מהדרין הולכת על אבוקדו בשל: רכשה את השליטה במור בריאות ב-8 מיליון שקל

מור בריאות מייצרת ומשווקת אבוקדו בשל ומוכן לאכילה לרשתות שיווק, מסעדות ובתי מלון ■ המכירות של מור הסתכמו ב-23 מיליון שקל ב-2020

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קטיף אבוקדו

חברת מהדרין שבשליטת דיסקונט השקעות (44%) ובני ברון (22%) ממשיכה להעמיק את מעורבותה בשוק האבוקדו. מהדרין, שהיא יצואנית הפרי הגדולה בישראל, חתמה על עסקה לרכישת 51% ממניותיה של חברת מור בריאות תמורת סכום מוערך של 8-7 מיליון שקל. מור בריאות שבבעלות דורון דיאמנט (51%), אורי קפלן (47%) ויפתח קרן (2%) עוסקת בייצור ובשיווק של אבוקדו בשל ומוכן לאכילה. מחזור המכירות של החברה הנרכשת הסתכם ב-23 מיליון שקל ב-2020 לאחר צמיחה דו-ספרתית לשנה בשנים האחרונות, והיא מעסיקה 27 עובדים.

מור בריאות, שהוקמה ב-2015, משווקת את מוצריה תחת המותג "אבוקדו בשל" לרשתות שיווק קמעונאיות כמו שופרסל, מגה, יוחננוף, AM:PM וכן למסעדות למגזר המוסדי כמו מלונות. מור מחזיקה במפעל בכפר מונש שבשרון ובמערכת הפצה לנקודות המכירה וללקוחות הסופיים. על פי הסכם הרכישה, תמשיך מור בריאות להתנהל באופן עצמאי על ידי מייסדיה ותחזק את שיתוף הפעולה הקיים עם מהדרין ואת מערכות הגידול והשיווק של שתי החברות כדי להתרחב לשווקים נוספים בישראל ובחו"ל.

רונן איזנברג, מנהל תחום אבוקדו במהדרין, מסביר שמור בריאות הצליחה להנגיש את האבוקדו לצרכן באמצעות האצת תהליך ההבשלה על ידי חימום בבית האריזה. לדבריו, העובדה שהאבוקדו מוכן לאכילה מספקת לצרכן רמה גבוהה יותר של ודאות בנוגע ליכולתו ליהנות מהרכישה משום שהיא מונעת מצב שבו הפרי הנרכש מונח להבשלה ופעמים רבות נרקב לפני שנצרך. "המחיר הממוצע של פרי בשל גבוה ב-10%-20% מהמחיר של אבוקדו רגיל", אמר איזנברג.

מניית מהדרין

הוא ציין שמור בריאות לא עסקה עד כה ביצוא, ולהערכת מהדרין רכישת מור בריאות נועדה בין היתר לנצל את התשתית הלוגיסטית והשיווקית של מהדרין באירופה ולהגדיל את כמויות האבוקדו שהיא משווקת. רכישת השליטה בחברת מור בריאות נעשית שלושה חודשים לאחר שמהדרין החליטה לראשונה להתרחב מחוץ לגבולות ישראל באמצעות הקמת חברה במרוקו לגידול וליצוא אבוקדו ממרוקו לאירופה. החברה, שתהיה בבעלות משותפת של מהדרין (51%) ושותף מקומי (49%), תחכור 5,000 דונם לפחות במטרה להגיע ליבול של 10,000 טון אבוקדו בשנה.

כחלק מההסכם תשקיע מהדרין בקרקע למשך שלוש שנים, ובשנת הפעילות הראשונה יגיע חלקה של מהדרין בהשקעה ל-15 מיליון שקל. החברה החדשה תייצא את הפרי באיכות יצוא, ופרי שלא יגיע לסטנדרט המתאים ישווק במרוקו.

עם החתימה על ההסכם הסביר שאול שלח, מנכ"ל מהדרין, כי השינוי באסטרטגיה העסקית של החברה וההחלטה לפעול גם מחוץ לישראל נובעים משלושה גורמים: מיצוי פוטנציאל הצמיחה של החברה בשוק הישראלי – לדבריו, החברה פועלת כמגדל בכל הקטגוריות שהיא מעוניינת לפעול בהן; הגורם השני הוא הירידה בכושר התחרות של החקלאות בישראל – שלח אמר כי מחיר המים ושכר העבודה הגבוהים בישראל, בהשוואה למחיר המים הזניח ושכר העבודה הנמוך יותר בשווקים כמו ספרד, מרוקו, מצרים ומדינות בדרום אמריקה, מקשים על היכולת של החקלאות הישראלית להתחרות בשווקים האירופיים, כשבאופק ישנו איום של העלאה משמעותית נוספת במחיר המים לחקלאות; הגורם השלישי הוא העובדה שהגידול בישראל בלבד מאפשר למהדרין להיות נוכחת בשווקים האירופיים לתקופות של ארבעה עד חמישה חודשים בלבד בכל שנה.

צילום: תומר אפלבאום

שלח אמר שפעילות בשווקים אחרים, כמו מרוקו ובעתיד גם קולומביה, פרו, אורוגוואי ומדינות אפריקאיות כמו קניה, טנזניה ודרום אפריקה, תאפשר למהדרין לספק ללקוחותיה באירופה שירות טוב יותר, ותחזק גם את החקלאות הישראלית - משום שמהדרין תוכל לשווק כמויות גדולות יותר של תוצרת ותחזק את מעמדה מול הלקוחות. לדבריו, מהדרין מתכוונת בעתיד לגדל גם הדרים מחוץ לישראל.

מהדרין מחזיקה כיום ב-5,190 דונם של גידולי אבוקדו מניבים, ומחזיקה בעוד 2,328 דונם של אבוקדו שנטעה ב-2020-2017 וטרם החלו להניב. הנתח של מהדרין מיצוא האבוקדו הישראלי היה 15% בעונת 2020-2019, וירד לעומת השנים הקודמות בעקבות סיום הסכם שיווק עם תאגיד גרנות. המכירות הכמותיות של אבוקדו שנמכר על ידי מהדרין ירדו ב-40% ברבעון הראשון של 2021 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2021, וב-60% לעומת הרבעון הראשון של 2019 והסתכמו ב-6,677 טון. הירידה הכמותית במכירות נובעת מתופעת הסירוגיות, שלפיה לאחר שנה עתירת יבול, בדרך כלל תבוא שנה עם יבול מועט, וכן בשל סיום הסכם השיווק של החברה עם תאגיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker