חברת חשמל תקים את תשתית הולכת הגז ב-350 מיליון דולר

כך החליט אתמול ראש הממשלה, למרות התנגדותו של הממונה על ההגבלים העסקיים; עם תום ההקמה תועבר צנרת הגז לזכיין פרטי

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

על אף התנגדותו הנחרצת של הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, החליט אתמול ראש הממשלה, אריאל שרון, לאשר את הצעת משרד התשתיות להטיל על חברת החשמל את הקמת תשתית ההולכה לגז הטבעי. בדיון שנערך אתמול במשרד ראש הממשלה תמך משרד האוצר בהצעת משרד התשתיות. ההיקף הכספי של הפרויקט שיימסר לחברת החשמל עשוי להגיע ל-350 מיליון דולר.

הפרויקט אמור להסב את תחנות הכוח משימוש במזוט לשימוש בגז טבעי שהוא זול יותר ואינו מזהם את האוויר; הסבת משק האנרגיה לגז טבעי תוזיל את עלויות האנרגיה במשק בשנים הראשונות בכ-60 מיליון דולר, ובכ-100 מיליון דולר בשנה לאחר מכן.

בדיון תבע שטרום כי ייקבע מפורשות בחקיקה שהפעלת תשתית ההולכה לא תימסר לחברת החשמל. הוא הוסיף כי חברת מקורות, שעליה הוטל להקים מתקן התפלה בתנאי שלא תשמש כמפעיל, עושה כל שיכולתה כדי להימנע מלפרסם מכרז לתפעול המתקן. שטרום אמר בעבר כי עדיף למסור ללא מכרז את הקמת התשתית והפעלתה לקבוצת פז-אפריקה ישראל שהשתתפה במכרז שבוטל מאשר לחברת החשמל.

בשלבים הראשונים של הפרויקט יוקמו חלקי התשתית הדחופים יותר, הכוללים צינור להולכת הגז מאשדוד לתחנות הכוח בגזר (ליד רמלה); צינור תת ימי להולכת הגז מאשדוד לחוף דור (בחוף הכרמל) עם כניסה לתחנת הכוח רידינג בתל אביב ושלוחה יבשתית מחוף דור לאתר תחנות הכוח "חגית" (ליד בת שלמה); וצינור להולכת הגז מאשדוד (או מאשקלון) לאתר תחנות הכוח ברמת חובב ולמישור רותם, ומשם למרכזי הביקוש התעשייתיים בים המלח.

חברת החשמל תממן את הקמת הפרויקט באמצעות גיוס באג"ח והלוואות ממערכת הבנקאות בישראל ובחו"ל. התוכנית קובעת כי משרד התשתיות יקים חברת נכסים ממשלתית,

שתרכוש מחברת החשמל את הבעלות על חלקי התשתית שיושלמו. החברה הממשלתית תפעילם עד לרכישתם והפעלתם על ידי זכיין שייבחר במכרז מסוג .BOT

בנוסף, התוכנית קובעת כי יוקם צוות בינמשרדי למשרד התשתיות, האוצר והמשפטים, שיפעל מול חברת החשמל בכל התחומים הקשורים להקמת פרויקט, ובכלל זה הפיקוח על עלויות ההקמה. שרון אמר בעת הצגת התוכנית אתמול כי אין כל צורך בדיון נוסף ויש להתחיל מיד בביצוע.

שטרום הזהיר כי יש פגם בכך שחברת החשמל, שהיא מונופול בצריכת הגז הטבעי, גם תקים את מונופול ההולכה לגז הטבעי. לפי הערכות, שטרום אינו יוכל למנוע את מסירת הפרויקט לידי חברת החשמל, אך עשוי לפעול במסגרת סמכויותיו, כדי לוודא שהתשתית תועבר לידיים פרטיות לאחר שתושלם.

סגנית שרת התשתיות, נעמי בלומנטל, אמרה אתמול כי ההכרח להקים במהירות את התשתית הנחה את משרדה בגיבוש התוכנית. לדבריה, הגז צפוי להגיע לישראל באמצע 2003, וכל עיכוב נוסף בהקמת התשתית עלול להסב נזק כבד למדינה, לציבור ולחברת החשמל ולמנוע הקטנת זיהום האוויר.

מקור בכיר באוצר אמר כי בנסיבות שנוצרו לאחר ביטול מכרז ההולכה, נאלץ האוצר להסכים לתוכנית, אף שהתוואי הימי צפוי לייקר את הפרויקט. לדברי הבכיר, נותרו דברים רבים מאוד להסדיר, ואלה יידונו במשא ומתן שיתנהל עם חברת החשמל לגיבוש הסכם מפורט בינה לבין המדינה.

המקור הוסיף כי חברת החשמל נבחרה בגין היותה הגורם היחידי שבבעלות ציבורית המסוגל להתארגן להרמת פרויקט מורכב כזה. "נכון שחברת החשמל לא הקימה מעולם צינור גז, אך החברה הזאת גם לא הקימה מעולם במה ואיצטדיון לכבוד האפיפיור". הבכיר הוסיף כי האוצר ידאג לכך שההשקעה בהקמת הפרויקט לא תמצא את דרכה לתעריפי החשמל.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"