בגמול סהר מעריכים: בשנה הקרובה יבצע לאומי הפרשות רבעוניות ממוצעות של כ-450 מיליון שקל

לאומי קארד תגיע לאיזון בשנה הבאה; למרות החשיפה הגבוהה לענף התקשורת - לבנק יכולת טובה להתמודד עם מימוש סיכוני אשראי; הרווח הנקי יצמח השנה בכ-11% ל-998 מיליון שקל;

אלי דניאל
אלי דניאל

האנליסטית רונית חלימה מבית ההשקעות גמול סהר מעדכנת היום את המלצתה למניית בנק לאומי (לאומי: ת"א) על רקע דו"חות הבנק לרבעון הראשון של שנת 2002. האנליסטית מותירה למניית הבנק המלצת "קנייה" תוך הפחתת מחיר היעד מ-9.20 שקלים ל-7.85 שקלים, מחיר הגבוה בכ-28% ממחיר המניה בבורסה.

חלימה מציינת כי שיעור ההפרשות ברבעון הראשון של שנת 2002 נראה נמוך במקצת בהתחשב במצב הכלכלי במשק ובהרעה במצבם הפיננסי של לווים גדולים. להערכתה, בשנה הקרובה נהיה עדים להפרשות רבעוניות ממוצעות בסך של כ-450 מיליון שקל, רמה הנמצאת בין הרף העליון של סוף שנת 2001 לבין הרף התחתון של הרבעון החולף, וזאת בכפוף לכך שלא תהיה החרפה משמעותית במצב הכלכלי במשק.

בהתייחסה לפעילותה של לאומי קארד, מציינת חלימה כי בשל אלמנט היתרון לגודל ונטיית מרבית הלקוחות להחזיק כרטיס אשראי המזוהה עם הבנק בו הם מנהלים את חשבונם, צפויה חברת כרטיסי האשראי להגיע לאיזון כבר בשנה הבאה.

היתרון לגודל של בנק לאומי בא לידי ביטוי באחיזתו במגזר משקי הבית, אומרת חלימה. למשקי הבית מספר יתרונות מהותיים - פיזור סיכונים גבוה ורמת מרווחים פיננסיים יציבה, וביטוי להיותם של משקי הבית כרית ביטחון ניתן למצוא בבחינת שיעורי התרומה לרווח של החטיבות השונות בבנק. כך, בעוד שחטיבת הקמעונות (משקי הבית) והחטיבה המסחרית (עסקים בינוניים) מצליחות לשמור על רווחיות, החטיבה העסקית עברה להפסד.

חלימה מציינת כי מבין חמשת הבנקים הגדולים, יחס ההון הראשוני בבנק לאומי הוא הגבוה ביותר - 6.8%, רמה זו של הלימות הון מהווה יתרון מהותי עבור הבנק בעיקר בתקופת מיתון בה נפגעת הרווחיות ויכולת שיפור הלימות ההון.

ענף התקשורת סומן כאחד הענפים אשר יובילו את הבנקים הישראלים לבצע הפרשות לחובות מסופקים בהיקף של מאות מיליוני שקלים. כך, בבנק לאומי, החובות הבעייתיים למגזר התקשורת מסך האשראי עומדים על שיעור של כ-2.3% בעוד שבבנק הפועלים (פעלים: ת"א) עומד שיעור זה על כ-0.9%, בלבד. עם זאת, חלימה סבורה כי על אף החשיפה הגבוהה לענף התקשורת, לבנק לאומי יכולת טובה להתמודד עם מימושם של סיכוני אשראי, בין היתר, בשל אחיזתו במגזר משקי הבית, הציפיות להמשך השיפור במרווח הפיננסי ורמת ההון הראשוני הגבוהה.

להערכת חלימה, בנק לאומי יסיים את שנת 2002 עם רווח נקי של 998 מיליון שקל, עלייה של כ-11% לעומת הרווח הנקי שהושג בשנת 2001. היקף ההפרשות לחובות מסופקים צפוי להסתכם בשנה הנוכחית בכ-1.5 מיליארד שקל, כ-17% פחות מהיקף ההפרשות בשנת 2001 וכ-27% מהרווח הצפוי מפעילות מימון, רווח אשר עתיד להסתכם בכ-5.6 מיליארד שקל.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?