עוד רבעון של צמיחה למשפחת שרצקי: הכנסות איתוראן גדלו ב-11%; הרווח טיפס ב-163% לעומת הרבעון המקביל

החברה דיווחה ברבעון על הכנסות של 76.9 מ' ש' ורווח נקי של 9.5 מ' ש'; הכפילה הרווח התפעולי ל-18.7 מ' ש'; זכתה בחוזה מהותי עם צה"ל; צופה ירידה בהוצאות המימון

אילן מוסנאים
אילן מוסנאים

חברת איתוראן (אתרן:ת"א), העוסקת באיתור רכבים, ממשיכה במסורת של הצמיחה שלה, ומדווחת ברבעון הראשון על גידול נוסף בסעיפי ההכנסות והרווחיות שלה.

החברה מדווחת ברבעון על מחזור הכנסות של 76.9 מיליון שקל, הגבוה בכ-11% מההכנסות של 69 מיליון דולר שהציגה החברה ברבעון הראשון של 2003. מספר זה נמוך, עם זאת, בכ-1% בהשוואה להכנסות של כ-77.3 מיליון שקל שהחברה רשמה ברבעון הרביעי של 2003.

בשורה התחתונה של הרווחים מדווחת החברה, שבשליטת משפחת שרצקי, על רווח נקי של 9.5 מיליון שקל, הגבוה בכ-16% מהרווח ברבעון הקודם ובכ-163% בהשוואה לרווח ברבעון המקביל.

איתוראן מדווחת כי החברות הבנות שלה בברזיל ובארגנטינה הגדילו את מספר המנויים שלהן, וזאת למרות שתקופת העסקים בכל שנה קלנדרית מאופיינת במספר ימי עסקים נמוך יחסית לרבעונים האחרים, וזאת עקב חופשות הקיץ והקרנבלים. לאור זאת, בחברה מעריכים כי ברבעונים הבאים יירשם גידול מהותי במספר המנויים בחברות הבנות, בהשוואה לרבעון הראשון.

בנוסף מדווחת החברה כי בפברואר 2004 גדל שיעור מס המחזור בברזיל בכ-4%. החברה מציינת כי להערכתה, לשינוי בשיעור מס המחזור תהיה השפעה על מחזור ההכנסות שלה מדמי מנוי, אולם השפעה זו לא תפגע בשיעורי הרווח ובסך הרווח התפעולי שלה.

החברה כותבת בדו"ח הדירקטוריון שלה כי במהלך הרבעון הראשון היא ביצעה בארץ כמות גדולה של התקנות חדשות של מערכות איתור, שהיתה הגבוהה ביותר שלה בשלוש השנים האחרונות. הנהלת החברה מציינת כי באופן מסורתי הרבעון הראשון בארץ מאופיין במספר גדול של התקנות, וזאת בעיקר עקב הגידול בחידוש פוליסות ביטוח שנתיות הנעשה בדרך כלל בתחילת השנה.

לאור זאת, בחברה מעריכים כי ברבעונים הבאים של השנה תהיה ירידה במספר ההתקנות החדשות, אולם הנהלת החברה מעריכה כי חלקה בשוק ההתקנות המקומי (שהיום נאמד בכ-70%) ילך ויגדל.

החברה מציינת כי בנוסף לשיווק מוצרי האיתור והמיגון למניעת כלי רכב, משווקת החברה גם מוצרים בתחום ציי הרכב בארץ ובעולם. בתחום זה, כותבת החברה, היא זכתה באחרונה במכרז של צה"ל לניהול כלי רכב, הכולל מאות כלי רכב ושהוא הגדול ביותר בו היא זכתה בתחום זה עד כה.

איתוראן מתייחסת גם לפעילות החברה הבת בארה"ב, אשר ממשיכה את הקשר העסקי עם חברת Cingular, לשיווק מערכות GPRS. איתוראן כותבת כי בשלב זה החברה הבת בארה"ב עומדת בציפיות ובתחזיות המכירות של מערכות ה-GPRS. בהנהלת החברה מעריכים כי במידה שתימשך העמידה ביעדים של מכירת המערכות, היא תחל לשווק את המערכות לעיל בכל ארה"ב.

במקביל לשיפור בהכנסות החברה, החברה מצליחה לצמצם את עלות המכירות, ההתקנות והעמלות שלה בכ-16% לרמה של כ-23.4 מיליון שקל, כך שלמרות עליה של כ-8.6% בהוצאות התפעוליות שלה ל-16.2 מיליון שקל, היא מצליחה להפחית את סך העלויות המכר שלה בכ-7% לרמה של כ-39.6 מיליון שקל.

בעקבות זאת הרווח הגולמי של איתוראן מטפס בכ-42% לרמה של 37.3 מיליון שקל. שיעור הרווח הגולמי מהמכירות מסתכם ברבעון בכ-48.5%, וזאת בהשוואה לשיעור רווח גולמי של כ-38.2% ברבעון המקביל.

החברה מצליחה לשמור על קצב הגידול בהוצאות התפעוליות שלה, אשר גדל ברבעון בכ-8.5% לרמה של 18.6 מיליון שקל, וזאת בהשוואה להוצאות תפעוליות של כ-17.2 מיליון שקל ברבעון המקביל. בעקבות זאת הרווח התפעולי של החברה תופח בכ-100% ל-18.7 מיליון שקל.

את רווחיות החברה שוחקת בהמשך הדו"ח עלייה בהוצאות המימון של החברה לרמה של 3.8 מיליון שקל, וזאת בהשוואה לרמה של כ-428 אלף שקל ברבעון המקביל. בחברה מסבירים כי הגידול בהוצאות המימון נבע מהפיחות בשער השקל במהלך הרבעון, שקוזז על ידי הירידה ביתרות האשראי הבנקאי לטווח קצר ולטווח ארוך.

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן, מציין כי הנהלת החברה מעריכה כי מגמת הצמיחה והגידול ברווח התפעולי וברווח הנקי תימשך גם ברבעונים הבאים בשנת 2004. עוד אמר שרצקי כי "כתוצאה מהסבת הלוואות דולריות להלוואות שקליות, וכתוצאה מירידה ביתרת ההלוואות עקב פירעון שוטף של הלוואות, בחברה מעריכים כי הוצאות המימון יקטנו משמעותית החל מהרבעון השני של השנה".

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"