גם אחרי שחבילת האופציות נחתכה – כחלון עשוי להרוויח יותר ממנכ"לי לאומי והפועלים

בעקבות הלחצים והביקורת - חבילת האופציות של משה כחלון ביונט קרדיט נחתכה ב-4.65 מיליון שקל ■ עם זאת, בעבור 80% משרה כיו"ר החברה, עשוי שר האוצר לשעבר ליהנות מחבילת תגמול שנתית גבוהה מזו של מנכ"לי הבנקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון

הסאגה סביב כוונתה של חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט להעניק לשר האוצר לשעבר משה כחלון חבילת שכר חריגה של עד כ-8.3 מיליון שקל בשנה בגין 80% משרה - הגיעה בסוף השבוע שעבר לסיומה.

בעקבות ביקורת ציבורית והתנגדות של חלק מבעלי המניות, דיווחה יונט קרדיט ברביעי בלילה כי חבילת התגמול ההוני של כחלון תפחת בכ-4.65 מיליון שקל לעומת התכנון המקורי, ותסתכם בכ-1.4 מיליון שקל. כדאיות מימושן של האופציות שיוענקו לכחלון תיגזר מביצועיי מניית יונט קרדיט. כחלון הוביל ב-2016 את הגבלת חוק שכר בכירים בבנקים וגופים פיננסיים לעד כ-3.5 מיליון שקל בשנה.

הקיצוץ בתנאי התגמול של כחלון מגיע על אף שלפני כמה שבועות, באסיפה של יונט קרדיט, כ-70% מבעלי המניות הצביעו בעד חבילת התגמול שהוצעה לשר האוצר לשעבר. במהלך החודש וחצי מאז שנודע על כוונת יונט קרדיט להעניק לכחלון את חבילת התגמול המפנקת, מניית יונט קרדיט ירדה בכ-20%, ונסחרת לפי שווי שוק של כ-150 מיליון שקל בלבד. יונט מנהלת תיק אשראי של כ-173 מיליון שקל ונמצאת בשליטת שלמה אייזיק, צחי אזר ושי פנסו.

בסופו של דבר, כחלון עדיין יקבל שכר של 1.3 מיליון שקל בשנה ומענק שנתי בגובה של 864 אלף שקל, וחבילת התגמול השנתית שלו תגיע לסכום של עד כ-3.65 מיליון שקל בשנה.

אמנם החבילה  החדשה נחתכה ביותר ממחצית, אך כחלון, שחסר כל קבלות של ביצועים והובלה להצלחה של גוף פיננסי כלשהו, ייהנה עדיין מחבילת תגמול שנתית שעשויה להיות גבוהה ממנכ"לי שני הבנקים הגדולים במערכת - דב קוטלר (הפועלים) וחנן פרידמן (לאומי), שתחת אחריותם נמצא ניהול של תיקי אשראי המוערכים בכ-307 מיליארד שקל בכל אחד מהבנקים.

מנכ"ל בנק לאומי, חנן פרידמןצילום: אורן דאי

כך או אחרת, בעוד שבמתווה המקורי הבשלת האופציות שהיו אמורות להינתן לכחלון היתה תלויה בעיקר בגידול בהיקף תיק האשראי של יונט קרדיט, במתווה החדש הכדאיות הכלכלית של מימוש האופציות שיינתנו לכחלון בארבע מנות, תהיה תלויה לא רק בגודל תיק האשראי, אלא גם בביצועי מניית יונט קרדיט.

את המנה הראשונה של האופציות יוכל כחלון לממש לאחר חצי שנה בתפקיד היו"ר, וזאת במחיר מימוש של 30 שקל למניה - הגבוה בכ-30% ממחירה הנוכחי של מניית קרדיט יונט.

המנה השנייה של האופציה תהיה בשלה למימוש לאחר שנתיים בתפקיד, וכדאיות מימושה תלויה בכך שתיק האשראי של החברה יגיע ללפחות 270 מיליון שקל ומחיר המניה יהיה לפחות 50 שקל. המנה השלישית תבשיל לאחר שלוש שנים בתפקיד, והבשלתה תלויה בהגעה לתיק אשראי של 320 מיליון שקל ומחיר מינימלי של מניית יונט קרדיט של  70 שקל.

מנכ"ל הפועלים, דב קוטלרצילום: גדי דגון

המנה הרביעית תהיה ניתנת להבשלה בעוד חמש שנים, והיא תתפרס על פני  שלושה חלקים שיינתנו על בסיס מחיר המניה בלבד. החלק הראשון יינתן במידה שמחיר המניה יגיע ל-90 שקל, החלק השני יינתן במידה שמחיר המניה יגיע ל-105 שקל והחלק השלישי בתנאי ששווי המניה יהיה גבוה מ-125 שקל.

ועדת התגמול של יונט קרדיט הסבירה את ההחלטה בעקבות הדיונים בין מספר בעלי מניות לכחלון, וציינה בדיווח לבורסה כי "התיקון יוצר זיקה הדוקה בין ביצועי יו"ר הדירקטוריון לביצועי החברה, כפי שמשתקפים לפי שווי המניה, ומביא לשוויון אינטרסים בין יו"ר הדירקטוריון לחברה. התיקון מדגיש את מטרתו של יו"ר הדירקטוריון להשאת ביצועי החברה וכפועל יוצא מכך להגדלת שוויה של החברה".

תחום האשראי אינו זר לכחלון. לאחר פרישתו מתפקיד שר האוצר, הוא חבר למיליארדר האמריקאי שמעון כהן ולבן למשפחת המלוכה של איחוד האמירויות, לצורך מיזם פיננסי משותף. השלושה הקימו קרן השקעות בשם SCK, שתנהל כספי קרנות פנסיה בשתי המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker