שניות לפני הפקיעה - מדד המעו"ף צנח ב-3.8% ל-448.97 נקודות

השוק בתקופה האחרונה היה תנודתי מאד והעניק שיעור מצויין לשחקנים שאינם נוהגים להגן על עצמם מספיק בימי אי ודאות

טיראן מאיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טיראן מאיר

עד לשניות האחרונות לפני קביעת מדד הפתיחה הקובע לצורך פקיעת האופציות לאוקטובר נע המדד בין שני מחירי מימוש - 460 ו-470. שניות ספורות לפני סוף סיבוב הפתיחה עמד המדד קרוב לרמה של 470 נקודות ונראה היה שהפור נפל. אולם אז הגיעו במהירות פקודות מכירה גדולות מאד, שהביאו את מדד הפתיחה לירידה של 3.78% ולרמה של 448.97 נקודות.

מחזור המסחר בפקיעה הגיע לכ-285 מיליון שקל, מחזור נמוך יחסית לימי פקיעה. מיד לאחר קביעת השער עלה המדד לרמה של כ-462 נקודות, הרמה בה נסחרו החוזים לחודש נובמבר לפני הפקיעה.

הפקיעה היום הגיעה לאחר תקופה סוערת במיוחד בבורסה בתל אביב. הירידות החדות של השבועות האחרונים גרמו לעלייה חדה ברמת סטיות התקן הגלומות במחירי האופציות, מרמות של כ-16%-17% לאורך תקופה ארוכה לרמות שהגיעו בשיא לכ-45%, ואחר-כך התמתנו והתייצבו ברמות של 30%-34%.

תקופה כזו היא מורכבת מאוד לפעילים בשוק ההון בכלל ולפעילי המעו"ף בפרט מכיוון שההתרחשויות מחייבות את השחקנים לבצע פעולות בהיקפים גבוהים ובמהירות באופציות, וזאת על מנת לשמור את הפוזיציות שלהם במסגרות שהגדירו לעצמם.

מצד שני, הצד של מנהלי ההשקעות, ממחישה תקופה כזו את הצורך האמיתי בשימוש שוטף במכשירים הנגזרים בעיקר לצורך הגנות. לצערנו, לא כל מנהלי ההשקעות משתמשים בנגזרים בהיקפים התואמים את היקף השקעותיהם. תקופות כאלו מביאות אותם בדרך כלל לשקול בחיוב שימוש מוגבר באסטרטגיות הגנה.

המשך יום המסחר היה מתון יותר, אם כי עדיין תנודתי. מיד לאחר הפקיעה התמתנו הירידות במדד ת"א 25 לשיעור הנמוך מ-2%, ובהמשך, אף עבר לטריטוריה חיובית של עלייה בשיעור של 0.5%, אך שב וירד עד לנעילה ברמה של 460.66 נקודות - ירידה של כ- 1.25%. מחזורי המסחר היו היום גבוהים מכפי שאנו מורגלים בימי פקיעה והגיעו לכ-695 מיליון שקל, מתוכם 625 מיליון שקל במניות המעו"ף.

בשוק הנגזרים על ת"א 25 היו היום מחזורי מסחר גבוהים. בסך הכל נסחרו היום 131,939 אופציות ו-892 חוזים עתידיים. מתוך המחזור נסחרו 67,219 אופציות Call ו-64,720 אופציות Put.

יחס P/C עמד היום על 0.96 - זהו יחס מסחר גבוה בדומה ליחס שראינו בימים האחרונים. יחס מסחר גבוה מציין רכישות מאסיוויות של אופציות Put על-ידי הפעילים ונהוג לראות ביחס מסחר גבוה (מעל 1) אינדיקציה לסיום גל ירידות. יחס של 0.96 עדיין אינו נכנס לקטגוריה של אינדיקציה מובהקת, אך מספר ימים רצופים של יחס מסחר גבוה יכולים להעיד על קרבה לתחתית.

סטיות התקן הגלומות במחירי האופציות עלו היום, למרות שבדרך כלל סטיות התקן יורדות לקראת סופי שבוע, ובעיקר לאחר פקיעות. הסיכון שמגלמות סטיות התקן שאותו אנו מדגישים בטור זה בימים האחרונים נתפס עדיין על ידי הפעילים כגבוה מאוד וסוף השבוע מהווה בעיני הפעילים תקופה של חשיפה לסיכון.

בסוף יום המסחר עמדו סטיות התקן הגלומות באופציות ברמה של 37.4% באופציות לנובמבר ו-33.3% באופציות לדצמבר.

בשוק המט"ח המשיכה היום רגיעה מסוימת והשער היציג נקבע ברמה של 4.136 שקל לדולר, תיסוף של כ-0.27%. שער הדולר במסחר הבין בנקאי נע בטווח צר יחסית שבין 4.133 שקל ל- 4.148 שקל.

סך המחזור באופציות השקל/דולר הגיע היום ל-15,836 אופציות. סטיות התקן הגלומות באופציות בסוף יום המסחר עמדו על 8.8% באופציות לנובמבר ו-8.3% באופציות לדצמבר.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי