תן לי טור מהיר ב-700 מילה

לאחר 45 חודשי כתיבה ב-TheMarker, כמה דברי סיכום על עיתונות האינטרנט הכלכלית, על חלק מתפקידיה ועל מה שצופן העתיד

אלי דניאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי דניאל

בתום 45 חודשי כתיבה ב-TheMarker הגיעה העת להיפרד. כמה מילות סיכום של הח"מ המשקפות את דעתו (בלבד) על עיתונות האינטרנט הכלכלית ועל חלק מתפקידיה, וברכת שנת השקעות מוצלחת לכל הקוראים.

"אז זהו, אתה עוזב?"

כן.

"וזה סופי?"

סופי.

"מה... ואין לך מילות פרידה או משהו כזה?"

דווקא יש לי כמה.

"נו, אז קדימה... אנחנו באינטרנט... צ'יק צ'ק. לא יותר מ-700 מילה כדי לא להלאות את הקוראים. תן כותרת טובה (במקרה שלך לא צריך נשכנית...) ואל תשתפך לי..."

טוב.

אז מה, למעלה משלוש וחצי שנים ב-TheMarker... כמה אלפי כתבות... נו, זה לא משהו שהולך ברגל. בקיצור, קוראים יקרים, היה לי טוב, היה מאוד מעניין, היה הרבה אקשן, אבל... זהו. זה היה. אז רגע לפני הפרידה הרשמית, חשבתי לעצמי שזו הזדמנות לחלוק עמכם מספר תובנות הנוגעות לעיתונות האינטרנט הכלכלית ולתפקידו של העיתונאי המסקר את שוק ההון.

עמיתיי בעיתונות הכלכלית המודפסת אולי לא יאהבו זאת, אבל בסופו של דבר, העתיד העיתונאי מצוי באינטרנט. לפחות בכל הקשור לסיקור השוטף של החברות הציבוריות אשר מניותיהן נסחרות בבורסות השונות.

כל משקיע סביר, ולא משנה מידת תחכומו ומקצועיותו, יעדיף לקבל את החדשות הכלכליות הרלוונטיות לו בזמן אמת ולא בעיכוב של שעות עד ימים. זה בעצם יתרונו הגדול של האינטרנט, וזה מה שהופך אותו לכלי חשוב כל כך.

"תגיד..."

כן.

"אולי תהיה יותר קונקרטי. תביא דוגמה"

טוב, דווקא יש לי דוגמה מצוינת. היא נוגעת לשינוי האחרון שהתבצע במדד המעו"ף לפני כשלושה חודשים. היום הקובע לשינוי במדד זה היה ב-15 ביוני 2004 ובאותו יום "נאבקו" שתי מניות, ליפמן ואלווריון, ראש בראש על הזכות להיכלל במדד זה. הראשונה היתה מועמדת להצטרפות למדד היוקרתי, בעוד השנייה ביקשה לשמור על מקומה בו.

במהלך המסחר באותו יום פירסמנו באתר זה כי שווי השוק של אלווריון גבוה מכפי שחשבו המשקיעים, שכן, שעות ספורות קודם לכן, בערבו של היום הקודם, רשמה חברה זו למסחר למעלה ממיליון מניות שלה. שניות ספורות לאחר שהכתבה היתה באוויר כבר ניתן היה להבחין בשינוי שנרשם במסחר במניות שתי החברות הללו.

אז נכון, אנחנו העיתונאים איננו יצרני החדשות, ובהקשר זה אנו רק מהווים את הצינור באמצעותו זורם המידע אל המשקיעים, אבל, לולא עיתונות האינטרנט הכלכלית, ואין זה משנה כרגע אם פרסום זה היה נעשה כאן או באתרים כלכליים אחרים, המשקיעים היו מתוודעים לסיטואציה זו רק למחרת, לאחר שהמאבק על המעו"ף כבר היה מוכרע. מאוחר מדי.

"אז איזה מסר בדיוק רצית להעביר כאן?"

חשבתי שזה ברור, לא?

"דניאלי, שכחת כלל בסיסי. אם משהו לא מובן זה סימן שהעיתונאי לא הסביר זאת כראוי. נכון או לא?"

צודק. לאינטרנט מספר יתרונות כשהעיקרי שבהם - המהירות בה המידע מגיע לקוראים. גם באפשרות לתקן טעויות כשהן קורות (מה לעשות, אבל גם אנחנו בני אדם...) ולעדכן ידיעות כעבור מספר שעות, אין לזלזל.

אי אפשר להתעלם גם מכך שהקורא יכול לעיין בכתבות העדכניות מבלי להזדקק לכרטיס אשראי (שאלתם על הארכיון שלנו... טוב זה משהו אחר. גם עיתון אינטרנט צריך להתפרנס ממשהו). האינטרנט גם מאפשר לקורא לשמור כתבות על גבי קבצים ולהגיב לאמור בהן, כמו גם לתגובותיהם של שאר הקוראים.

בקיצור, קוראים יקרים, גם אם "הואשמנו" פה ושם בתגובותיכם (טוק-בקים נשמע יותר טוב, לא?...) בשטחיות ובהשמטת פרטים, הרי שזה המחיר שנדרשנו לשלם בעבור המהירות. ובינינו, כמה מכם באמת קוראים כתבה בת אלף מלים לכל אורכה?

"דניאלי, נראה לי שהבהרת את הנקודה. רצית לומר משהו נוסף?"

כן. בתור מי שלא עבר דרך מסדרונות הפקולטות לתקשורת, ייתכן שאקים עליי לא מעט מומחים אם אומר שלעניות דעתי (הצנועה...), אחד מתפקידיו החשובים ביותר של העיתונאי הכלכלי המסקר את הבורסה המקומית הוא לשמש פה לבעלי המניות מקרב הציבור.

בבורסה כגון זו התל אביבית, המאופיינת בחברות אשר מרביתן נשלטות על ידי בעלים המחזיקים בלמעלה ממחצית ממניותיה של החברה, קיים חשש לניצול מעמד זה לשם ביצוע עסקות בעלי עניין, משיכת משכורות עתק ועוד.

אז נכון, תמיד ישנו הרצון להביא עוד ועוד "סקופים", אבל לפעמים, עדיף היה להקדיש זמן לנבור בדיווחים המיידיים, בתשקיפים ובדו"חות הכספיים בניסיון להביא לקוראים דווקא את "הפרטים הקטנים" (אלוהים נמצא בפרטים הקטנים למי ששכח...), אלה שיש מי שהיו מעדיפים שיישארו בצל.

"תגיד, סיימת?"

לא. יש לי עוד מה לומר, אבל נראה לי שאנחנו נוגעים כבר בקו ה-650 מילה... עורכי המשנה בדסק יכעסו עליי וזה לא משהו שאני רוצה שיקרה, דקה לפני יום הכיפורים... אז יאללה, אני מקווה שאין פה יותר מדי קוראים כעוסים. למי מביניכם שהגיע בשלום עד פה (וגם למי שלא...), אני מאחל גמר חתימה טובה ושנת השקעות מוצלחת. תודה לכם.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט