פרשת פלד-גבעוני נמשכת: נאמן פויכטונגר השקעות דורש מהדירקטורים ומכלל ביטוח פיצוי בסך 250 מיליון שקל

כך נודע ל-TheMarker; קיבלו התראה לפני הליכים - ז'ק אושורוב, יעקב בכרך, אהרון בר דוב, יוסף ברון, תמר גיא, יעקב ויניגר, דניאל יצחקי, נח כנרתי ונעה ליפקין

גולן פרידנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גולן פרידנפלד

פרשת פלד-גבעוני שהסעירה את שוק ההון לפני כשנתיים, ממשיכה לעורר הדים גם היום. נאמן חברת פויכטונגר השקעות, הד"ר שלמה נס, שלח במהלך השבוע החולף מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לכל הדירקטורים בחברת פויכטונגר השקעות, וכן לחברת כלל ביטוח (כללבט :ת"א)שביטחה את אותם דירקטורים, ובו הוא דורש מהם לפצות את החברה ב-250 מיליון שקל, כך נודע ל-TheMarker.

הדירקטורים הנתבעים הינם פרופסור ז'ק אושורוב, יעקב בכרך, אהרון בר דוב, יוסף ברון, תמר גיא שפרשה מתפקידה שלושה חודשים בלבד לאחר שמונתה, יעקב ויניגר, דניאל יצחקי, נח כנרתי ששימש כדח"צ חודשים ספורים והודיע אף הוא על פרישה, ונעה ליפקין.

עורכי הדין מטעם הנאמן, משרדי ב.לוינבוק ושות', יהושוע שטיין וגיא גיסין ושות' מציינים במכתב ההתראה כי אם עד ליום ה-15 באוגוסט לא ישולמו 250 מיליון השקל, אזי יינקטו כנגד הדירקטורים ונגד חברת הביטוח שביטחה אותם, הצעדים המשפטיים הנדרשים.

עורכי הדין טוענים במכתבם כי הדירקטורים נהגו ברשלנות במילוי תפקידם, תוך אי עמידה בחובת הזהירות והמיומנות המוטלות על כל אחד מהם. "זאת, כך נכתב במכתב, "תוך שאפשרתם (הכוונה לדירקטורים ג.פ.) לגורמים שונים לנהוג בחברה כבתוך שלהם, ולנצל את נכסי החברה לקידום מטרות זרות וחסרות היגיון כלכלי מבחינתה של החברה".

עוד מציינם עורכי הדין במכתבם כי, "כתוצאה ישירה מהתנהגותם הרשלנית של הדירקטורים ומההחלטות שקיבלו בתפקידם כנושאי משרה בחברה, הפכה פויכטונגר השקעות מחברה יציבה עם הון עצמי של 110 מיליון שקל שהיווה 96% מהמאזן ו-82 מיליון שקל בקופה, לחברה חדלת פירעון שכל נכסיה משועבדים, ואשר נטלה על עצמה התחייבויות בהיקף עתק של למעלה מ-240 מיליון שקל".

"כיום", מוסיפים עורכי הדין,"קרסה החבה לחלוטין והיא נזקקת להגנת בית המשפט מפני נושיה והכל כתוצאה מהחלטותיכם חסרות ההגיון והרשלניות, בעיקר באותו שבוע בשלהי אוגוסט 2001 בו רוקנה החברה מנכסיה ומתוכנה תוך פגיעה חמורה בחברה ובנושיה".

קבוצת פלד-גבעוני השתלטה על חברת פויכטונגר השקעות באוגוסט 2001, ומיד לאחר מכן מינו בעלי השליטה את הדירקטוריון החדש מטעמם. לקבוצה שהובלה על ידי טל יגרמן, היתה תוכנית-על, שמהותה היתה להוות את אחת מחברות האחזקה הגדולות במשק. באמצעות השתלטות, שנכשלה, על חברת פורמולה מערכות ורכישת קבוצת פויכטווגר כולה. תפקידה של פויכטוונגר השקעות בתוכנית העל, ובעיקר על פי תוכניתו של טל ייגרמן, היתה לממן את אותן רכישות ענק באמצעות הלוואות והון עצמי, שנשאב מתוך פויכטונגר השקעות, מבלי שזו תקבל ביטחונות ראויים.

כך למשל, התחייבה פויכטונגר השקעות לרכוש את החברה הכושלת יסקל, על פי מחיר של 65.6 שקלים ואשר שיקף ליסקל שווי דמיוני של 185 מיליון שקל. שווי זה היה גבוה בכ-90% ממחיר השוק של יסקל באותה עת, וגבוה בכ-900% מהונה העצמי של החברה. בגין רכישת מניות יסקל, הוצאו מפוייכטונגר השקעות כ-88 מיליון שקל.

אל העסקות הללו הצטרפו עסקות נוספות, שבאחת מהם, לפי טענת עורכי הדין, שולמו 5 מיליון שקל לטל ייגרמן כעמלת תיווך, והועמדו כל נכסיה של החברה כבטוחות לאשראים בהיקף של מיליוני שקל שנלקחו מהבנקים לצורך רכישות נוספות.

עורכי הדין מוסיפים ותוקפים במכתב את הדירקטורים וכותבים להם, "אישורכם לעסקות הללו, ניתן בהליך חפוז ובלתי סביר בנסיבות העניין, ותוך קבלת מידע חלקי ומגמתי בלבד אם בכלל. דירקטוריון החברה כולו (למעט דח"צ אחד) הוחלף יום עסקים אחד לפני אישור רכישת מניות יסקל בסכום של עשרות מיליוני שקל". "ברור", מציינים עורכי הדין,"כי בפרק הזמן הזה לא ניתן היה לפעול כנדרש מדירקטור ונושא משרה סביר וזהיר, בבואו לקבל החלטה בעניין ביצוע עסקות בהיקף כאמור, וברמות הסיכון כפי שהיו בעסקות אלו, אשר אישורן עשוי היה להוביל לתוצאות קשות וגורליות לחברה - מה שבסוף באמת קרה".

עורכי הדין הביעו גם סלידה מחוות הדעת שהתקבלו בחברה בעת קבלת ההחלטות, וכותבים לדירקטורים: "בעת אישור העסקות הנדונות, מצאתם לנכון להסתמך כמעט בלעדית על עצותיו וניתוחיו של טל ייגרמן, תוך שהנכם מתעלמים מהאינטרס העסקי הישיר שהיה לו בקשירת העסקות, לרבות עמלות במליוני שקל, ומבלי שתעמידו בבחינה אובייקטיווית סבירה את המידע והמסמכים שנמסרו על ידו או על ידי בעלי השליטה האחרים בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח