גיימסטופ 2.0? המניה זינקה 2,850% — אבל ההנהלה מכרה בזמן

חברת בתי הקולנוע AMC נהפכה ליקירת משקיעי המדיה החברתית ■ מחיר המניה עלה כמעט פי 30 תוך חמישה חודשים ■ אך בשונה מגיימסטופ — הנהלת AMC עשתה את הדבר הנכון עבור החברה ובעלי מניותיה ■ וגם: הכמעט־מונופול שלא מפסיק להפתיע את האנליסטים של וול סטריט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית קולנוע של AMC בניו יורקצילום: Evan Agostini/אי־פי

זה נשמע כמו פרה־היסטוריה, אבל בינואר השנה גיימסטופ נהפכה למניית המונים ולמאניה של ממש. זה קרה אחרי שקבוצת משקיעים, בעיקר מפורום WallStreetBets ברדיט, החליטה להריץ אותה לשמים כדי ללמד את השורטיסטים לקח. עברו חמישה חודשים ומפעילת בתי הקולנוע AMC מראה לגיימסטופ ריצה לשמים מהי.

בשיא החגיגה, מניית גיימסטופ עלתה ב–1,100%, שיעור נאה — אבל מחוויר ביחס לריצה שרשמה AMC בין 31 בדצמבר 2020 ל–2 ביוני השנה: 2,850%. החברה מפעילה כ–10,000 אולמות קולנוע, שהיו סגורים שנה בצו הקורונה. הפעם האחרונה שהיא רשמה רווח היתה ברבעון השני של 2019.

נניח הפעם לשאלות המהותיות, כמו מה המשמעות של "שווי" אם AMC היתה שווה בתחילת החודש, לא הרבה אחרי ששקלה ברצינות פשיטת רגל, כמעט פי שמונה משווייה לפני פרוץ המגפה. נניח גם לעניין הקטן של פריחת תעשיית הסטרימינג, שבה שחקנים חזקים — כמו נטפליקס, אמזון פריים ודיסני פלוס — עושים כל שביכולתם כדי להביא את האקרנים הביתה ולייתר את בתי הקולנוע.

במקום זה, נתמקד בתגובה של הנהלת AMC למצב שנכפה עליה. מאז תחילת השנה גייסה החברה יותר מ–1.6 מיליארד דולר, כשהיא נהנית מתמחור עולה והולך של מנייתה, לצורך הגדלה משמעותית של קופת המזומנים שלה.

לפני כעשרה ימים גייסה AMC את המנה האחרונה, בינתיים, של ההון: 587 מיליון דולר שגויסו בזמן שיא — למרות אזהרות רבות של החברה בדבר התמחור הגבוה של המניה, וחרף התנודתיות הקיצונית במחיר המניה, שעלולה לגרום לקונים ״לסבול הפסדים ניכרים״, כפי שהסבירה הנהלת החברה בתשקיף.

הגיוס הזה אמנם סימן את השיא במחיר המניה בסיבוב הזה, וביום ההנפקה המניה צנחה ב–18% — אבל אין ספק שהנהלת AMC עשתה את הדבר הנכון עבור החברה ועבור בעלי מניותיה. היא מכרה מניות בתמחור שנראה מופרך, כדי למלא את קופת המזומנים שלה ולהקל עליה לשרת בעתיד את החוב הניכר שצברה: 5.4 מיליארד דולר חוב ארוך טווח ועוד 5 מיליארד דולר בהתחייבויות חוזיות, רובן בגין שכירת אולמות הקרנה.

בסך הדברים, הנהלת AMC הכתה בברזל בעודנו חם. היא הכינה את ההנפקה תוך כדי העלייה האנכית כמעט במחיר המניה, והצליחה למכור את חבילת המניות האחרונה במחירי שיא. לעומתה, הנהלת גיימסטופ — שחוותה טיפוס אנכי דומה בינואר — חיכתה עד אפריל כדי למכור מניות בשווי 551 מיליון דולר.

עם זאת, קשה להאשים את מנהלי החברה, שמפעילה רשת חנויות של משחקי וידאו ומוצרי אלקטרוניקה. תזמון שוק המניות הוא אחת הפעולות הקשות גם למשקיעים מיומנים, שלא לומר למנהלים שעסוקים בימים כתיקונם במקסום יכולות האופרציה שעליה הם מופקדים.

כך או כך, אפשר להניח בסבירות גבוהה כי הנהלות של חברות שיחוו עליות מחירים דומות בעתיד, כתוצאה מהרצת מניות בוטה או מסיבה אחרת, ישקלו ברצינות לפעול כמו AMC: לנצל את מצב הרוח של משקיעי וול סטריט, ולגייס מזומנים ליום סגריר.

לשלוט ב–80% מהשוק בלי להיות מונופול

מעטים הדברים שעדיפים על בעלות על מונופול. אחד מהם, כנראה, הוא להחזיק בבעלות על כמעט־מונופול. למה? כי הדבר האמיתי מושך תשומת לב רבה מדי. כשיש לך כמעט־מונופול ביד, אתה יכול לעשות כרצונך — בלי להילחץ מתחרות בשוק ובלי לחשוש מחרון אפם של הרגולטורים. אם אפשר גם שתחום הפעילות של הכמעט־מונופול יצמח במהירות, מה טוב. מה שמביא אותנו אל ויוה מערכות (באנגלית: Veeva Systems; סימול: VEEV).

