כמה שווה פולאר תקשורת?

לפי הצעת הרכש של החברה האם - פולאר תקשורת שווה רק 34 מיליון דולר, בעוד שלפי הערכת השווי של דלויט טוש ממארס האחרון - 63.3 מיליון דולר. אם כך, כיצד קרס שוויה של החברה בקרוב ל-50% בתוך מספר חודשים?

אלי דניאל
אלי דניאל

חברת פולאר השקעות (פלר :ת"א) הנמנית על קבוצת שרפ"ק (שרם :ת"א) הודיעה היום על כוונתה לפרסם הצעת רכש למניות החברה הבת פולאר תקשורת (פלרתק :ת"א). פולאר מציעה לשלם לבעלי המניות של החברה הבת מחיר של כ-6.33 שקלים למניה, מחיר המשקף לה שווי של כ-151 מיליון שקל או כ-34 מיליון דולר. ההמרה לדולר אינה עניין תמוה שכן היא נדרשת לשם ההשוואה להערכת השווי האחרונה של פולאר תקשורת.

למי ששכח נזכיר כי בשלהי חודש מארס האחרון פירסמה פולאר השקעות הערכת שווי מקיפה שהוכנה עבורה על ידי חברת דליוט טוש שירותי ייעוץ ישראל. הערכה זו, אשר הוכנה לצורך יישומו של תקן 15 בדו"חותיה של פולאר לרבעון הרביעי של שנת 2002, התייחסה לשוויין של ההחזקות המצויות בפורטפוליו של פולאר, לרבות פולאר תקשורת.

בהערכת השווי אותה הכינה דלויט טוש נאמד שוויה של פולאר תקשורת ב-63.3 מיליון דולר, שווי הגבוה בכ-86% מתג המחיר אותו הציבה עתה החברה האם. אז נכון, הערכתה של דלויט טוש התייחסה לשוויה של פולאר תקשורת כפי שזה היה בתחילת השנה הנוכחית. אבל, מצד שני, האם בתשעת החודשים הראשונים של השנה היו בפולאר תקשורת התפתחויות המצדיקות ירידת שווי של קרוב ל-50%?

מאז תחילת השנה השלימה פולאר תקשורת את מכירת החזקותיה בטלדור בתמורה לכ-48.6 מיליון שקל, בעסקה אשר לא רק שלא גרמה לה הפסד, אלא אף ייצרה לה רווח הון של 1.4 מיליון שקל
מינד
BVRT
שווי מניות פרטנר (פרטנר :ת"א) המוחזקות בידי פולאר תקשורת - כ-2.5% מהון מניותיה של חברת הסלולר - צמח מאז תחילת השנה בשיעור של כ-55% לרמה של כ-122 מיליון שקל, בעוד שהמניות רשומות בספריה של החברה לפי עלות של כ-6 מיליון שקל, בלבד. אמנם מרבית המניות הללו חסומות בפני מכירה - בששת החודשים הראשונים של השנה נמכרה חבילה של 0.1% ממניות פרטנר בעסקה שהניבה רווח הון (לפני מס) של 4.4 מיליון שקל - אך אין מי שיטיל ספק בכך שערכן עולה עשרות מונים על ערכן בספרים, מה גם שפרטנר עברה לפסים של רווחיות נאה.

לפוטנציאל הטמון במניות פרטנר שמוחזקות על ידי פולאר ניתן לצרף גם את ההחזקה בכ-24% מהון המניות של מאינד העוסקת בפיתוח ומכירה של מוצרי תוכנה ופתרונות בילינג (Billing). מניות אלה רשומות בספריה של פולאר תקשורת לפי עלות של כ-30 מיליון שקל בעוד ששווי השוק שלהן עומד כיום על למעלה מ-70 מיליון שקל. בדומה לפרטנר, גם מאינד הציגה במחצית הראשונה של השנה שיפור בתוצאותיה - הכנסות של כ-5.9 מיליון דולר ורווח של כ-1.6 מיליון דולר.

אמנם מרבית המניות הללו חסומות בפני מכירה אך אין מי שיטיל ספק בכך שערכן עולה עשרות מונים על ערכן בספרים, מה גם שפרטנר עברה לפסים של רווחיות נאה
ארנט
ARLC
בקיצור, למרות שבמאזנה של פולאר תקשורת כלולה גם התחייבות לזמן ארוך לבנקים בהיקף של כ-126 מיליון שקל, תג המחיר שניתן לה עתה עשוי לעורר תמיהה בשל גובהו הנמוך מה שאינו לטובת בעלי המניות מקרב הציבור. האמנם ניהולה של החברה מאז תחילת השנה היה "כה כושל" עד אשר שווייה התכווץ לכ-34 מיליון דולר?

ואם כבר מזכירים את תג המחיר האמור, הרי שזהו בדיוק השווי לפיו רכשה פולאר, במהלך חודש יוני האחרון, את החזקתו של בנק לאומי (לאומי :ת"א) בכ-9.2% ממניות פולאר תקשורת. הבנק קיבל אז כ-14 מיליון שקל תמורת מניותיו כאשר סכום זה עשוי לצמוח בהתקיים תנאים מסוימים שנקבעו בהסכם. הניחוש שלנו - אם תג המחיר של פולאר תקשורת בהצעת הרכש יעלה, גם בנק לאומי יפוצה בשל כך.

סיכומו של דבר הוא שבפולאר מעוניינים כיום בעיקר במזומנים המצויים בקופת החברה הבת, ולשם כך מתכוונת החברה להעביר לפולאר תקשורת את החזקותיה בקונרס ובאופירטק תמורת ערימת מזומנים. מכיוון שספק רב אם ניסיון שכזה יכול להצליח כל עוד פולאר תקשורת היא חברה ציבורית, מגיעה עתה הצעת הרכש. בשבועות הקרובים נדע אם פולאר תצליח בהצעת הרכש שלה, אם לאו.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן