בחזרה לשנות ה-50

שיפוץ קו הרכבת לירושלים הוא סימפטום לבולמוס מסילות הברזל הלא הגיוני שאוחז בישראל. חבל שהנהלת הרכבת לא קיבלה החלטה לדחות את ההצעה להעסיקה כקבלן ממשלתי לעבודות דחק

יעקב צלאל
יעקב צלאל
יעקב צלאל
יעקב צלאל

החלטתו של רה"מ אריאל שרון, בהמלצתו של שר התחבורה, אפרים סנה, לשקם את קו מסילת הרכבת בית שמש-ירושלים, משתלבת היטב במדיניות הבלתי רשמית: "בחזרה לשנות ה-50".

קו הרכבת הישן לירושלים הוא מיותר, או במלים אחרות - בזבוז כסף, הרבה כסף, זמן ואנרגיה. חבל שהנהלת הרכבת, המצטיירת כהנהלה עניינית, לא היתה מסוגלת לקבל החלטה נטולת נוסטלגיה בתחום הזה, ולדחות את ההצעה להעסיקה כקבלן ממשלתי לעבודות דחק.

שיפוץ קו הרכבת לירושלים הוא סימפטום לבולמוס מסילות הברזל הלא הגיוני, שאחז בישראל בשנים האחרונות. במשך עשרות שנים, מרצון או שלא, שמרו ממשלות ישראל על רמת השקעה נמוכה במסילות.

היה בכך היגיון רב. מצד אחד ישראל היא מדינה בעלת קווי תחבורה קצרים מדי לפעילות מסילתית עם תשואה כלכלית סבירה, מצד שני הקמת תשתית מסילות מודרניות והפעלת לוח זמנים מתוזמן היטב של רכבות הוא עניין מסובך ביותר שתרבות הניהול הישראלי לא תוכל להתרגל אליו.

איחור של דקה ביציאת רכבת מהתחנה שונה לגמרי מאיחור של דקה ביציאה של אוטובוס מהתחנה. הגמישות התפעולית של מסילות הברזל היא כמעט אפסית, בעוד הגמישות התפעולית של אוטובוסים היא אין סופית.

ישראל חסרה תשתית אנושית מקצועית המסוגלת להפעיל מערך רכבות מורכב (ולעניין זה, תאונת רכבות בלוח הזמנים המוגבר החדש של הרכבת, היא רק שאלה של זמן). עדות לכך הם הולכי רגל רבים שנהרגים על מסילות הברזל, תאונות מטופשות, כלי רכב שמנסים לחצות מסילות ונתקעים עליהן, התפרקות מסילות ברזל שאינן מתוחזקות כראוי ושאר אירועים, שרובם אינו מגיע לידיעת הציבור. והפסדי הרכבת? הם גדלים עם הגידול במערך הרכבות, אבל מוסתרים היטב מהציבור.

בהימנעות מפיתוח מסילות הברזל היה היגיון אסטרטגי כפול: אסטרטגי-צבאי, הנובע מכך שבתקופת מלחמה מסילות ברזל הן יעד מצוין להתקפות אויב, וחיסול של מסילה אחת היה מסכל כל אפשרות לניוד מסילתי של כוחות בין הצפון לדרום. הגמישות התפעולית של כבישים, שעליהם יכולים מובילי טנקים ומכוניות פרטיות לעבור גם כשפניהם מכורכמים, היתה האופציה האסטרטגית האחת והיחידה של ישראל.

ההיגיון האסטרטגי-כלכלי מראה שהשקעה ברכבת פירושה השקעה ממשלתית ארוכת טווח בסבסוד תחזוקת רשת המסילות והרכבות. מכאן שהחלטה על הקמת מסילת ברזל היא מראש החלטה להשקיע בעסק מפסיד.

בכל זאת, תחבורה מסילתית היא אופציה שישראל זקוקה לה, אבל במקומות הנכונים, כלומר במטרופולינים עצמם, למשל פיתוח קו רכבת ראשל"צ-חולון-ת"א. זהו קו חיוני ביותר, אבל במקום זה מעדיפה הממשלה לשפץ ולהרחיב את קו הרכבת ראשל"צ-נתב"ג, שיתחבר לקו נתב"ג-ת"א. זהו עוד סימן לכך שבישראל עדיין לא מבינים את החשיבות הפונקציונלית של הרכבות, מעבר להיותן פיתרון לעבודות דחק.

יעקב צלאל הוא עורך ועתונאי רכב ופורמולה 1 בכיר, עורך אתר AutoNews.co.il, עורך המגזין "גרנד פרי" ונציג האתר just-auto.com בישראל.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"