מכירת החיסול של משפחת רקנאטי

אודי רקנאטי נחוש למכור את אי.די.בי ושאר נכסי המשפחה למרות המחיר הנמוך. הרקנאטים אולי יוצאים אבל הכוח נשאר במשפחות

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

זה התחיל לפני קצת פחות משנה: אודי רקנאטי, הדמות הבולטת במשפחת אי.די.בי, הודיע לפתע שהוא מאס במדינת ישראל, הוא עובר לגור בשווייץ ומעוניין למכור את חלקו בקונצרן אי.די.בי (אדבא: ת"א) . אבל היום כבר מתברר שלא מדובר רק במהלך אישי של אודי רקנאטי, כי אם במכירת חיסול של נכסי המשפחה ופירוק כל העסקים המשותפים שלה.

אימפריית אי.די.בי נוסדה על ידי סבם של אודי וליאון רקנאטי. למרות שמה האיטלקי של המשפחה, היא עלתה מיוון ופתחה בישראל את בנק דיסקונט, פיתחה השקעות בחברות עסקיות, פתחה בנק בשווייץ וחברת ספנות בינלאומית. בני הדור השני, בראשות רפאל ודני רקנאטי, המשיכו והגדילו את האימפריה, אשר יחד עם המשק הישראלי צמחה לגוף העסקי המוביל בישראל. הרקנאטים היו למשפחת העסקים הבולטת במדינה, שבנוסף לעסקים גם הקפידה לתרום לקהילייה ולתמוך באמנות ובמוסדות אקדמאים.

אלא שהדור השלישי שבא בעקבותיהם, ובעיקר בני הדודים אודי וליאון, כבר לא מצליחים לשתף פעולה. מערכת היחסים בין השניים מעולם לא נחשבה לקרובה, ולאחר שאודי החליט לצאת מישראל ולקחת את נכסיו אתו, כבר לא נותרה ברירה: כל האימפריה, שנפגעה קשות בשנות ה-80 בפרשת המניות הבנקאיות אשר גרמה למשפחה לאבד את בנק דיסקונט, הועמדה למכירת חיסול.

הנכס המשמעותי הראשון שהועמד למכירה היה קונצרן אי.די.בי. בסיבוב הראשון ניסה אחד מבני הדודים, ליאון, לקנות את מניות האחרים ולשמור על השושלת. ליאון נכשל - העסקה שרקח עם קבוצת קרדן התפוצצה בסופו של דבר, והכדור חזר לאודי - כאשר הפעם היה כבר ברור שכולם מוכרים וכי השם רקנאטי כבר לא יופיע בעסקה הבאה בטור בעלי השליטה. לאחר פיצוץ העסקה עם קרדן נראה היה שמצב השוק כה גרוע עד שלא יימצא קונה אחר לקונצרן, וכי גורלה של המשפחה נחרץ לשתף פעולה עוד כמה חודשים או אפילו שנים. המו"מ החדש עם נוחי דנקנר והשותפים האחרים בגנדן מוכיח כי אודי נחוש לבצע את המכירה, גם בשווי נמוך בהרבה ממה שקיווה.

הנכס השני היה הבנק בשווייץ, DBTC, העוסק בעיקר בבנקאות פרטית. לפני חודשיים הודיע הבנק כי הוא מנהל מו"מ למיזוג עם בנק פרטי אחר, גם הוא שייך למשפחה יהודית, משפחת דה-פיצ'וטו. סכום העסקה לא נמסר, אך הערכות בקרב המקורבים היו כי השווי עומד על כ-800 מיליון דולר. מאחר שהבנק של דה פיצ'וטו, UBP, הוא הגדול מבין השניים, סביר להניח שהבנק של הרקנאטים יבלע ב-UBP, כאשר אודי רקנאטי, המתגורר בג'נבה, ישמור בו על תפקיד בדירקטוריון.

גם הנכס העיקרי השלישי, חברת הספנות אשר הנהלתה נמצאת בארה"ב, הועמד כנראה למכירה - כך על פי ידיעות בתקשורת. בשלב מסוים נראה היה שרק ליאון רקנאטי מעוניין למכור את חלקו על מנת לממן את רכישת השליטה באי.די.בי, אבל כיום המגמה ברורה - אודי רקנאטי מפרק את החבילה, אין לו שום רצון או עניין לשמר את שם משפחת רנקאטי בעולם העסקי - וכל אחד מבני המשפחה יוצא לדרך עצמאית.

במאמרי הכלכלה תמיד הסבירו ששוק ההון האמריקאי משוכלל יותר כי שם אין משפחות ששולטות על כל הקונצרנים הגדולים, בעוד שבארץ עדיין מוחזקת הכלכלה על ידי מספר משפחות בולטות. משפחות כמו רקנאטי, עופר, דנקנר ועוד מספר אנשי עסקים מצליחים מהדור הראשון כמו אליעזר פישמן, לב לבייב, משפחת נמרודי וחבורת שרם-פודים-קלנר אכן שולטים על חלקים גדולים של הסקטור העסקי המקומי.

התהליך של פירוק נכסי המשפחות על ידי בני הדור השני והשלישי היה אמור להאיץ מגמה זו גם בישראל, אבל כנראה שאצלנו הרוכשים מעטים והכל קורה הרבה יותר לאט. גם כאשר משפחה אחת מפרקת ומוכרת את עסקיה, מיד משפחה אחרת היא זו שנכנסת לתמונה. כך היה עם משפחת אייזנברג, שלאחר מות המייסד, שאול, מכרה את הנכס העיקרי שלה, החברה לישראל, למשפחת עופר. וכך עשוי להיות במקרה של הדור השלישי של הרקנאטים - שימכרו את אי.די.בי דווקא לדור השני של משפחת דנקנר.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"