ויוה מציעה ללקוחותיה שירותי מחשוב בענן במודל תוכנה כשירות (SAAS) — ומתמקדת במגזרי הפארמה ומדעי החיים. החברה עוזרת לחברות תרופות לעקוב אחר המידע של הניסויים הקליניים השונים שמתבצעים בתרופות שלהן (כולל תרופות בפיתוח), מסייעת להן לוודא שמכלול הפעילות שלהן עומד בקנה אחד עם דרישות הרגולטורים השונים, ולקינוח — היא דואגת לכך שמערך המכירות שלהן יהיה אפקטיבי ככל האפשר.

ויוה נסחרת בבורסת ניו יורקצילום: בלומברג

במילים אחרות, היא לוקחת את כל היתרונות של מחשוב בענן ומנגישה אותם לתעשייה ספציפית, תוך שהיא מתמחה בצרכים המיוחדים שלה. באופן כזה, ויוה אינה מונופול של ממש — הרי יש הרבה חברות מחשוב בענן — אבל במגזר הפארמה יש חברת מחשוב אחת שנמצאת כמה צעדים לפני כולם מבחינת התאמה מיטבית לצרכים של הלקוח.

וזה בדיוק מה ששם אותה בעמדה הנחשקת של כמעט־מונופול: נתח שוק מוערך של 80% מהמחשוב בענן של תעשיית הפארמה ומדעי החיים, שולי רווח גולמי של יותר מ–70%, שולי רווח נקי של כ–26% — ובלי חוב ארוך טווח.

ויוה נוסדה ב–2007 על ידי קבוצה של מנהלים ומתכנתים עם רקע בטכנולוגיה, והיא מנוהלת עד היום בידי פיטר גאסנר, אחד המייסדים ובוגר של פיפלסופט (כיום חטיבה של אורקל) ושל סיילספורס. אחרי כמה שנים של צמיחה, ב–2013 היא הנפיקה לפי תמחור של 2.4 מיליארד דולר. כיום, ויוה הציבורית נסחרת לפי שווי שוק של כ–45 מיליארד דולר.

העלייה המטאורית הזו יכולה להיות מוסברת בחלקה בכך שהחברה מצליחה להפתיע בעקביות את וול סטריט עם התוצאות העסקיות שלה. זה יותר מארבע שנים שבוול סטריט מצפים ממנה בכל רבעון לרווח נאה — ומופתעים לגלות רווח נאה אף יותר, ולא בפער של סנט או שניים. כך למשל, בשנה האחרונה היכתה ויוה את תחזיות הרווח של האנליסטים של וול סטריט ב–8 סנטים למניה, ב–10 סנט למניה, שוב ב–10 סנט למניה — ובפעם האחרונה, לפני כשבועיים, ב–13 סנט למניה.

בחודש האחרון רשמה המניה עלייה ניכרת של כ–16% על רקע התוצאות העסקיות של הרבעון האחרון, שפורסמו ב–27 במאי. בוול סטריט ציפו להכנסות של 410 מיליון דולר ולרווח רבעוני של 77–78 סנט למניה, והופתעו לטובה כשגילו הכנסות של 433.5 מיליון דולר ורווח של 91 סנט למניה — עלייה של 34% לעומת הרבעון המקביל.

עדיין חברה יקרה ביחס לרווח

עם זאת, מאז תחילת השנה רשמה המניה עלייה של 8% בלבד — בעוד מדד S&P 500 הוסיף 13% ומדד מניות הטכנולוגיה תפח בכ–9%. אפשר להסביר את זה בביקורת המושמעת על המודל העסקי של ויוה.

נכון, מאז הקמתה היא רושמת צמיחה מרשימה רבעון אחר רבעון, אבל גודל השוק הרלוונטי (תעשיית הפארמה) מציב מחסום בפני צמיחתה העתידית, ומתישהו הצמיחה הזאת תיאלץ להיעצר. באופן טבעי, הביקורת הזאת מתחזקת עם כל רבעון של צמיחה מרשימה, לנוכח נתח השוק העצום של ויוה.

אבל כנגד הביקורת עומדת הטענה שגם אם נתח השוק של ויוה במגזר פעילותה כבר קרוב לשיא, היא עדיין תיהנה מהצמיחה בתחומי הביוטק, פארמה ומדעי החיים — שלא מראים סימנים כלשהם של האטה — ובמקביל תוכל לנצל את המעמד הכמעט־מונופוליסטי שלה כדי להגדיל את הכנסותיה.

כך או כך, השוק עדיין מתמחר את ויוה בנדיבות יחסית, ומכפיל הרווח שלה הוא 115. חשוב לציין כי בין 2016 ל–2019 מכפיל הרווח שלה היה כ–80, ובשנה האחרונה נרשמה בו עלייה מהותית.

יש לכך שתי השלכות. ראשית, המכפיל הגבוה משקף עלייה בסיכון הכרוך בהשקעה. שנית, הסיכוי לעלייה נוספת במכפיל קטן יחסית. כלומר, אפילו בתרחיש האופטימי שבו ויוה ממשיכה להכות בעקביות את תחזיות האנליסטים רבעון אחרי רבעון, היא עדיין חברה יקרה ביחס לרווח שלה. במילים אחרות, היא כמעט מתומחרת כמו כמעט־מונופול.

ד"ר נוימן הוא משקיע ומנהל תיקים בשוק ההון הגלובלי, יועץ לחברות פינטק, ומרצה באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית אין לראות באמור לעיל ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker