כלכלנים: אם המחלה לא תתפשט לישראל ההשפעות יהיו מינוריות

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

מחלת הסארס, שכבר משפיעה על התנהגות צרכנים בעולם, לא גרמה עד כה לתגובות חד משמעיות בשווקים הפיננסיים בעולם ובישראל; בתי השקעות וכלכלנים לא הצליחו למקד את הערכותיהם ולציין איזה שינויים דרמטיים עשויים להתרחש בכלכלת העולם, כיצד יגיבו שוקי המטבע, איזה מניות ירשמו עליות ואיזה יצללו. כלכלנים בישראל סבורים כי השפעותיה הכלכליות של המחלה יהיו מינוריות, לפחות ברמת התחלואה הנוכחית.

מנכ"ל מודלים כלכליים, יעקב שיינין, אמר כי הערכה כלכלית חייבת לכלול הנחה בדבר התפשטות המחלה. "אם המחלה תתפרץ ולא יצליחו להשתלט עליה, קשה לדעת מה יהיה", אמר שיינין. "ואולם אם המצב יישאר כפי שזה נראה היום - שהמחלה תמשיך להיות מבודדת בדרום מזרח אסיה, ומדינות המערב ישמרו על עצמן - ההשפעה על כלכלת העולם תהיה קטנה".

שיינין הוסיף כי אם מדינות המערב יישארו מחוץ למעגל של התפשטות המחלה - ייפגעו השירותים, התיירות והמסחר בסין, טאייוואן וסינגפור. ואולם לדבריו, לא תהיה פגיעה בכלכלות של אירופה וארה"ב, ולכן ישראל, שמפנה כ-70% מהיקף היצוא שלה למערב, לא תושפע באופן משמעותי.

מנכ"ל חברת חיסונים פיננסיים, אדם רויטר, אמר כי הפגיעה הכלכלית בישראל אינה משמעותית בשלב זה.

לדבריו, בטווח רחוק יותר תיתכן אף התפתחות חיובית, כאשר חלק מהביקושים יופנו לאזורים בעולם שלא נפגעו מהמחלה. עם זאת הוא מזכיר כי פעילות מסחרית של גופים ישראליים בסין תספוג מכה מסוימת.

רויטר משווה את המחלה למלחמה, הפוגעת בתוצר של המדינה שבה היא מתחוללת. לדבריו, התוצר של סין יקטן בגלל קיטון צפוי בביקוש למוצרים שהיא מייצאת, ועקב ירידה צפויה בביקושים בשוק המקומי הסיני, שתתרחש במקביל. רויטר הוסיף כי מדובר בשני תהליכים שליליים במידה מסוימת עבור הכלכלה בישראל; הוא מזכיר כי היקף היצוא הישראלי לדרום מזרח אסיה גדול מ-2 מיליארד דולר.

לדברי רויטר, היבוא מסין עלול להצטמצם בשל הפסקת הביקורים של אנשי עסקים במקום. ואולם לדבריו, בשלב ראשון לא יורגש שינוי תודות למלאי גדול שמחזיקים היבואנים, ולשימוש באמצעים טכנולוגיים שמייתרים את המפגש.

כלכלן המקרו שלמה מעוז מנשואה זנקס, אמר כי סין נהפכה בשנים האחרונות ל"רצפת הייצור" של העולם. "דבר זה עשוי להשתנות", הוא הוסיף. הוא מזכיר כי חברות ענק בעולם הפנו את הייצור לסין בהיקפים של עשרות מיליארדי דולרים. לדבריו, רק ברבעון הראשון של 2003 צמחה כלכלת סין בקצב שנתי של 9.9%, כאשר היבוא גדל ב-52% והיצוא גדל ב-35%. מעוז הוסיף כי בנקי השקעות כבר הפחיתו את תחזיות הצמיחה בסין 8בכ-2%.

לדבריו, העסקים עם סין ייפגעו, מכיוון שוועידות וידיאו אינן יכולות לשמש תחליף למפגשים פנים אל פנים. עם זאת הוא אמר כי הפגיעה תסתכם בכמה עשרות מיליוני דולרים - "בעיקר מכיוון שחברות ישראליות עדיין לא הרוויחו בסין באופן משמעותי". מעוז הוסיף כי ישראל עשויה לצאת נשכרת מבחינה כלכלית אם תשכיל להימנע מפגיעה בריאותית כלשהי.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?