גנדן השקעות - רקע

אלי דניאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי דניאל

גנדן השקעות, אשר נמצאת בעיצומו של מו"מ מתקדם לרכישת השליטה בקבוצת אי.די.בי, הוקמה בדצמבר 1999 ע"י יצחק דנקנר, נוחי דנקנר (יו"ר הקבוצה), אבי פישר (סגן יו"ר) ורפי ביסקר, ומאז היא פועלת ללא לאות בביצוע השקעות שונות, בעיקר בתחומי הנדל"ן, התיירות התקשורת והטכנולוגיה.

נקודת המפנה בהתפתחותה של החברה היתה ביוני-יולי 2001, כאשר היא ביצעה גיוס הון לפי שווי של כ-180 מיליון דולר, במסגרתו הצטרפו אליה כמשקיעים דארקו הורבט הסלובני, אשר השקיע בגנדן כ-15.5 מיליון דולר באמצעות חברת אקטיבה, ואיש העסקים הישראלי צורי דבוש, ממייסדיה של חברת אמבלייז ובעל השליטה בחברת קליל, שהשקיע אז בגנדן כ-6.3 מיליון דולר. ככל הידוע מחזיק כיום הורבט בכ-9.2% ממניותיה של גנדן ואילו בידיו של דבוש מצויות כ-5.2% ממניותיה של החברה.

ימים ספורים לאחר גיוס זה, השלימה החברה את רכישת השליטה בחברת הנדל"ן המניב נכסי אזורים, וזאת לאחר שרכשה מאזורים, באמצעות גנדן נדל"ן, כ-24% ממניות נכסי אזורים בתמורה ל-30 מיליון דולר, עסקה אשר בוצעה לפי שווי חברה של 125 מיליון דולר. לפני כחודש וחצי מימשה גנדן את שתי אופציות ה-Call שניתנו לה לרכישת יתרת החזקותיה של אזורים בנכסי אזורים, בשעה שהיא שילמה כ-32 מיליון דולר עבור כ-36% נוספים ממניות נכסי אזורים בה היא מחזיקה כיום בכ-83.6% מהון המניות. בימים אלה מבצעת נכסי אזורים מהלך של הנפקה ציבורית במסגרתה היא מתכוונת לגייס כ-50 מיליון שקל.

מלבד ההחזקה בשליטה בנכסי אזורים, שולטת גנדן בחברת הנסיעות נתור, וזאת באמצעות גנדן תיירות אשר בידיה כ-46.3% ממניותיה של נתור. יש לציין כי לגנדן החזקות נוספות במספר חברות ציבוריות אחרות, ביניהן החזקה בכ-20.1% ממניות וילאר ובכ-12% ממניותיה של אלרוב.

עסקה משמעותית אחרת אותה ביצעה גנדן, לפני כחצי שנה, היתה רכישת 48 דונם באזור התעשייה בנתניה מחברת אסם בתמורה ל-75.5 מיליון שקל, וזאת לשם הקמת מרכז קניות בשטח כולל של 25 אלף מטר מרובע, פרויקט אשר ההשקעה הכוללת בו צפויה להגיע לכ-50 מיליון דולר.

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?