיוצגים על ידי עוה"ד גיל אוריון שרון רוזנבלט והלית פרנג'י. השופטת הילה גרסטל הציעה לצדדים לערוך הערכת שווי לנכס כדי להעריך את שווייה של החנות.

מהערכת השווי של קסלמן שהגיעה לידי "הארץ" עולה כי לא רק שטיב טעם הקימה סניף בסמוך לסניף הצ'ק פוסט, הסניף החדש הוא גדול יותר, עם מגוון מוצרים רב יותר - והכנסות גבוהות הרבה יותר. הכנסות סניף הצ'ק פוסט בשלושת הרבעונים הראשונים של 2003 היו 19 מיליון שקל ואילו הכנסות סניף הקריות שנפתח ברבעון הרביעי של 2003 היו 28 מיליון שקל ברבעון הרביעי לבדו.

מהערכת השווי עולים עוד נתונים רבים על תוכניות הפיתוח של טיב טעם בצפון - את כולן היא מתכננת לעשות לבדה. תוכניות הפיתוח האלה השפיעו באופן ניכר על שווי סניף הצ'ק פוסט.

בהערכת השווי נכללים שני תרחישים. הראשון מבוסס על הפעילות של טיב טעם צ'ק פוסט ועל ההנחה שפעילותה מייצגת את מלוא הפוטנציאל של החברה באזור; במקרה הזה השווי הוא 10 מיליון שקל בלבד. התרחיש השני בהערכת השווי מבוסס על האפשרות שכל הפיתוח של פעילות טיב טעם באזור חיפה היה מתבצע באמצעות החברה המשותפת שהחזיקה בסניף הצ'ק פוסט; במקרה הזה היה שווי הפעילות 166 מיליון שקל.

אכן, נראה כי הפוטנציאל בשוק המזון הלא כשר באזור חיפה והקריות גדול: באזור אוכלוסייה גדולה של עולים מחבר העמים ויש בו את השיעור הגבוה במדינה של משקי בית חילונים.

בעבר אמר טרייביץ' כי פוטנציאל הצמיחה של רשתות המזון הלא כשר רחוק ממיצוי. בשנים האחרונות הפגינה טיב טעם צמיחה מהירה, וכיום היא מונה 12 סניפים המוכרים בכ-1.2 מיליארד שקל.

אך על אף הפוטנציאל הגלום באזור חיפה, יש לא מעט סיכונים. כך לדוגמה באחרונה קרסה רשת המעדניות אוניברסם מוסיק המקומית. הרשת הכפילה את מספר סניפיה ל-8 במהירות, אך נקלעה לקשיים ופנתה לבית משפט בבקשה להגנה מפני נושים.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה