פריצקי: אבד הסיכוי שהאחים עופר יקימו את תחנת הכוח הפרטית ברמת חובב

שר התשתיות טוען כי משרדו ורשות החשמל אינם יכולים להיענות לתביעות שהציבו האחים עופר לשיפור תנאי המכרז; מקורב לאחים עופר: פתרון אפשרי לבעיה הוא הכרזה על האחים כזוכים במכרז והכפלתו ל-740 מגאווט

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

אבד הסיכוי כי האחים עופר יקימו את תחנת הכוח הפרטית ברמת חובב, כפי שהתחייבו במכרז שבו זכו - כך אמר אתמול שר התשתיות יוסי פריצקי. לדבריו, משרד התשתיות ורשות החשמל אינם יכולים להיענות לתביעות שהציבו האחים עופר לשיפור תנאי המכרז.

ב-97' פירסמה חברת החשמל מכרז להקמת תחנת כוח פרטית ברמת חובב מסוג "טורבינת גז" בהספק של 370 מגאווט ובהשקעה של 250 מיליון דולר. תחנת הכוח מתוכננת לנצל גז טבעי שאמור להגיע לאתר רמת חובב בסוף 2004 או בתחילת 2005.

במארס 99' זכו האחים עופר במכרז, אך עקב סעיף שכללה חברת החשמל במכרז, לפיו יחייב הזכיין למכור לה את כל החשמל שייצר, קבע הממונה על ההגבלים העסקיים (לשעבר) דוד תדמור, כי מדובר בהגבל עסקי ועל חברת החשמל לבקש אישור לכך מהרשות להגבלים. הרשות דחתה את הבקשה.

עד שנמצא הסדר מוסכם בסוגייה חלפו שנים מפרסום המכרז, והאחים עופר הודיעו כי תנאי הסחר, המימון ומחירי הציוד להקמת תחנת הכוח השתנו, ודרשו להעלות את התמורה שתשולם להם בעד החשמל שייוצר בתחנה. חלק מהדרישות התקבלו וחלק אחר נדחה; עד כה לא נמצאה נוסחה מוסכמת להקמת התחנה.

במקביל להתדיינות עם האחים עופר פירסם משרד התשתיות מכרז נוסף להקמת טורבינת גז פרטית בהספק של 370 מגאווט שתוקם במישור רותם. המכרז, שפורסם ב-2002, כלל שינויים רבים לעומת מכרז רמת חובב. ההצעה היחידה שהוגשה במכרז היתה של האחים עופר, אך עד כה לא הכריזה ועדת המכרזים עליהם כזוכים.

מקור באחים עופר אמר אתמול כי פתרון אפשרי לסוגייה, שימנע הגשת תביעות משפטיות בהן בקשה לפסק הצהרתי שיקבע כי הם הזוכים במכרז רותם, הוא הכרזה על האחים עופר כזוכים במכרז וכן הכפלת המכרז ל-740 מגאווט. הכפלת המכרז מחייבת פטור ממכרז שאותו יכול לתת רק החשב הכללי באוצר באישור הממשלה.

שר התשתיות יוסי פריצקי אמר בתגובה כי אינו מתנגד להכפלת המכרז לאחר המחסור החמור ברזרבות חשמל במשק, אך הדבר מחייב פטור ממכרז שספק אם ניתן להשיג. לדבריו הגדלת המכרז ב-50% אפשרית ללא קבלת פטור ממכרז, ובכוונתו לשקול אפשרות זו, אם תתקבל פנייה בעניין מצד האחים עופר.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"